Turmeric: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Turmeric herb

Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma to stara przyprawa używana głównie w kuchni.(HR/1)

Jest stosowany w leczeniu bólu i zapalenia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Odpowiada za to kurkumina, która ma właściwości przeciwzapalne. Kurkuma pomaga również w leczeniu cukrzycy poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi. Jego właściwości przeciwutleniające pomagają zapobiegać problemom cukrzycowym, takim jak wrzody, rany i uszkodzenia nerek. Właściwości przeciwbakteryjne proszku kurkumy pomagają radzić sobie z chorobami skóry, takimi jak trądzik, gdy są stosowane zewnętrznie. Kurkumy należy unikać w ciepłych miesiącach, ponieważ może powodować czerwonkę i biegunkę. Wynika to z faktu, że ma dużą moc. Chociaż kurkuma jest bezpieczna w niewielkich ilościach w pożywieniu, jeśli używasz kurkumy jako leku, powinieneś odczekać 1-2 miesiące przed ponownym jej przyjęciem.

Kurkuma jest również znana jako :- Curcuma longa, Varvnini, Rajni, Ranjani, Krimighni, Yoshitipraya, Hattvilasini, Gauri, Aneshta, Harti, Haladi, Haladhi, Halad, Arsina, Arisin, Halada, Manjal, Pasupu, Pampi, Halud, Pitras, Mannal, Pacchameric Szafran indyjski, Urukessuf, Kurkum, Zard chob, Haldi, Haridra, Jal, Haldar, Halade, Kanchni

