Karanja: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Karanja herb

Karanja (Pongamia pinnata)

Karanja to zioło lecznicze stosowane głównie w leczeniu problemów skórnych.(HR/1)

Jest również stosowany w leczeniu zaparć, ponieważ poprawia motorykę jelit i ma właściwości przeczyszczające. Ze względu na właściwości ściągające i przeciwzapalne może być potencjalnie stosowany w leczeniu paluszków. Ze względu na swoje właściwości Ropan (leczenie) i właściwości antybakteryjne, olej Karanja jest stosowany głównie na skórę do leczenia czyraków i egzemy, a także do leczenia ran, zgodnie z Ajurwedą. Jego liście można również wykorzystać do sporządzenia pasty, którą można nakładać na skaleczenia i rany, aby wspomóc gojenie. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne olej karanja jest również korzystny w leczeniu zapalenia stawów. Regularne kąpiele z naparem z liści Karanja mogą pomóc w bólu i stanach zapalnych. Od czasów starożytnych łodyga Karanja była używana do czyszczenia zębów i wzmacniania dziąseł.

Karanja jest również znana jako :- Pongamia pinnata, buk indyjski, drzewo olejowe Pongam, Karanj, Honge, Karajata, Pungai, Kanuga, Karach, Naktamala, Magul karanda, Sukh Chain, Ghrtakaruja, Karanjaka, Naktahva, Dahara, Natakaranja, Korach, Hulagilu, Naktamala, Kanajki.

