Shikakai: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Shikakai herb

Shikakai (akacja concinna)

Shikakai, co oznacza owoc na włosy”, jest składnikiem medycyny ajurwedyjskiej w Indiach.(HR/1)

To zioło, które bardzo dobrze zapobiega wypadaniu włosów i łupieżowi. Ze względu na swoje właściwości czyszczące i przeciwgrzybicze, shikakai może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z reethą i amlą jako szampon, który pomaga kontrolować wypadanie włosów i zapobiegać łupieżowi. Dodaje blasku włosom i zapobiega siwieniu. Proszek shikakai, po zmieszaniu z wodą różaną lub miodem i nałożony na rany, przyspiesza gojenie dzięki właściwościom Ropan (uzdrawiającym) i Sita (chłodzącym), zgodnie z Ajurwedą. Ze względu na swoje właściwości Rechana (przeczyszczające), napar Shikakai może pomóc w zaparciach. Ze względu na swoje właściwości Kashaya (ściągające) jest również przydatny do krwawiących stosów. “

Shikakai jest również znany jako :- Acacia concinna, Carmakasa, Satala, Vimala, Vidula, Bhuriphena, Amala, Bahuphena, Phena, Dipta, Visanika, Svargapuspi, Putraghna, Ban reetha, Cikakai, Chikaki, Kichi, Kochi, Hikakai, Saatala, Shika, Amsikira, Kachui, Paso , Suse lewa, Ban ritha, Cige, Manda-otte, Mandashige, Ollegise, Sage, Seegiballi, Seegay, Shige, Shiyakai, Sige, Sheegae, Shige kayi, Sigeballi, Sige-kai, Sikiaro, Wallasige, Wollesige, Naangaa, Maanyi Carmalanta, Chikaka, Chinikka, Cikkakka, Cinikka, Civikka, Cheenikai, Chinik, Chinnikayi, Cikakayi, Ciyakayi, Inna, Cheenikka, Cheeyakayi, Chinik-kaya, Shikai, Shikekai, Vimala, Chikkai, Cikkaya,

