Jatamansi: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Jatamansi herb

Nardostachy (Nardostachy)

Jatamansi to wieloletnia, karłowata, włochata, zielna i zagrożona roślina, znana również jako „tapaswani” w ajurwedzie.(HR/1)

Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające działa jako tonik mózgowy i pomaga poprawić pamięć i funkcje poznawcze, zapobiegając uszkodzeniom komórek. Odpręża również mózg i pomaga w stanach lękowych i bezsenności. Według Ajurwedy, cecha Jatamansi Snigdha (olejowa) pomaga zapobiegać zmarszczkom. Ze względu na swoją charakterystykę Ropan (gojenie) wspomaga również gojenie się ran. Umiejętności zapamiętywania można poprawić, zażywając proszek Jatamansi z miodem raz lub dwa razy dziennie. Jatamansi można również otrzymać w postaci tabletek lub kapsułek, które są powszechnie dostępne. Ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwutleniające, stosowanie oleju Jatamansi na skórę pomaga leczyć infekcje skóry i zapobiega starzeniu. Jatamansi wspomaga również wzrost włosów poprzez zwiększenie rozmiaru mieszków włosowych i wydłużenie okresu wzrostu włosów. Wzrost włosów można przyspieszyć, stosując olejek Jatamansi. Włosy mogą również skorzystać z pasty z korzenia jatamansi, która poprawia siłę i wzrost włosów.

Jatamansi jest również znany jako :- Nardostachys jatamansi, Balchara, Billilotan, Jatamanji, Mamsi, Jata, Jatila, Jatamangshi, Nardus root, Baalchad, Kalichad, Bhootajata, Ganagila maste, Bhutijata, Manchi, Jatamanchi, Balchhar, Chharguddi, Tabulhytajeb, Sumbul-ut-

Jatamansi jest uzyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Jatamansi:-

Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, zastosowania i zalety Jatamansi (Nardostachys jatamansi) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Lęk : Zioło jatamansi może pomóc w objawach lękowych. Według Ajurwedy vata rządzi wszystkimi ruchami i ruchami ciała, a także systemem nerwowym. Brak równowagi vata jest główną przyczyną niepokoju. Objawy lękowe można złagodzić za pomocą jatamansi. Dzieje się tak dzięki właściwościom równoważenia Tridosha, a także wyjątkowemu wpływowi Medhya (poprawa intelektualna). a. Użyj 1/4 do 1/2 łyżeczki proszku Jatamansi. b. Po jedzeniu zażywaj z miodem raz lub dwa razy dziennie. b. Utrzymuj przez 1-2 miesiące, aby poradzić sobie z objawami lękowymi.
 • Padaczka : Jatamansi stosuje się w leczeniu objawów padaczki. Padaczka jest znana jako Apasmara w Ajurwedzie. Napady padaczkowe są częstym zjawiskiem u pacjentów z padaczką. Napad występuje, gdy mózg doświadcza nieprawidłowej aktywności elektrycznej, która powoduje niekontrolowane i szybkie ruchy ciała. Możliwe, że spowoduje to utratę przytomności. Wszystkie trzy dosze, Vata, Pitta i Kapha, są zaangażowane w epilepsję. Jatamansi pomaga zrównoważyć trzy dosze i zmniejsza występowanie napadów. Ze względu na swoją właściwość Medhya (wzrost inteligencji), pomaga również w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania mózgu. Wskazówki: Weź od ćwierć do pół łyżeczki proszku jatamansi. b. Aby leczyć objawy padaczki, zażywaj go z miodem raz lub dwa razy dziennie po jedzeniu.
 • Bezsenność : Jatamansi może pomóc w spokojnym śnie. Zaostrzona dosha Vata, według Ajurwedy, uwrażliwia układ nerwowy, powodując Anidrę (bezsenność). Ze względu na właściwości równoważące Tridosha, jatamansi łagodzi układ nerwowy. Ze względu na swój wyraźny wpływ Nidrajanana (wytwarzający sen), pomaga w zdrowym śnie. a. Użyj 1/4 do 1/2 łyżeczki proszku Jatamansi. b. Aby leczyć bezsenność, zażywaj z miodem raz lub dwa razy dziennie po jedzeniu.
 • Słaba pamięć : Przy regularnym podawaniu jatamansi pomaga w radzeniu sobie z objawami utraty pamięci. Vata, według Ajurwedy, odpowiada za system nerwowy. Brak równowagi Vata powoduje zaburzenia pamięci i uwagi umysłowej. Jatamansi poprawia pamięć i zapewnia natychmiastową czujność umysłową. Wyjaśnia to równoważenie Tridosa i właściwości Medhya (wzrost inteligencji). a. Użyj 1/4 do 1/2 łyżeczki proszku Jatamansi. b. Aby kontrolować objawy słabej pamięci, zażywaj ją z miodem raz lub dwa razy dziennie po jedzeniu.
 • Bezsenność : Po nałożeniu na czubek głowy, a także na stopy, olejek jatamansi pomaga w wywołaniu spokojnego snu. Zaostrzona dosha Vata, według Ajurwedy, uwrażliwia układ nerwowy, powodując Anidrę (bezsenność). Ze względu na właściwości równoważące Tridosha, olejek jatamansi łagodzi układ nerwowy. Ze względu na charakterystyczny wpływ Nidrajanana (wywołujący sen) pomaga w zdrowym śnie. a. Dodaj 2-5 kropli olejku Jatamansi na dłonie lub w razie potrzeby. b. Zmieszaj z olejem migdałowym. c. Masuj czubek głowy i podeszwy stóp przed pójściem spać, aby pomóc w bezsenności.
 • Gojenie się ran : Jatamansi i zawarty w nim olej przyspieszają gojenie się ran, zmniejszają obrzęki i przywracają naturalną teksturę skóry. Połączenie oleju Jatamansi z olejem kokosowym wspomaga gojenie się ran i zmniejsza stan zapalny. Wiąże się to z właściwościami Ropan (uzdrawianie) i Sita (zimno). a. Dodaj 2-5 kropli olejku Jatamansi na dłonie lub w razie potrzeby. b. Do mieszanki dodaj 1-2 łyżeczki oleju kokosowego. c. Nakładaj na uszkodzony obszar raz lub dwa razy dziennie, aby rana szybko się zagoiła.
 • Przeciwzmarszczkowy : Zmarszczki pojawiają się w wyniku starzenia się, suchości skóry i braku wilgoci w skórze. Według Ajurwedy jest to spowodowane zaostrzeniem Vata. Jatamansi i zawarte w nim olejki pomagają zredukować zmarszczki i zwiększyć nawilżenie skóry. Z powodu jego snigdha (oleistej) natury, tak właśnie jest. Wspomaga również usuwanie nadmiernej suchości oraz zmiękcza i odżywia skórę. a. Dodaj 2-5 kropli olejku Jatamansi na dłonie lub w razie potrzeby. b. Do mieszanki dodaj 1-2 łyżeczki oleju kokosowego. b. Nakładaj raz lub dwa razy dziennie na dotknięty obszar. c. Rób to codziennie, aby uzyskać gładką, pozbawioną zmarszczek skórę.
 • Wypadanie włosów : Po nałożeniu na skórę głowy olejek jatamansi pomaga zmniejszyć wypadanie włosów i wspomaga ich wzrost. Wynika to z faktu, że wypadanie włosów jest spowodowane głównie podrażnioną doszą Vata w ciele. Równoważąc Tridosha, Jatamansi lub zawarty w nich olejek pomaga zapobiegać wypadaniu włosów (Vata, Pitta i Kapha dosha). Wspomaga również rozwój włosów i niweluje suchość. Jest to związane z właściwościami Snigdha (olej) i Ropan (uzdrawianie). a. Dodaj 2-5 kropli olejku Jatamansi na dłonie lub w razie potrzeby. b. Do mieszanki dodaj 1-2 łyżeczki oleju kokosowego. c. Nakładaj raz lub dwa razy dziennie na dotknięty obszar, aby zapobiec wypadaniu włosów.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Jatamansi:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Jatamansi (Nardostachys jatamansi) należy zachować poniższe środki ostrożności.(HR/3)