Karanja jest pozyskiwana z :- Zakład

Zastosowania i zalety Karanja:-

Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, zastosowania i zalety Karanji (Pongamia pinnata) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Niestrawność : Karanja pomaga w leczeniu niestrawności. Niestrawność, według Ajurwedy, jest wynikiem nieodpowiedniego procesu trawienia. Niestrawność jest spowodowana zaostrzeniem Kapha, co prowadzi do Agnimandyi (słaby ogień trawienny). Potencja Ushna (gorąca) Karanji pomaga w poprawie Agni (ognia trawiennego) i pomaga w trawieniu pokarmu. Jako punkt wyjścia weź 1/4-1/2 łyżeczki Karanja Churna (proszek). b. Przyjmuj go dwa razy dziennie popijając wodą po posiłkach, aby złagodzić niestrawność.
 • Utrata apetytu : Regularne stosowanie Karanji pomaga w poprawie apetytu. Agnimandja według Ajurwedy jest przyczyną utraty apetytu (słabego trawienia). Jest wytwarzany przez zaostrzenie doszy Vata, Pitta i Kapha, co powoduje, że trawienie pokarmu jest niewystarczające. Powoduje to niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego w żołądku, co prowadzi do utraty apetytu. Ze względu na swoją funkcję Deepan (przystawka), Karanja wspomaga trawienie i poprawia apetyt. a. Weź ćwierć do pół łyżeczki Karanja Churna. b. Przyjmuj go dwa razy dziennie popijając wodą po posiłkach, aby zwiększyć apetyt.
 • Zapalenie kości i stawów : Według Ajurwedy choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako Sandhivata, jest spowodowana wzrostem doszy Vata. Powoduje ból, obrzęk i trudności w poruszaniu się. Karanja to zioło równoważące Vata, które łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, takie jak ból stawów i obrzęk. Wskazówki: Weź ćwierć do pół łyżeczki Karanja Churna. b. Przyjmuj go dwa razy dziennie popijając wodą po posiłkach, aby złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.
 • Kaszel i przeziębienie : Karanja jest korzystna w leczeniu kaszlu i przeziębień, szczególnie krztuśca. Wynika to z jego zdolności do równoważenia doszy Kapha. Ze względu na intensywność Ushny (gorącą), proszek Karanja wspomaga topienie lepkiego śluzu. Pomaga również w wydalaniu śluzu z płuc, zapewniając łagodzenie kaszlu. a. Weź ćwierć do pół łyżeczki Karanja Churna. b. Połącz go z miodem i spożywaj dwa razy dziennie po posiłkach.
 • Schorzenia skóry : Olej karanja jest powszechnie stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak czyraki, ropnie i egzema. Dzieje się tak dzięki właściwościom antybakteryjnym i Ropan (leczniczym). Wymieszaj 3-5 kropli olejku Karanja z olejem kokosowym w zależności od potrzeb. Nakładaj 1-2 razy dziennie na dotknięty obszar. Powtarzaj, aż objawy problemów skórnych przestaną Ci przeszkadzać.
 • Masa stosów : W przypadku stosowania zewnętrznego karanja lub jej olej mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęków i stanów zapalnych w stosach. Wynika to z faktu, że ma właściwość Ropan (uzdrawiania). Wskazówki: Wymieszaj 3-5 kropli olejku Karanja z olejem kokosowym w zależności od potrzeb. b. Po oczyszczeniu jelit nakładać na masę stosu raz lub dwa razy dziennie. c. Jeśli masz stosy, powtarzaj, aż zniknie obrzęk i ból.
 • Artretyzm : Ze względu na swoją moc Ropan (uzdrawiającą) i Ushna (gorącą) olej Karanja pomaga łagodzić ból i przyspiesza gojenie w reumatoidalnym zapaleniu stawów i łuszczycowym zapaleniu stawów, gdy jest stosowany zewnętrznie.
 • Ból stawu : Po nałożeniu na dotknięty obszar olej karanja pomaga złagodzić ból kości i stawów. Według Ajurwedy kości i stawy są uważane za lokalizację vata w ciele. Brak równowagi vata jest główną przyczyną bólu stawów. Ze względu na właściwości równoważące Vata, Karanja pomaga w zmniejszeniu dyskomfortu stawów. a. W małej miseczce wymieszaj 3-5 kropli olejku Karanja z olejkiem sezamowym. b. Uciskaj dotknięty obszar masażerem. c. Powtórz, aby uzyskać całkowitą ulgę w bólu stawów.
 • Wrzód : Ze względu na swoje właściwości Ropan (uzdrawiające), sok z korzeni Karanja pomaga w szybkim gojeniu się owrzodzeń nosa. a. W małej miseczce wymieszaj 3-5 kropli olejku Karanja z olejem kokosowym. b. Uciskaj dotknięty obszar masażerem. c. Powtórz dla szybkiego gojenia się wrzodów.
 • Gojenie się ran : Karanja lub jej olej wspomagają gojenie się ran, zmniejszają obrzęki i przywracają naturalną teksturę skóry. Jego funkcja Ropan (uzdrawiająca) pomaga również w problemach skórnych, takich jak skaleczenia. a. Połącz 3-5 kropli oleju Karanja z olejem kokosowym w małej misce. b. Uciskaj dotknięty obszar masażerem. c. Powtórz, aby przyspieszyć gojenie się ran.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Karanja:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Karanji (Pongamia pinnata) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Używaj oleju Karanja w małych ilościach, jeśli masz kwasowość i inne problemy żołądkowe, ponieważ jest gorący w potencji.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Karanja:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania Karanji (Pongamia pinnata)(HR/4)

  • Karmienie piersią : Przed przyjęciem leku Karanja w okresie karmienia piersią należy porozmawiać z lekarzem.
  • Ciąża : Przed przyjęciem leku Karanja w czasie ciąży należy porozmawiać z lekarzem.
   Przed zażyciem oleju Karanja zewnętrznie w czasie ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
  • Alergia : Ze względu na moc Ushna (gorącą), wymieszaj sok z korzenia Karanja lub pastę z liści z wodą różaną. Jeśli Twoja skóra jest nadwrażliwa, wymieszaj olej Karanja z olejem kokosowym. Oleju karanja nie należy nakładać na twarz.

