Guava: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Guava herb

Guawa (Psidium guawa)

Guawa sGuawa Guawa, znana również jako Amrud, to owoc o słodkim i nieco cierpkim smaku.(HR/1)

Ma jadalne nasiona i kulisty kształt z jasnozieloną lub żółtą skórką. Guawa może być używana w różnych formach do celów terapeutycznych, w tym w herbacie, soku, syropie, proszku i kapsułkach. Owoce guawy są bogate w przeciwutleniacze, błonnik, potas i witaminę C, które zwiększają poziom energii. Z liści guawy przyrządza się herbatę ziołową, która ma właściwości antyoksydacyjne i chroni organizm przed różnymi dolegliwościami. Pomaga również w trawieniu pokarmu. Witamina C w soku z guawy pomaga zapobiegać przeziębieniu. Zapobiega zaparciom poprzez zbijanie kału. Ze względu na obecność witaminy B i witaminy C, które pomagają odżywiać mieszki włosowe i wspomagają rozwój włosów, masowanie wrzącymi liśćmi guawy stosuje się w celu zmniejszenia wypadania włosów. Infekcje skórne i alergie można leczyć za pomocą okładów do twarzy z guawy. Nasiona guawy nie powinny być spożywane w dużych ilościach, ponieważ mogą powodować zapalenie wyrostka robaczkowego.

Guawa jest również znana jako :- Psidium guajava, Amritphalam, Mriduphalam, Amrud, Madhuriam, Muhuriam, Jamphal, Jamrud, Jmarukh, Koyya, Segapugoyya, Segapu, Sirogoyya, Sengoyya, Ettajama, Goyya, Goacchi, Anjirzada, Ambay Malak, Ambuka, , Tupkel, Judakaneh, Kamszarni