Kurkuma jest pozyskiwana z :- Zakład

Zastosowania i zalety kurkumy:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety kurkumy (Curcuma longa) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Reumatyzm : Kurkumina kurkumy zmniejsza tworzenie prostaglandyny E2 i hamuje działanie białek zapalnych, takich jak COX-2. Pomaga to w zmniejszeniu dyskomfortu i obrzęku stawów związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
  „W ajurwedzie reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest nazywane Aamavata. Amavata to zaburzenie, w którym dosha Vata jest osłabiona, a Ama gromadzi się w stawach. ciała z powodu niewłaściwego trawienia). Vata transportuje tę Amę w różne miejsca, ale zamiast być wchłaniana, gromadzi się w stawach. Ushna (gorąca) moc kurkumy pomaga w redukcji Amy. Kurkuma ma również działanie równoważące Vata, pomaga złagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, takie jak dyskomfort i obrzęk stawów 1. Weź ćwierć łyżeczki kurkumy w proszku 2. Wymieszaj 1/2 łyżeczki Amli i 1/2 łyżeczki Nagarmotha 3. Gotuj przez 5-6 minut w 20-40 ml wody 4. Odstawić do ostygnięcia do temperatury pokojowej 5. Wymieszać 2 łyżeczki miodu 6. Po każdym posiłku wypijać 2 łyżki tej mieszanki dwa razy dziennie 7. Rób to przez 1-2 miesiące, aby uzyskać najlepsze korzyści.”
 • Zapalenie kości i stawów : Kurkuma zawiera kurkuminę, która hamuje funkcję białek zapalnych, takich jak interleukina. W wyniku tego zmniejsza się ból stawów i obrzęk związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. Kurkumina pomaga również poprawić mobilność u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów poprzez hamowanie aktywacji NF-B (białka zapalnego).
  Kurkuma to znana roślina łagodząca różnego rodzaju bóle w ciele. Według Ajurwedy choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako Sandhivata, jest spowodowana wzrostem doszy Vata. Powoduje dyskomfort, obrzęk i sztywność stawów. Właściwości równoważące Vata kurkumy zapewniają ulgę w objawach choroby zwyrodnieniowej stawów. 1. Weź ćwierć łyżeczki kurkumy w proszku. 2. Wymieszaj pół łyżeczki proszku Amla i Nagarmotha. 3. Gotuj przez 5-6 minut w 20-40 ml wody. 4. Odłóż na bok, aby ostygł do temperatury pokojowej. 5. Wymieszaj 2 łyżeczki miodu. 6. Po każdym posiłku wypij 2 łyżki tej mieszanki dwa razy dziennie. 7. Rób to przez 1-2 miesiące, aby zobaczyć najlepsze korzyści.
 • Zespół jelita drażliwego : Pomimo braku dowodów, niektóre badania twierdzą, że kurkumina może łagodzić ból brzucha i dyskomfort u pacjentów z IBS ze względu na jej znaczące właściwości przeciwzapalne.
  Pomoce kurkumy w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego (IBS). Zespół jelita drażliwego (IBS) jest również znany jako Grahani w ajurwedzie. Brak równowagi Pachak Agni powoduje Grahani (ogień trawienny). Właściwości Deepan kurkumy (przystawka) i Pachan (układ trawienny) pomagają zwiększyć Pachak Agni (ogień trawienny). Pomaga to w leczeniu objawów IBS. 1. Weź ćwierć łyżeczki kurkumy w proszku. 2. Wymieszaj z ćwierć łyżeczki proszku amla. 3. Połącz oba składniki w 100-150 ml letniej wody. 4. Pij po każdym posiłku dwa razy dziennie. 5. Rób to przez 1-2 miesiące, aby zobaczyć najlepsze korzyści.
 • Wrzody żołądka : Właściwości przeciwutleniające kurkumy mogą pomóc złagodzić objawy wrzodów żołądka. Kurkuma zawiera kurkuminę, która hamuje enzymy zapalne, w tym COX-2, lipooksygenazę i iNOS. Zmniejsza to dyskomfort i obrzęk spowodowany wrzodami żołądka.
  Kurkuma wspomaga leczenie wrzodów żołądka spowodowanych nadkwaśnością. Według Ajurwedy jest to przypisywane zaostrzeniu Pitta. Mleko z kurkumy pomaga zrównoważyć Pitta i obniżyć poziom kwasu w żołądku. Zachęca również do szybkiego gojenia się wrzodów. Ze względu na jego właściwości Ropan (uzdrawiające), tak właśnie jest. 1. Weź ćwierć łyżeczki kurkumy w proszku. 2. Dodaj 1/4 łyżeczki sproszkowanej lukrecji (mulethi). 3. Połącz wszystkie składniki w szklance mleka. 4. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie na pusty żołądek. 5. Aby uzyskać najlepsze efekty, rób to przez co najmniej 15 do 30 dni.
 • Choroba Alzheimera : Według badań kurkumina znaleziona w kurkumie może zmniejszyć produkcję płytek amyloidowych w mózgach osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Kurkumina ma również właściwości przeciwzapalne i może pomóc zmniejszyć podrażnienie komórek nerwowych. Może to pomóc pacjentom z chorobą Alzheimera poprawić ich pamięć.
  Utrata pamięci, dezorientacja, drżenie, łamany i drżący głos oraz wygięty kręgosłup są oznakami choroby Alzheimera, schorzenia neurodegeneracyjnego. Te oznaki i symptomy wskazują na brak równowagi Vata w twoim ciele. Właściwości równoważące Vata kurkumy sprawiają, że jest ona skuteczna w leczeniu choroby Alzheimera. 1. Weź ćwierć łyżeczki kurkumy w proszku. 2. Dokładnie wymieszaj z 1 szklanką ciepłego mleka. 3. Przed pójściem spać wypij mleko z kurkumy. 4. Rób to przez 1-2 miesiące, aby zobaczyć najlepsze korzyści.
 • Rak okrężnicy i odbytnicy : Kurkumina ma właściwości przeciwnowotworowe i antyproliferacyjne, powodując śmierć komórek rakowych i zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się. Kurkumina ma również działanie przeciwzapalne i zmniejsza wzrost guzów u pacjentów z rakiem jelita grubego.
 • Trądzik : Kurkuma zawiera kurkuminę, która według badań ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne związane z trądzikiem poprzez hamowanie rozwoju bakterii powodujących trądzik (S. aureus).
  Trądzik i pryszcze są powszechne u osób z typem skóry dosha Kapha-Pitta. Zaostrzenie Kapha, według Ajurwedy, sprzyja produkcji sebum, które zatyka pory. W wyniku tego pojawiają się zarówno białe, jak i zaskórniki. Pogorszenie Pitta powoduje również czerwone grudki (guzki) i zapalenie wypełnione ropą. Kurkuma, pomimo swojej natury Ushna (gorącej), pomaga zrównoważyć Kapha i Pitta, jednocześnie usuwając blokady i stany zapalne. 1. Weź 1 łyżeczkę kurkumy w proszku i wymieszaj w małej misce. 2. Połącz z nim 1 łyżeczkę soku z cytryny lub miodu. 3. Aby uzyskać gładką pastę, dodaj kilka kropel wody różanej. 4. Rozprowadź równomiernie na twarzy. 5. Odczekaj 15 minut. 6. Dokładnie spłucz zimną wodą i osusz ręcznikiem.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas stosowania kurkumy:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania kurkumy (Curcuma longa) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Unikaj suplementów kurkumy lub kurkumy w proszku w dużych dawkach, jeśli masz GERD, zgagę i wrzody żołądka.
 • Chociaż kurkuma jest bezpieczna, jeśli jest przyjmowana w ilości pokarmowej, suplementy kurkumy mogą powodować skurcze pęcherzyka żółciowego. Dlatego zaleca się przyjmowanie suplementów kurkumy tylko po konsultacji z lekarzem, jeśli masz kamienie żółciowe lub niedrożność dróg żółciowych.
 • Chociaż kurkuma jest bezpieczna, jeśli jest przyjmowana w ilości pożywienia, przyjmowanie dużych dawek suplementów kurkumy może zakłócać wchłanianie żelaza w organizmie. Dlatego zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zażyciem suplementów kurkumy, jeśli masz niedobór żelaza.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania kurkumy:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania kurkumy (Curcuma longa)(HR/4)