  Jak przyjmować Karanja:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, Karanja (Pongamia pinnata) można zastosować w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Karanja Churna : Weź jedną czwartą do pół łyżeczki Karanja churna. Wymieszać z miodem lub popijać wodą po posiłkach dwa razy dziennie.
  • Kapsułka Karanji : Weź jedną do dwóch kapsułek Karanja. Połykać wodą po daniach dwa razy dziennie.
  • Olej Karanja : Weź od 3 do 5 kropli oleju Karanja i połącz z olejem kokosowym. Nakładaj na dotknięte miejsce jeden lub dwa razy dziennie, aby wyeliminować czyraki, zapalenie skóry, a także różne inne infekcje skóry.
  • Proszek Karanja : Weź pół do jednej łyżeczki proszku Karanja. Dodaj do niego miód, a także użyj na dotkniętym obszarze. Poczekaj dziesięć do piętnastu minut. Umyć dokładnie wodą z kranu. Używaj tego środka codziennie, aby radzić sobie z infekcjami grzybiczymi.
  • Okład z pasty z liści Karanja : Przygotuj okład (materiał zawinięty w kawałek materiału, rozgrzany i umieszczony na skórze) z pasty z liści Karanja. Nakładaj na dotknięte miejsce jeden do dwóch razy dziennie. Powtórz, aby uzyskać ulgę w bólu i obrzęku.

  Ile należy wziąć Karanja:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, Karanja (Pongamia pinnata) należy uwzględnić w kwotach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Karanja Churna : Jedna czwarta do pół łyżeczki dwa razy dziennie.
  • Kapsułka Karanji : Jedna do dwóch kapsułek dwa razy dziennie.
  • Olej Karanja : Od dwóch do pięciu kropli lub zgodnie z wymaganiami.
  • Proszek Karanja : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Karanja:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Karanji (Pongamia pinnata) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Karanja:-

  Question. Jakie formy karanji są dostępne na rynku?

  Answer. Karanja jest dostępna na rynku w różnych postaciach, w tym: 1. Olej 2. proszek (Churna) Kwath, Kwath, Kwath, Kwath, Kwath, Kwath, Kwath, Kwath, Kwa Olej Karanja kosztuje około 100 rupii za galon przeciętny.

  Question. Jaki jest okres trwałości olejku Karanja?

  Answer. Olej karanja ma dwuletnią trwałość.

  Question. Jakie są zalety Karanji w leczeniu trądu?

  Answer. Wewnętrznie nasiona karanji są od dawna stosowane w leczeniu trądu. Olejek Karanja zawiera składnik (Karanjin), który ma właściwości przeciwleprotyczne. Podawany miejscowo olej karanja pomaga w szybkim gojeniu zmian leprotycznych.

  Trąd jest spowodowany brakiem równowagi jednej lub więcej z trzech dosz, co powoduje dyskomfort, suchość i swędzenie. Ze względu na równoważenie Vata i Kapha oraz właściwości Ropan (uzdrawiające), olej Karanja pomaga w radzeniu sobie z tą dolegliwością. Pomaga w leczeniu różnych schorzeń, przynosząc ulgę w trądzie. Jako pierwszy krok weź 3-5 kropli olejku Karanja. b. Połącz z olejem kokosowym lub wybranym olejem nośnikowym. c. Nakładaj go na dotknięty obszar raz dziennie, aby złagodzić objawy trądu.

  Question. Czy Karanja może powodować zaparcia?

  Answer. Z drugiej strony Karanja pomaga leczyć zaparcia dzięki swoim właściwościom przeczyszczającym. Ze względu na właściwości Deepan (przystawka) i Pachan (trawienność), Karanja wspomaga trawienie.

  Question. Czy Karanja może pomóc w leczeniu zapalenia stawów?

  Answer. Tak, Karanja może być korzystna w leczeniu objawów zapalenia stawów. Karanja zawiera substancje chemiczne o właściwościach przeciwzapalnych. Zatrzymują wytwarzanie substancji wywołujących stany zapalne. Liście Karanja zawierają również substancje chemiczne, które mają właściwości przeciwbólowe. Wykazano, że kąpiel w gorącym naparze z liści Karanja pomaga w bólu stawów.