Guawa jest pozyskiwana z :- Zakład

Zastosowania i zalety guawy:-

Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, zastosowania i zalety guawy (Psidium guajava) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Biegunka : Guawa może być przydatna w leczeniu biegunki. Guawa ma właściwości antybakteryjne i zmniejsza perystaltykę jelit, co opóźnia opróżnianie żołądka.
  Ajurwedzie biegunka nazywana jest Atisar. Jest to spowodowane złym odżywianiem, skażoną wodą, zanieczyszczeniami, napięciem psychicznym i Agnimandją (słaby ogień trawienny). Wszystkie te zmienne przyczyniają się do pogorszenia Vaty. Ten pogorszony Vata wciąga płyn do jelita z wielu tkanek ciała i miesza go z odchodami. Powoduje to luźne, wodniste wypróżnienia lub biegunkę. Guawa ma właściwości równoważące vata i może być stosowana jako suplement diety podczas biegunki, aby ją zredukować. Pomaga również w zagęszczeniu luźnych stolców i zmniejszeniu częstości biegunek. Wynika to z jego właściwości ściągającej (Kashya). Wskazówki: 1. Chwyć guawę (usuń nasiona). 2. Po zjedzeniu guawy wypij szklankę wody. 3. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie, aby poradzić sobie z biegunką.
 • Otyłość : Przyrost masy ciała spowodowany jest złymi nawykami żywieniowymi i siedzącym trybem życia, co skutkuje osłabieniem przewodu pokarmowego. Powoduje to brak równowagi w meda dhatu poprzez zwiększenie gromadzenia się Amy. Ponieważ koryguje metabolizm, a tym samym kontroluje wagę, guawa wzmacnia ogień trawienny i zmniejsza Ama. Weź jedną guawę jako punkt wyjścia (usuń nasiona). 2. Po zjedzeniu guawy wypij szklankę wody. 3. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie, aby utrzymać wagę w ryzach.
 • Wysoki cholesterol : Brak równowagi Pachak Agni powoduje wysoki poziom cholesterolu (ogień trawienny). Nadmiar produktów przemiany materii lub Ama (toksyczne pozostałości w organizmie z powodu złego trawienia) powstają, gdy trawienie tkanek jest upośledzone. Guawa wspomaga metabolizm, a tym samym pomaga regulować nadmierny poziom cholesterolu, uspokajając ogień trawienny i redukując Ama. Weź jedną guawę jako punkt wyjścia (usuń nasiona). 2. Po zjedzeniu guawy wypij szklankę wody. 3. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie, aby utrzymać poziom cholesterolu w ryzach.
 • Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) : Liście guawy mogą być skuteczne w leczeniu nadciśnienia. Rozszerzenie naczyń wspomaga guawa. Właściwości przeciwutleniające guawy pomagają zapobiegać peroksydacji lipidów i uszkodzeniom naczyń krwionośnych.
 • Choroba serca : Ekstrakt z liści guawy może pomóc w leczeniu miażdżycy. Guawa zawiera galusan etylu i kwercetynę, które się do tego przyczyniają.
 • Cukrzyca (typ 1 i typ 2) : Wykazano, że ekstrakt z liści guawy pomaga w leczeniu cukrzycy. Guawa pomaga zapobiegać skokowi poziomu glukozy we krwi po posiłku. Guawa może również pomóc w oporności na insulinę i problemach z cukrzycą.
 • Kaszel : Guawa może być przydatna w leczeniu kaszlu.
  Właściwości równoważące Kapha Guavy pomagają w łagodzeniu kaszlu. W ajurwedzie kaszel określany jest jako choroba Kapha. Najczęstszą przyczyną jest gromadzenie się śluzu w drogach oddechowych. Właściwości redukujące Kapaha Guavy pomagają w redukcji nagromadzonego śluzu. Wskazówka 1: Weź jedną guawę i pokrój ją na pół (usuń nasiona). 2. Po zjedzeniu guawy wypij szklankę wody. 3. Aby złagodzić kaszel, używaj go raz lub dwa razy dziennie.
 • Ból kolkowy : Guawa może być przydatna w leczeniu kolki. Dyskomfort kolki wiąże się ze skurczami. Guawa ma właściwości przeciwskurczowe. Guawa hamuje kanały jonów wapniowych i zmniejsza skurcze mięśni gładkich w jamie brzusznej.
  Spożywana z jedzeniem guawa pomaga w łagodzeniu bólu kolki. Ból kolkowy zwykle zaczyna się w brzuchu i rozprzestrzenia na pachwinę. Vata, według Ajurwedy, może powodować kolki w okrężnicy, co utrudnia oddawanie kału. Właściwości równoważące Vata Guavy pomagają zmniejszyć dyskomfort związany z kolkami i ułatwiają przepuszczanie gazów. 1. Usuń nasiona z jednej guawy; 2. Wypij szklankę wody po zjedzeniu guawy. 3. Aby złagodzić dyskomfort związany z kolką, używaj go raz lub dwa razy dziennie.
 • Ból stawów : Po nałożeniu na dotknięty obszar liście guawy pomagają złagodzić ból kości i stawów. Według Ajurwedy kości i stawy są uważane za lokalizację vata w ciele. Brak równowagi vata jest główną przyczyną bólu stawów. Ze względu na właściwości równoważące Vata, stosowanie pasty z liści guawy pomaga złagodzić dyskomfort. Wskazówki: Wymieszaj świeże liście guawy z wodą, aby uzyskać pastę. b. Aby złagodzić dyskomfort stawów, nałóż na dotknięty obszar.
 • Zapalenie jamy ustnej : Zapalenie jamy ustnej to bolesny obrzęk wnętrza jamy ustnej. W Ajurwedzie znany jest jako Mukhapaka. Mukhapaka to połączenie wszystkich trzech dosz (głównie Pitta) oraz Rakta (krwawienia). Żucie świeżych liści guawy wspomaga proces gojenia dzięki właściwościom Ropan (uzdrawiania), a także zmniejsza stan zapalny dzięki właściwościom równoważącym Pitta. a. Zbierz 2-3 świeże i czyste liście guawy. b. Żuj je raz lub dwa razy dziennie, aby złagodzić zapalenie jamy ustnej.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Guava:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, należy podjąć poniższe środki ostrożności podczas przyjmowania guawy (Psidium guajava)(HR/3)

 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Guava:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania guawy (Psidium guajava)(HR/4)

  • Karmienie piersią : Guawa jest bezpieczna do spożycia w niewielkich ilościach. Jednak przed spożyciem suplementów Guava podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.
  • Ciąża : Guawa jest bezpieczna do spożycia w niewielkich ilościach. Jednak przed spożyciem suplementów Guava podczas ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

