Karela: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Karela herb

Karela (Momordica charantia)

Gorzka tykwa, powszechnie znana jako karela, to warzywo o dużym znaczeniu terapeutycznym.(HR/1)

Jest bogaty w składniki odżywcze i witaminy (witaminy A i C), które pomagają zapobiegać niektórym dolegliwościom. Karela jest korzystna dla skóry ze względu na swoje właściwości oczyszczające krew, które pomagają utrzymać naturalny blask skóry. Karela wspomaga również trawienie i zwiększa apetyt. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, picie soku Karela na pusty żołądek chroni przed chorobami skóry i zapobiega uszkodzeniom komórek. Sok Karela, spożywany regularnie, pomaga w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny. Ze względu na swoje właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne pastę lub proszek karela zmieszany z olejem kokosowym lub wodą można stosować na skórę głowy, aby pomóc pozbyć się łupieżu. Silna, lecznicza jakość pasty Karela, według Ajurwedy, może pomóc w zmniejszeniu masy stosów. Spożywany w dużych ilościach sok karela może spowodować gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi. W rezultacie nadmierne picie soku Karela jest ogólnie odradzane, zwłaszcza jeśli stosujesz leki obniżające poziom glukozy we krwi.

Karela jest również znana jako :- Momordica charantia, Karavella, Varivalli, Karavalli, Kakiral, Kakral, Karolla, Gorzka tykwa, Hagalakai, Kaippa, Pavackkai, Karla, Kalara, Salara, Paharkai, Kaakara, Kaaya, Kathilla