Shikakai jest uzyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Shikakai:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety Shikakai (Acacia concinna) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Utrata apetytu : Regularne stosowanie Shikakai pomaga w poprawie apetytu. Agnimandja według Ajurwedy jest przyczyną utraty apetytu (słabego trawienia). Jest wytwarzany przez zaostrzenie doszy Vata, Pitta i Kapha, co powoduje, że trawienie pokarmu jest niewystarczające. Powoduje to niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego w żołądku, co prowadzi do utraty apetytu. Właściwość Deepan (przekąska) Shikakai wspomaga trawienie i poprawia apetyt. a. Po zmiażdżeniu owoców Shikakai usuń nasiona. c. Moczyć przez co najmniej 1 godzinę w 1 szklance wody. c. Aby zwiększyć apetyt, wypij 1/4 szklanki tego naparu przed jedzeniem.
 • Krwawiące stosy : Ajurwedzie stosy określane są jako Arsh i są spowodowane złą dietą i siedzącym trybem życia. Wszystkie trzy dosze, szczególnie Vata, są w wyniku tego krzywdzone. Zaparcie jest spowodowane przez zaostrzoną Vata, która ma niski ogień trawienny. Powoduje to rozszerzanie się żył odbytniczych, co prowadzi do powstawania stosów. To zaburzenie może czasami powodować krwawienie. Shikakai pomaga w leczeniu krwawienia. Wynika to z jego właściwości ściągającej (Kashya). a. Po zmiażdżeniu owoców Shikakai usuń nasiona. c. Moczyć przez co najmniej 1 godzinę w 1 szklance wody. c. Aby leczyć krwawiące stosy, wypij 1/4 szklanki tego naparu przed pójściem spać.
 • Zaparcie : Kiedy shikakai jest spożywane po namoczeniu w wodzie, pomaga w leczeniu zaparć. Zaparcia są spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości niezdrowego jedzenia, piciem zbyt dużej ilości kawy lub herbaty, zbyt późnym spaniem w nocy, stresem i smutkiem. Shikakai promuje ruchy jelit poprzez zwiększanie masy stolca. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości przeczyszczające (Rechana). a. Po zmiażdżeniu owoców Shikakai usuń nasiona. c. Moczyć przez co najmniej 1 godzinę w 1 szklance wody. c. Aby złagodzić zaparcia, wypij 1/4 szklanki tego naparu przed pójściem spać.
 • Wypadanie włosów : Shikakai to zioło ajurwedyjskie stosowane w leczeniu problemów związanych z włosami, w tym wypadania włosów. Shikakai wspomaga rozwój włosów, jednocześnie usuwając zanieczyszczenia i nadmiar sebum ze skóry głowy. Wynika to z jego właściwości ściągającej (Kashya). a. Nałóż na dłonie 5-10 kropli olejku na bazie Shikakai. b. Nałożyć na skórę głowy i pozostawić na co najmniej jedną noc. c. Następnego dnia umyj włosy szamponem ziołowym lub bazy Shikakai. d. Wykonuj tę metodę dwa lub trzy razy w tygodniu.
 • Przeciwłupieżowy : Ze względu na swoją wyjątkową zdolność oczyszczania bez podrażniania skóry głowy, shikakai jest skutecznym środkiem przeciwłupieżowym. Jest szczególnie dobry w leczeniu przewlekłego łupieżu spowodowanego zbyt dużą ilością oleju na skórze głowy. Stosowany codziennie, Shikakai pomaga usunąć nadmiar sebum ze skóry głowy i zmniejsza łupież. a. Nałóż na dłonie 5-10 kropli olejku na bazie Shikakai. b. Nałożyć na skórę głowy i pozostawić na co najmniej jedną noc. c. Następnego dnia umyj włosy szamponem ziołowym lub bazy Shikakai. d. Wykonuj tę metodę dwa lub trzy razy w tygodniu.

Video Tutorial

Środki ostrożności podczas używania Shikakai:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Shikakai (Acacia concinna) należy podjąć poniższe środki ostrożności.(HR/3)

 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania Shikakai:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania Shikakai (Acacia concinna)(HR/4)

  • Karmienie piersią : Shikakai należy unikać lub stosować tylko pod nadzorem lekarza podczas karmienia.
  • Ciąża : W czasie ciąży unikaj Shikakai lub używaj go tylko pod nadzorem lekarza.

  Jak wziąć Shikakai:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Shikakai (Acacia concinna) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Napar shikakai : Wyeliminuj nasiona Shikakai po zmiażdżeniu owoców. Namocz go w jednej szklance wody przez co najmniej godzinę.Wypij jedną czwartą szklanki tego naparu przed odpoczynkiem, aby kontrolować nieregularne ruchy jelit, a także stosy. Lub zjedz to przed jedzeniem, aby poprawić głód.
  • Proszek Shikakai : Weź jedną do dwóch łyżeczek proszku Shikakai. Dodaj do niej miódRównież dodaj wodę, aby utworzyć pastę.Służy do szybkiego gojenia się rany.

  Ile należy wziąć Shikakai:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Shikakai (Acacia concinna) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Proszek Shikakai : Jedna do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • Olej shikakai : Pięć do dziesięciu kropli lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Shikakai:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Shikakai (Acacia concinna) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Shikakai:-

  Question. Czy możemy używać razem Amli i Shikakai do odżywienia włosów?

  Answer. W rzeczywistości Amla i Shikakai można łączyć. Shikakai daje siłę i odżywienie, a Amla zapobiega przedwczesnemu siwieniu włosów. Oba znajdują się w większości opakowań do włosów dostępnych na rynku.

  Question. Czy Shikakai można stosować codziennie na włosy?