  • Umiarkowana interakcja z lekami : Kurkuma może obniżać poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL-złego cholesterolu), jednocześnie zwiększając poziom lipoprotein o wysokiej gęstości we krwi (dobry cholesterol HDL). Tak więc, jeśli zażywasz kurkumę razem z lekami przeciwcholesterolowymi, dobrym pomysłem jest kontrolowanie poziomu cholesterolu (chociaż kurkuma jest bezpieczna, gdy jest spożywana z umiarem).
  • Pacjenci z chorobami serca : Wykazano, że kurkuma obniża ciśnienie krwi. Jeśli używasz suplementów z kurkumy (chociaż kurkuma jest bezpieczna w ilościach spożywczych) i leków przeciwnadciśnieniowych, dobrym pomysłem jest częste sprawdzanie ciśnienia krwi.
  • Alergia : Użyj kurkumy zmieszanej z mlekiem lub proszkiem z drzewa sandałowego, jeśli Twoja skóra jest nadwrażliwa.

  Jak zażywać kurkumę?:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, kurkuma (Curcuma longa) można zastosować w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Sok z Kurkumy : Weź do szklanki trzy do czterech łyżeczek soku z ekstraktu z kurkumy. Dopełnić do jednej szklanki ciepłą wodą lub mlekiem. Pij dwa razy dziennie.
  • Herbata z Kurkumy : Weź 4 kubki wody na patelnięDodaj do niej jedną łyżeczkę startej kurkumy lub jedną czwartą łyżeczki sproszkowanego ekstraktu z kurkumyGotuj na małym ogniu przez dziesięć minut Odcedź i wyciśnij pół cytryny i dodaj do niej jedną łyżeczkę miodu.
  • Mleko z Kurkumy : Weź jedną czwartą łyżeczki kurkumy w proszku. Dodaj go do jednej szklanki przytulnego mleka i dobrze wymieszaj. Wypij przed pójściem spać. Kontynuuj to przez jeden do dwóch miesięcy, aby uzyskać lepsze wyniki.
  • Olejek eteryczny z kurkumy : Weź dwie do pięciu kropli olejku eterycznego z ekstraktem z kurkumy i połącz z olejem kokosowym. Nałóż go równomiernie na dotknięty obszar. Używaj go przez cały wieczór przed pójściem spać.
  • Z wodą różaną : Weź jedną do dwóch łyżeczek kurkumy w proszku. Dodaj dwie łyżeczki wody różanej i zrób gładką pastę. Nałóż go na twarz i trzymaj przez dziesięć do piętnastu minut. Umyj zwykłą wodą i wysusz. Powtarzaj dwa do trzech razy w tygodniu.
  • Sok z Kurkumy w Olejku Kokosowym : Weź jedną do dwóch łyżeczek soku z ekstraktu z kurkumy w oleju kokosowym. Nakładaj na skórę głowy przed snem. Trzymaj to na noc. Umyj rano umiarkowanym szamponem do włosówStosuj ten roztwór dwa do trzech razy w tygodniu.