  Jak wziąć Guawa:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, guawę (Psidium guajava) można wziąć pod uwagę w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Kapsułka z guawy : Weź jedną do dwóch kapsułek Guava. Po obiedzie i kolacji popijając wodą.
  • Proszek z guawy : Weź jedną czwartą do połowy proszku z liści guawy. Wymieszać z wodą lub miodem. Zjedz to po obiedzie i kolacji.
  • Syrop z Guawy : Weź dwie do trzech łyżeczek syropu Guava wymieszać z wodą. Zjedz to po obiedzie i kolacji.
  • Sok z guawy : Umyj i posiekaj dwie guawy. Zmiksuj z pół szklanki wody. Odcedź puree z guawy i w razie potrzeby dodaj więcej wody, aby zmniejszyć konsystencję. Dodaj trochę limonki, soli i miodu. Podawaj na zimno.
  • herbata guawa : Dodaj kilka warstw guawy do wody na patelni. Dodaj do niej jedną laskę cynamonu, trochę proszku muleti oraz kardamon. Pozwól mu parować na ogniu narzędzia przez piętnaście do dwudziestu minut. Odcedź miksturę i podawaj na gorąco.
  • Liść guawy gotować (na włosy) : Dodaj garść liści guawy na patelnię. Dodaj do niej dwie filiżanki wody i pozostaw na grzałce narzędziowej. Niech się zagotuje. Pozwól mu ostygnąć, a także podkręć wodę w misce. Po ostygnięciu nałóż go na skórę głowy, a także na korzenie. Delikatnie wmasuj i zmyj po 30 minutach.
  • Maska na twarz z guawy : Pokrój guawę na pół, usuń nasiona i rozgnieć. Zetrzyj jednego banana i dodaj go również do puree z guawy. Dodaj jedną łyżkę jogurtu i dobrze wymieszaj. Dodaj dwie do trzech łyżeczek miodu. Wymieszaj kombinację prawidłowo, aż do uzyskania gęstej pasty. Nałóż na twarz i szyję i pozostaw na 30 minut. Po całkowitym wyschnięciu spłucz zwykłą wodą.

  Ile guawy należy zażyć:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, guawa (Psidium guajava) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Kapsułka z guawy : Jeden do dwóch dwa razy dziennie.
  • Proszek z guawy : Jedna czwarta do pół łyżeczki dziennie lub jedna łyżeczka lub zgodnie z wymaganiami.
  • Syrop z Guawy : Dwie do trzech łyżeczek dziennie lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Guawa:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniższe działania niepożądane należy wziąć pod uwagę podczas przyjmowania guawy (Psidium guajava)(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Guawą:-

  Question. Czy Guava można jeść na pusty żołądek?

  Answer. Guawa to owoc cytrusowy bogaty w błonnik. Może spowolnić trawienie i zwiększyć produkcję kwasu. W rezultacie spożywanie guawy na pusty żołądek nie jest zalecane.

  Jeśli Twój układ trawienny nie jest w dobrej kondycji, powinieneś unikać jedzenia guawy na pusty żołądek. Wynika to z jego Guru (ciężkiej) natury i faktu, że trawienie wymaga czasu.

  Question. Dlaczego niektóre guawy są różowe, a niektóre białe?

  Answer. Różowe guawy mają wyższe stężenie pigmentu (karotenoidów) niż białe guawy.

  Question. Do czego służy herbata Guava?

  Answer. Herbata z liści guawy wspomaga odchudzanie, poprawia zdrowie serca, jest dobra dla skóry i włosów, stymuluje pracę mózgu i pomaga radzić sobie z cukrzycą.

  Question. Czy guawa to owoc cytrusowy?

  Answer. Tak, Guawa (Psidium guajava) to owoc cytrusowy z rodziny Myrtaceae.

  Question. Co to jest czerwona guawa?

  Answer. Guawy mają intensywnie różowy kolor ze względu na wyższe stężenie karotenoidu pigmentowego, przez co wydają się prawie czerwone. „Czerwone Guawy” to nazwa nadana takim guawom.

  Question. Jak zrobić pastę Guava?

  Answer. 4 szklanki umytej i obranej guawy Wyciągnij nasiona po przekrojeniu na pół. W filiżance wody namocz nasiona. Umieść guawy na patelni i zalej 12 szklankami wody. Pozwól mu się zagotować na średnim ogniu. Zmniejsz ogień i gotuj dalej, aż guawy będą miękkie. Odcedź wodę z namoczonych nasion i dodaj ją do ugotowanych guaw (wyrzuć nasiona). Aby uniknąć przypalenia i przywierania, mieszaj dalej. Odcedź miąższ z guawy i wymieszaj z równą ilością cukru. Podgrzewaj na małym ogniu przez kilka minut lub do uzyskania konsystencji pasty. Pozostawić do ostygnięcia przed użyciem. Przechowuj mieszaninę w szczelnym słoiku.

  Question. Czy nasiona guawy są bezpieczne do spożycia?

  Answer. Nasiona guawy można jeść. Mają w sobie dużo kwasów fenolowych i przeciwutleniaczy. Nasiona guawy i olej z nasion guawy są jadalne.

  Nasiona guawy są bezpieczne do spożycia. Guawa to owoc o białym lub jasnoróżowym miąższu i dużej ilości drobnych nasion. Nasiona guawy nie powinny być żute; zamiast tego należy je połykać, ponieważ żucie obniża właściwości Rechana (środek przeczyszczający) owocu.

  Question. Czy Guawa powoduje zapalenie wyrostka robaczkowego?

  Answer. Guawa może powodować zapalenie wyrostka robaczkowego, ale nie ma wystarczających danych naukowych, aby to potwierdzić.