Karela jest pozyskiwana z :- Zakład

Zastosowania i zalety Karela:-

Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, zastosowania i zalety Kareli (Momordica charantia) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Cukrzyca (typ 1 i typ 2) : Karela może pomóc diabetykom w radzeniu sobie z ich stanem. Karela ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i hipoglikemizujące. Karela chroni trzustkę przed urazami i pomaga w tworzeniu nowych komórek. Karela zwiększa wydzielanie insuliny i wykorzystanie glukozy, co obniża poziom glukozy we krwi.
  Karela to popularne zioło obniżające poziom cukru we krwi. Tikta Kareli (gorzka), Deepan (przystawka) i Pachan (trawienna) pomagają w regulacji cukru. Zwiększa metabolizm i utrzymuje poziom insuliny w ryzach. W rezultacie Karela pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Wskazówki: 1. Wyciśnij do szklanki 2-3 łyżeczki soku Karela. 2. Wymieszać w takiej samej ilości wody i pić raz dziennie przed jedzeniem. 3. Kontynuuj przez co najmniej 1-2 miesiące, aby wyeliminować objawy cukrzycy.
 • Choroba wątroby : Karela może pomóc w leczeniu zaburzeń wątroby. Karela jest bogata w przeciwutleniacze, związki przeciwzapalne i hepatoprotekcyjne. Zwiększone enzymy wątrobowe normalizuje się za pomocą ekstraktu z liści kareli. Naturalne przeciwutleniacze są zwiększane poprzez spożywanie ekstraktu z owoców kareli. Karela pomaga również w redukcji odkładania się tłuszczu w wątrobie.
  Karela pomaga w zapobieganiu uszkodzeniom wątroby wywołanym alkoholem oraz poprawie funkcji wątroby. Dzięki swojej Tikta (gorzkiej) właściwości odtruwa trucizny odpowiedzialne za stany zapalne i choroby. Wskazówki: 1. Wyciśnij do szklanki 2-3 łyżeczki soku Karela. 2. Wymieszać w takiej samej ilości wody i pić raz dziennie przed jedzeniem. 3. Zrób to ponownie, aby zmniejszyć ryzyko choroby wątroby.
 • Niestrawność : Karela może pomóc w leczeniu problemów żołądkowych i jelitowych. Momordicin, występujący w Kareli, wspomaga trawienie i zwiększa apetyt. Ekstrakt z Kareli zmniejsza również powstawanie wrzodów poprzez hamowanie namnażania się bakterii H.pylori.
  Karela pomaga w produkcji kwasów trawiennych, które wspomagają trawienie i promują lepsze wchłanianie pokarmu lub składników odżywczych. Przyczyniają się do tego jej właściwości Tikta (gorzki), Deepan (przystawka) i Pachan (trawienny). Wskazówki: 1. Wyciśnij do szklanki 2-3 łyżeczki soku Karela. 2. Wymieszać w takiej samej ilości wody i pić raz dziennie przed jedzeniem. 3. Powtórz, aby pozbyć się objawów niestrawności.
 • Kamień nerkowy : Karela może być przydatna w leczeniu kamieni nerkowych.
  Karela naturalnie rozbija kamienie nerkowe, co pomaga w ich usuwaniu. Wynika to z tikta (gorzkiej) jakości owoców. Karela wspomaga naturalny rozkład i eliminację kamieni nerkowych. Wskazówki: 1. Wyciśnij do szklanki 2-3 łyżeczki soku Karela. 2. Wymieszać w takiej samej ilości wody i pić raz dziennie przed jedzeniem. 3. Zrób to ponownie, aby zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych.
 • Zakażenie wirusem HIV : Działanie przeciwwirusowe Kareli może być przydatne w leczeniu HIV/AIDS. Kuguacin C i Kuguacin E firmy Karela mają działanie przeciw HIV. Ludzki wirus niedoboru odporności jest hamowany przez białka w Kareli, takie jak – i -momorcharyna. Zapobiega replikacji wirusa HIV w komórkach.
 • Infekcje skóry : Karela może być przydatna w leczeniu ropni i ran skóry. Opóźnienia w gojeniu ran mogą być spowodowane brakiem czynników wzrostu, zmniejszoną produkcją kolagenu lub nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną. Karela ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i immunomodulujące. Karela wspomaga wzrost nowych komórek skóry, obniża mediatory stanu zapalnego i wspomaga gojenie się ran.
  Właściwości Kareli Tikta (gorycz) i Ropan (gojenie) pomagają w leczeniu ropni i ran skóry. Dzięki tym właściwościom pomaga w zarządzaniu przepływem krwi i koagulacją. Dzięki temu nacięcie goi się szybciej, a ropień skóry nie ulega ponownemu zakażeniu. Wskazówki: 1. Weź do ust 1-2 łyżeczki soku Karela. 2. Wlej trochę wody różanej. 3. Nałóż na rany i pozostaw na kilka godzin. 4. Dobrze spłucz czystą wodą. 5. Zastosuj to lekarstwo na ranę raz dziennie, aby przyspieszyć powrót do zdrowia.
 • Łuszczyca : Łuszczyca to autoimmunologiczna choroba skóry charakteryzująca się czerwonymi, łuszczącymi się, suchymi i swędzącymi plamami na skórze. Karela posiada właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące, które mogą pomóc w leczeniu łuszczycy.
  Ze względu na właściwości równoważące Kapha i Pitta, sok lub pasta Karela zapewnia pewną ulgę w swędzeniu i podrażnieniu w łuszczycy, gdy jest stosowany zewnętrznie. Wskazówki: 1. Weź do ust 1-2 łyżeczki soku Karela. 2. Wrzuć trochę miodu. 3. Nałóż na dotknięty obszar i pozostaw na kilka godzin. 4. Dobrze spłucz czystą wodą. 5. Stosuj tę terapię raz dziennie, aby złagodzić objawy łuszczycy.
 • Wypadanie włosów : Sok lub pasta Karela może pomóc w rozwoju łupieżu i włosów. Podawana zewnętrznie ma Tikta rasa (smak gorzki). Na początek weź 1-2 łyżeczki soku Karela. b. Dodaj trochę oleju kokosowego. b. Nałożyć na skórę głowy i pozostawić na kilka godzin. d. Dobrze spłucz w zimnej wodzie. f. Aby zatrzymać wypadanie włosów, stosuj ten lek raz dziennie.
 • Hemoroidy : Pasta Karela wspomaga gojenie się ran i pomaga w redukcji stosów. Ze względu na jego właściwości Ropan (uzdrawiające), tak właśnie jest. Na początek weź 1-2 łyżeczki soku Karela. b. Dodaj trochę oleju kokosowego. c. Przed pójściem spać zastosuj do dotkniętego regionu. d. Trzymaj to przez całą noc. mi. Dokładnie umyć czystą wodą. f. Aby złagodzić objawy stosów, używaj tego leku raz dziennie.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Karela:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Kareli (Momordica charantia) należy podjąć poniższe środki ostrożności(HR/3)

 • Skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem Kareli, jeśli masz nadkwaśność lub zapalenie żołądka.
 • Karela mająca czerwone nasiona powinna być unikana u dzieci, ponieważ może powodować ból brzucha lub biegunkę.
 • Użyj soku Karela lub świeżej pasty z wodą różaną lub olejem kokosowym podczas nakładania zewnętrznie na gorąco w potencji.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Karela:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania Kareli (Momordica charantia)(HR/4)

  • Pacjenci z cukrzycą : Karela ma zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. W rezultacie ogólnie dobrym pomysłem jest śledzenie poziomu cukru we krwi podczas przyjmowania kareli i innych leków przeciwcukrzycowych.