  Answer. Tak, Shikakai można używać do codziennego mycia włosów. W rzeczywistości Shikakai jest lepszy niż komercyjne szampony, jeśli chodzi o włosy. Ponieważ zawiera naturalne saponiny, shikakai pomaga oczyścić włosy. Wynika to z faktu, że komercyjne szampony zawierają substancje chemiczne, które mogą zniszczyć twoje włosy. Aby zrobić szampon Shikaki, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami: 1. Połącz w misce 20 łyżek Shikakai, 10 łyżeczek Reetha, 5 łyżeczek Tulsi i 5 łyżeczek proszku Neem. 2. Połącz wszystkie składniki w dużej misce. 3. W razie potrzeby wymieszaj 1-2 łyżki proszku z niewielką ilością wody, aby uzyskać pastę. 4. Wmasuj w wilgotne włosy i skórę głowy. 5. Delikatnie masuj obszar. 6. Umyj włosy zimną wodą z kranu.

  Question. Czy Shikakai można stosować na skórę?

  Answer. Shikakai można nakładać na skórę. Posiada doskonałe właściwości antybakteryjne. Shikakai może pomóc chronić Twoją skórę przed różnymi infekcjami.

  Question. Jak używać proszku Shikakai jako szamponu?

  Answer. 1. Odmierz 1 łyżkę proszku Shikakai lub w razie potrzeby. 2. Dodaj 1 szklankę wody do mieszanki. 3. Zagotuj zawartość przez około 5-7 minut. 4. Pozwól mu ostygnąć, a następnie delikatnie wmasuj we włosy i skórę głowy. 5. Przez około 5 minut masuj cebulki włosów. 6. Odstawić na 15 minut. 7. Na koniec spłucz czystą wodą. 8. Rób to przynajmniej raz w tygodniu.

  Question. Jak zrobić proszek Shikakai w domu?

  Answer. 1. W dużej misce połącz 12 kg shikakai, 100 g reetha, 100 g nasion kozieradki, garść liści tulsi i płatków kwiatów hibiskusa oraz kilka liści curry. 2. Wszystkie składniki suszyć na słońcu przez 2 dni. 3. Sproszkować składniki na drobny proszek. 4. Przechowuj świeżo przygotowany proszek Shikakai w hermetycznym pojemniku, aż będzie potrzebny.

  Question. Czy Shikakai jest dobry na astmę?

  Answer. Tak, właściwości równoważące Kapha Shikakai pomagają w zmniejszeniu objawów astmy. Łagodzi objawy astmy, usuwając nadmiar śluzu z płuc.

  Question. Czy Shikakai jest dobry do antykoncepcji?

  Answer. Shikakai, ze względu na swoje właściwości plemnikobójcze, może być stosowany do antykoncepcji. Kora Shikakai zawiera związki, które mają moc niszczenia plemników. Shikakai ma zdolność koagulacji plemników.

  Question. Czy Shikakai jest dobry na zaparcia?

  Answer. Pomimo braku dowodów naukowych, Shikakai jest stosowany w medycynie tradycyjnej do leczenia zaparć ze względu na swoje właściwości przeczyszczające.

  Question. Czy Shikakai jest dobry na kaszel?

  Answer. Shikakai jest stosowany w medycynie tradycyjnej do leczenia kaszlu, pomimo braku dowodów naukowych.

  Właściwości równoważące Kapha Shikakai sprawiają, że jest skuteczny w łagodzeniu kaszlu. Łagodzi kaszel poprzez wydalanie dodatkowego śluzu.

  Question. Czy Shikakai jest dobry na suche włosy?

  Answer. Shikakai może być korzystne dla suchych włosów. Shikakai to delikatny środek myjący, który nie pozbawia włosów i skóry głowy naturalnych olejków.

  SUMMARY

  To zioło, które bardzo dobrze zapobiega wypadaniu włosów i łupieżowi. Ze względu na swoje właściwości czyszczące i przeciwgrzybicze, shikakai może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z reethą i amlą jako szampon, który pomaga kontrolować wypadanie włosów i zapobiegać łupieżowi.


Previous articleGuggul: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Next articleGokshura: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here