  Question. Jakie są korzyści zdrowotne soku z guawy?

  Answer. Sok z guawy jest bogaty w przeciwutleniacze i likopen (naturalny pigment występujący w owocach), który pomaga organizmowi zwalczać wolne rodniki oraz zapobiega uszkodzeniom komórek i starzeniu się. Zawiera dużą ilość błonnika, który zwiększa wagę stolca i zapobiega zaparciom. Sok z guawy ma również właściwości przeciwcukrzycowe i wspomaga regulację poziomu cukru we krwi.

  Właściwość Rechana (środek przeczyszczający) soku z guawy pomaga w leczeniu zaburzeń, takich jak zaparcia. Pomaga w łatwym wydalaniu stolca i poprawie wypróżnień. 1 guawa, umyta i posiekana 2. Dodaj 12 szklanek wody do blendera. 3. Odcedź puree z guawy i, jeśli to konieczne, dodaj dodatkową wodę, aby je rozcieńczyć. 4. Na koniec wyciśnij limonkę, szczyptę soli i skrop miodu. 5. Przed podaniem doprowadzić do temperatury pokojowej.

  Question. Czy dobrze jest jeść guawę podczas gorączki?

  Answer. Tak, guawa to zdrowa żywność, gdy masz gorączkę. Dzieje się tak dzięki właściwościom przeciwgorączkowym, które pomagają w obniżeniu temperatury ciała w przypadku gorączki.

  Tak, guawa jest korzystna do spożycia, gdy masz gorączkę. Gorączka jest spowodowana brakiem równowagi doszy Pitta. Właściwości równoważące Pitta guawy pomagają w leczeniu gorączki.

  Question. Jak długo biorę liście guawy, aby schudnąć?

  Answer. Liście guawy mogą pomóc Ci schudnąć. Liście guawy spożywane jako herbata blokują wchłanianie cukru z diety, obniżając poziom cukru we krwi i wspomagając odchudzanie. Chociaż nie ma wystarczających badań naukowych dotyczących czasu i częstotliwości spożywania herbaty, mocną herbatę można spożywać 1 filiżankę dziennie, a lekką herbatę 3-4 filiżanki dziennie w celu utraty wagi. 1. Weź kilka świeżych liści guawy i zmiażdż je. 2. Zalej szklanką wody i odstaw na 5 minut. 3. Odcedź i wypij delikatnie, aby schudnąć. Można go również doprawić laskami cynamonu, muleti w proszku i kardamonem.

  Question. Czy pasta lub proszek z liści guawy może powodować wysypki skórne?

  Answer. Z drugiej strony liście guawy mogą pomóc złagodzić objawy alergii skórnych. Wynika to z faktu, że ma właściwość Ropan (uzdrawiania). Przydaje się również do zmniejszania obrzęku spowodowanego ukąszeniami owadów.

  Question. Czy guawa jest dobra do gojenia się ran?

  Answer. Liście guawy pomagają w gojeniu się ran. Wynika to z faktu, że ma właściwość Ropan (uzdrawiania). Ze względu na swój Sita (zimny) charakter jest również pomocnym lekarstwem na zmniejszenie obrzęków spowodowanych użądleniami owadów.

  Question. Czy kuracja z liści guawy naprawdę działa na wypadanie włosów?

  Answer. Liście guawy można stosować w celu zapobiegania wypadaniu włosów. Jest bogaty w witaminy B i C, które pomagają włosom rosnąć, odżywiając mieszki włosowe. Aktywność kolagenu wspomaga witamina C. Sprzyja to szybszemu i lepszemu wzrostowi włosów oraz zapobiega późniejszemu wypadaniu włosów.

  Tak, liście guawy mogą być przydatne w zapobieganiu wypadaniu włosów. Wypadanie włosów to stan spowodowany brakiem równowagi w doszy Pitta. Liście guawy, ze swoimi właściwościami równoważącymi Pitta, pomagają w radzeniu sobie z tym stanem. Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. 1. Na patelnię dodaj garść liści guawy. 2. Wlej 2 szklanki wody i gotuj na średnim ogniu. 3. Doprowadź do wrzenia. 4. Pozwól wodzie ostygnąć przed wlaniem jej do miski. 5. Po ostygnięciu nałóż go na włosy i odrosty. 6. Po 30 minutach delikatnie wmasuj i spłucz.

  SUMMARY

  Ma jadalne nasiona i kulisty kształt z jasnozieloną lub żółtą skórką. Guawa może być używana w różnych formach do celów terapeutycznych, w tym w herbacie, soku, syropie, proszku i kapsułkach.


Previous articleKako izvajati Dhanurasano, njene koristi in previdnostni ukrepi
Next articleKurkuma: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here