  Question. Czy Karanja pomaga leczyć gorączkę i kaszel?

  Answer. Tak, Karanja może być korzystna w leczeniu gorączki. Karanja ma działanie przeciwgorączkowe (redukujące gorączkę) i przeciwzapalne. W rezultacie zarówno zmniejsza, jak i zapobiega gorączce. Pomaga również łagodzić stany zapalne i ból związane z gorączką.

  Question. Czy Karanja pomaga w utwardzaniu stosów?

  Answer. Tak, Karanja może pomóc Ci zarządzać stosami. Ma właściwości przeciwzapalne, trawienne i przeczyszczające. Niektóre chemikalia w Karanji ułatwiają wypróżnianie i ewakuację stolca.

  Tak, po podaniu doustnym Karanja pomaga w zarządzaniu stosami. Wynika to z właściwości Rechana (środek przeczyszczający) Karanji, która pomaga w poprawie wypróżnień i łagodzeniu zaparć. Zmniejsza to prawdopodobieństwo tworzenia się stosów.

  Question. Czy Karanja pomaga leczyć wrzody żołądka?

  Answer. Tak, Karanja może pomóc zmniejszyć ryzyko wrzodów. Hamuje wytwarzanie kwasu oraz innych składników prowadzących do powstawania wrzodów. Pobudza również rozwój komórek śluzówki i wydzielanie mucyny, która chroni wyściółkę żołądka.

  Question. Czy Karanja pomaga leczyć zaparcia?

  Answer. Tak, Karanja może pomóc w łagodzeniu zaparć. Karanja zawiera substancje chemiczne, które pomagają poprawić motorykę przewodu pokarmowego.

  Question. Czy Karanję można wykorzystać do powstrzymania wymiotów?

  Answer. Nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie roli Karanji w zapobieganiu wymiotom.

  Wymioty są spowodowane produkcją Amy (toksyny, która pozostała w organizmie z powodu niewystarczającego trawienia), co powoduje jej cofanie się. Dzieje się tak w wyniku słabego lub niewydolnego układu pokarmowego. Ze względu na swoje właściwości Deepan (przystawka) i Pachan (trawienie), Karanja może pomóc w radzeniu sobie z tą dolegliwością. Pomaga w trawieniu Amy i ogólnie poprawia trawienie. Jako pierwszy krok weź 14-12 łyżeczek proszku Karanja. b. Wymieszaj 1 szklankę letniej wody w misce. b. Spożywaj raz lub dwa razy dziennie po lekkich posiłkach.

  Question. Czy można stosować Karanja w leczeniu chorób dróg moczowych?

  Answer. Chociaż nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie stosowania Karanji w chorobach dróg moczowych, owoce Karanji tradycyjnie były używane do zarządzania moczem i wydzielinami z pochwy. Wewnętrznie olej karanja był używany do leczenia różnych problemów z układem moczowym.

  Question. Czy Karanja może powodować wysypkę na skórze, gdy jest stosowana zewnętrznie?

  Answer. Ze względu na swój charakter Ushna (gorący), Karanja może powodować wysypki. W rezultacie Karanja powinna być stosowana w połączeniu z wodą różaną lub olejem kokosowym.

  Question. Czy nakładanie pasty Karanja leczy skaleczenia i siniaki?

  Answer. Karanja ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dzięki czemu jest przydatna w radzeniu sobie z bólem spowodowanym skaleczeniami i siniakami. Hamuje powstawanie cząsteczek zapalnych, zmniejszając stan zapalny i ból. Ponadto, dzięki antybakteryjnemu działaniu Karanji, proces gojenia się ran jest przyspieszony przez zmniejszenie niebezpieczeństwa infekcji w miejscu rany.

  Question. Jakie są zalety olejku Karanja?