  Jak przyjmować Karela:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Karelę (Momordica charantia) można zastosować do metod wymienionych poniżej(HR/5)

  • Sok Kareli : Weź dwie do trzech łyżeczek soku Karela. Dodaj taką samą ilość wody i wypij raz dziennie przed jedzeniem lub weź jedną do dwóch łyżeczek soku Karela. Dodaj do niego wspinaną wodę. Nałóż na rany i pozostaw na dwie do trzech godzin. Umyj całkowicie świeżą wodą. Stosuj ten zabieg codziennie, aby pozbyć się urazów, a także różnych innych infekcji skórnych.
  • Karela Churna : Weź jedną czwartą łyżeczki Kareli Churna. Dodaj z miodem lub wodą, jeśli masz problemy z cukrzycą po obiedzie i kolacji.
  • Kapsułki Kareli : Weź jedną do dwóch kapsułek Kareli. Połknij go z wodą, jeśli masz problemy z cukrzycą po obiedzie i kolacji.
  • Tabletki Kareli : Weź od jednego do dwóch tabletów Kareli. Połknij go popijając wodą, jeśli masz cukrzycę po obiedzie i kolacji.
  • Karela świeża pasta lub proszek : Weź jedną do dwóch łyżeczek pasty lub proszku Karela. Dodaj do niego olej kokosowy lub wodę. Nałóż na włosy i skórę głowy, a także pozostaw na dwie do trzech godzin. Umyć obficie świeżą wodą. Używaj tego środka codziennie, aby pozbyć się łupieżu, a także wysuszyć skórę głowy.

  Ile należy wziąć Karela:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Karela (Momordica charantia) należy uwzględnić w kwotach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Sok Kareli : Dwie do trzech łyżeczek raz dziennie lub jedna do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • Karela Churna : Jedna czwarta do pół łyżeczki dwa razy dziennie
  • Kapsułka Kareli : Jedna do dwóch kapsułek dwa razy dziennie.
  • Tabletka Kareli : Jedna do dwóch tabletek dwa razy dziennie.
  • Karela Pasta : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami
  • Karela Proszek : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami

  Skutki uboczne Karela:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Kareli (Momordica charantia) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Karela:-

  Question. Ile soku Karela można bezpiecznie pić każdego dnia?

  Answer. Nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby określić bezpieczną dawkę soku Karela. Może to jednak spowodować gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi (hipoglikemia). W rezultacie nadmierne picie soku Karela jest generalnie odradzane.

  Question. Jak zrobić sok Karela na odchudzanie?

  Answer. 1. Nożem obierz 2-4 Karelę. 2. Pokrój obraną Karelę na środku. 3. Usuń nasiona i białe mięso Kareli za pomocą łyżki. 4. Pokrój Karelę na małe kawałki. 5. Namocz kawałki przez 15-20 minut w zimnej wodzie. 6. W sokowirówce wycisnąć kawałki soku z 12 łyżeczkami soli i sokiem z cytryny. 7. Połącz przedmioty w blenderze. 8. Aby prawidłowo utrzymać wagę, pij raz dziennie świeżo przygotowany sok Karela.

  Question. Czy Karela pomaga kontrolować poziom cholesterolu?

  Answer. Tak, Karela pomaga w zarządzaniu cholesterolem. Karela posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Karela pomaga poprawić poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL), czyli dobrego cholesterolu, zapobiegając peroksydacji lipidów wywołanej przez wolne rodniki.

  Question. Czy Karela jest dobra w ciąży?

  Answer. Karela nie jest zalecana podczas ciąży, ponieważ może powodować poronienie lub nieprawidłowości porodowe u niemowlęcia.

  Question. Czy Karela jest dobra na promienną skórę?

  Answer. Tak, Karela jest korzystna dla skóry. Pomaga zachować blask skóry, działając jako oczyszczacz krwi. Leczy się nim czyraki krwi, świerzb, swędzenie, grzybicę i inne choroby grzybicze. Karela zawiera przeciwutleniacze, które chronią przed chorobami skóry i uszkodzeniem komórek. Wskazówki: 1. Weź szklankę świeżego gorzkiego soku z tykwy (Karela). 2. Dodaj 1 łyżeczkę soku z limonki do mieszanki. 3. Pij na pusty żołądek, popijając, przez 4-6 miesięcy, aby uzyskać naturalnie promienną skórę.

  Tak, Karela jest korzystna dla skóry. Ze względu na swój tikta (gorzki) charakter jedzenie Kareli lub picie jej soku pomaga w usuwaniu toksyn i odpadów z krwi, a także w leczeniu chorób skóry poprzez oczyszczanie krwi.

  Question. Czy Karelę można stosować w celu zmniejszenia przebarwień?

  Answer. Tak, możesz zabrać Karelę, aby pomóc w przebarwieniach. Karela ma działanie antymelanogenne i przeciwutleniające. Karela chroni skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Karela zmniejsza również syntezę melaniny poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy.

  SUMMARY

  Jest bogaty w składniki odżywcze i witaminy (witaminy A i C), które pomagają zapobiegać niektórym dolegliwościom. Karela jest korzystna dla skóry ze względu na swoje właściwości oczyszczające krew, które pomagają utrzymać naturalny blask skóry.


Previous articleStewia: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje
Next articleHow to do Paschimottanasana, Its Benefits & Precautions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here