  Ile kurkumy należy wziąć:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, kurkuma (Curcuma longa) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Kurkuma Churna : Jedna czwarta łyżeczki dwa razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Olejek z Kurkumy : Od dwóch do pięciu kropli lub zgodnie z wymaganiami.
  • Kurkuma w proszku : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne kurkumy:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania kurkumy (Curcuma longa) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Niestrawność
  • Mdłości
  • Zawroty głowy
  • Biegunka

  Często zadawane pytania związane z kurkumą:-

  Question. Jak zrobić herbatę z kurkumy?

  Answer. 1. Weź świeży kawałek kurkumy i pokrój go na pół (3-4 cale). 2. Zagotuj w czajniku z wodą. 3. Odcedź płyn i wypij go po zakończeniu posiłku. 4. Rób to dwa razy dziennie, aby poprawić trawienie.

  Question. Czy powinienem przyjmować kurkumę jako przyprawę czy jako suplementy?

  Answer. Kurkuma jest również dostępna jako dodatek. Jednak należy przyjmować tylko niewielką ilość lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Kurkuma ma również niski współczynnik wchłaniania i uważa się, że czarny pieprz pomaga w jej wchłanianiu. Pigułki kurkumy należy przyjmować wkrótce po spożyciu pokarmów zawierających czarny pieprz, aby zmaksymalizować wchłanianie.

  Tak, Kurkuma może być stosowana jako suplement lub jako przyprawa do gotowania. Ze względu na swoje właściwości Deepan (przystawka) i Pachan (trawienność), wspomaga trawienie i apetyt.

  Question. Czy do przygotowania mleka z kurkumy powinienem używać proszku z kurkumy lub świeżego soku z kurkumy?

  Answer. Mleko z kurkumy można przygotować z proszkiem lub sokiem z kurkumy, jednak zaleca się stosowanie organicznej kurkumy w proszku.

  Question. Czy bezpieczne jest codzienne nakładanie mleczka kurkumy na twarz?

  Answer. Tak, codzienne stosowanie mleczka z kurkumy na twarzy pomoże poprawić cerę i strukturę skóry. Jeśli masz cerę tłustą lub trądzikową, mleko należy zastąpić żelem Aloe Vera lub Multani mitti.

  Question. Czy za dużo kurkumy jest dla ciebie złe?

  Answer. Nadmiar może być szkodliwy dla twojego ciała. Kurkuma jest bezpieczna spożywana w niewielkich ilościach, jednak suplementy kurkumy najlepiej stosować pod nadzorem lekarza i tylko w zalecanych dawkach i czasie.

  Kurkuma ma silny smak Katu (ostry) i jest Ushna (ostra), która może wywoływać rozstrój żołądka, jeśli jest spożywana w dużych ilościach.

  Question. Czy kurkuma może poprawić zdrowie tarczycy?

  Answer. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kurkumina, aktywny składnik kurkumy, ma właściwości przeciwutleniające, zmniejszając ryzyko stresu oksydacyjnego. Pomaga to w zarządzaniu zdrowiem tarczycy.

  Question. Czy kurkuma jest dobra na wysokie ciśnienie krwi?