  Answer. Olej karanja ma szeroki zakres właściwości terapeutycznych i jest stosowany w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak wysypki, egzemy i ropnie. Podany na ranę zatrzymuje krwawienie i zapobiega łupieżowi. Może być również stosowany jako środek antyseptyczny, odstraszający owady oraz do zwalczania kleszczy i roztoczy na zwierzętach domowych.

  Ze względu na swoje właściwości lecznicze Ropana, olej Karanja jest korzystny w przypadku problemów skórnych, takich jak swędzenie, dyskomfort lub krwawienie w przypadku egzemy lub ropnia. Wspomaga szybkie gojenie się ran i łagodzi ból. Wskazówka 3-5 kropli olejku eterycznego Karanja Połącz z olejem kokosowym lub wybranym olejem nośnikowym. Nakładaj go na dotknięty obszar raz dziennie, aby przyspieszyć gojenie się ran.

  Question. Jak stosować olejek Karanja do włosów?

  Answer. Olejek Karanja stosuje się w celu promowania zdrowego rozwoju włosów i leczenia problemów ze skórą głowy. Łupież można kontrolować, mieszając olej Karanja z równymi ilościami olejku Neem. Dzieci mogą pozbyć się wszy głowowych, myjąc głowę kilkoma kroplami olejku Karanja zmieszanego z szamponem. Jest również stosowany jako składnik olejku do włosów łysinowych.

  Wypadanie włosów, swędzenie i łupież to objawy niezrównoważonej vaty. Olej karanja może pomóc w tych objawach. Nakładanie olejku Karanja na skórę głowy pomaga zapobiegać łupieżowi i wspomaga rozwój włosów poprzez zmniejszenie nadmiernej suchości. Jako pierwszy krok weź 3-5 kropli olejku Karanja. b. Połącz z olejem kokosowym lub wybranym olejem nośnikowym. c. Aby kontrolować łupież, nakładaj go na dotknięty obszar raz dziennie i trzy razy w tygodniu.

  Question. Czy Karanję można stosować w leczeniu chorób zębów?

  Answer. Chociaż nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie stosowania Karanji w chorobach zębów, łodyga Karanji była kiedyś używana jako szczoteczka do zębów, aby złagodzić ból zęba.

  Usta są siedzibą doszy Kapha, a brak równowagi w doszy Kapha może powodować różne problemy z zębami, w tym ból zęba. Inną przyczyną bólu zęba może być brak równowagi doszy Vata. Ze względu na właściwości równoważące Vata-Kapha, Karanja może pomóc w radzeniu sobie z tą dolegliwością. Aby uniknąć problemów z zębami, używaj trzonu Karanji jako szczoteczki do zębów.

  Question. Czy olej Karanja można stosować w leczeniu łuszczycy?

  Answer. Tak, olej Karanja może być stosowany w leczeniu łuszczycy, ponieważ zawiera aktywne składniki przeciwłuszczycowe (flawonoidy). Łuszczycę i egzemę można skutecznie leczyć mieszanką oleju Karanja i 10% oleju Neem.

  Łuszczyca to kolejna choroba skóry, która rozwija się z braku równowagi którejkolwiek z trzech dosz, powodując łuszczenie, swędzenie i krwawienie. Ze względu na równoważenie Vata-Kapha i właściwości Ropana (leczenie), Karanja pomaga w radzeniu sobie z tym stanem, promując normalne gojenie się skóry i zmniejszając objawy łuszczycy. Jako pierwszy krok weź 3-5 kropli olejku Karanja. b. Połącz z olejem kokosowym lub wybranym olejem nośnikowym. c. Nakładaj go raz dziennie na dotknięty obszar, aby złagodzić objawy łuszczycy.

  SUMMARY

  Jest również stosowany w leczeniu zaparć, ponieważ poprawia motorykę jelit i ma właściwości przeczyszczające. Ze względu na właściwości ściągające i przeciwzapalne może być potencjalnie stosowany w leczeniu paluszków.


Previous articleKhas: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Next articleHur man gör Pavanmuktasana, dess fördelar och försiktighetsåtgärder

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here