  Answer. Kurkuma zawiera kurkuminę, która pomaga kontrolować ciśnienie krwi poprzez kontrolowanie aktywności receptorów angiotensyny. Według innego badania kurkumina może rozluźniać tętnice krwi, umożliwiając swobodny przepływ krwi i do pewnego stopnia obniżając ciśnienie krwi.

  Question. Czy kurkuma jest dobra dla twojego serca?

  Answer. Kurkuma jest korzystna dla serca. Odpowiada za to kurkumina, która ma właściwości przeciwzakrzepowe. Zmniejszając powstawanie tromboksanu, zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi i zwężenia tętnic. Kurkumina ma również właściwości przeciwutleniające, co chroni przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych i obniża poziom szkodliwego cholesterolu. Kurkuma pomaga również w kontroli ciśnienia krwi poprzez modulowanie aktywacji receptora angiotensyny. Zapewnia to swobodny przepływ krwi do serca, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie.

  Question. Czy można przyjmować kurkumę na pusty żołądek?

  Answer. Kurkuma może wywoływać uczucie pieczenia, gdy jest spożywana w dużych dawkach na pusty żołądek ze względu na swoją gorącą moc. Użyj kurkumy z sokiem z amli, aby zrównoważyć właściwości kurkumy na ciepło i zimno.

  Question. Czy mogę zażywać kurkumę, jeśli mam problemy z woreczkiem żółciowym?

  Answer. Chociaż kurkuma jest bezpieczna do spożycia w niewielkich ilościach, jeśli masz kamienie żółciowe, przed zastosowaniem suplementów kurkumy należy udać się do lekarza. Dzieje się tak, ponieważ kurkumina w suplementach kurkumy może wywoływać silny ból brzucha u osób z kamieniami woreczka żółciowego.

  Chociaż kurkuma jest bezpieczna w niewielkich ilościach w posiłkach, ze względu na jej charakter Ushna (gorący), należy unikać dużych dawek suplementów kurkumy w przypadku kamieni woreczka żółciowego.

  Question. Czy mleko z kurkumy jest dobre na cukrzycę?

  Answer. Mleko z kurkumy jest korzystne dla diabetyków. Pomaga w obniżeniu poziomu glukozy i insuliny we krwi. Odpowiada za to kurkumina, która ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

  Mleko z kurkumy jest korzystne dla diabetyków. Pomaga w zarządzaniu podwyższonym poziomem cukru we krwi. Ze względu na swoje właściwości Deepan (przystawka) i Pachan (trawienność) pomaga w poprawie metabolizmu. Dodatkowo obniża ryzyko powikłań cukrzycy.

  Question. Czy kurkuma pomaga w PMS?

  Answer. Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest stanem psychofizjologicznym związanym ze stresem, charakteryzującym się niezrównoważonym układem nerwowym. Kurkuma zawiera kurkuminę, która ma właściwości przeciwzapalne. Działa uspokajająco na układ nerwowy i pomaga w redukcji stresu. Pomaga to w łagodzeniu objawów PMS.

  PMS to cykl objawów fizycznych, psychicznych i behawioralnych, które występują przed miesiączką. Według Ajurwedy niezrównoważona vata i pitta krążą w wielu ścieżkach w całym ciele, wywołując objawy PMS. Właściwości równoważące Vata kurkumy pomagają w zmniejszeniu objawów PMS.

  Question. Czy kurkuma rozrzedza krew?

  Answer. badaniach na zwierzętach wykazano, że kurkumina, polifenol znajdujący się w kurkumie, ma właściwości przeciwzakrzepowe. Zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi.

  Question. Czy kurkuma jest korzystna w przypadku kaszlu?

  Answer. W testach wykazano, że kurkuma pomaga w zmniejszeniu kaszlu, szczególnie w przypadku astmy. Usuwanie plwociny, łagodzenie kaszlu i zapobieganie astmie to zalety olejku eterycznego.

  SUMMARY

  Jest stosowany w leczeniu bólu i zapalenia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Odpowiada za to kurkumina, która ma właściwości przeciwzapalne.


Previous articleGuawa: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje
Next articleΠώς να κάνετε το Ardha Chandrasana 2, τα οφέλη και οι προφυλάξεις του

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here