 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Jatamansi:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Jatamansi (Nardostachys jatamansi) należy zachować szczególne środki ostrożności.(HR/4)

  • Karmienie piersią : Nie ma wystarczających danych naukowych, aby poprzeć stosowanie Jatamansi podczas karmienia piersią. W rezultacie najlepiej unikać Jatamansi w czasie ciąży lub używać go tylko pod nadzorem lekarza.
  • Ciąża : Nie ma wystarczających danych naukowych, aby uzasadnić stosowanie Jatamansi w czasie ciąży. W rezultacie najlepiej unikać Jatamansi w czasie ciąży lub używać go tylko pod nadzorem lekarza.

  Jak przyjmować Jatamansi:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Jatamansi (Nardostachys jatamansi) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Proszek Jatamansi : Weź jedną czwartą do pół łyżeczki proszku Jatamansi. Połykać z miodem lub ciepłą wodą raz lub dwa razy dziennie.
  • Tabletki Jatamansi : Weź jedną do dwóch tabletek Jatamansi. Połykać z wodą raz lub dwa razy dziennie.
  • Kapsułki Jatamansi : Weź jedną do dwóch kapsułek Jatamansi. Połykać z wodą raz lub dwa razy dziennie.
  • Pakiet twarzy Jatamansi : Weź pół do jednej łyżeczki proszku Jatamansi. Dodaj do niego kurkumę i wodę różaną, aby powstała pasta. Nakładaj równomiernie na twarz i szyję. Odstaw na cztery do pięciu minut. Umyj obficie wodą z kranu. Stosuj to rozwiązanie raz do dwóch razy w tygodniu, aby wyrównać koloryt skóry i poprawić jej koloryt.
  • Olej Jatamansi : Weź od dwóch do pięciu kropli oleju Jatamansi Dodaj do niego olej kokosowy. Delikatnie masuj czoło. Użyj tego środka, aby poradzić sobie z wypadaniem włosów.

  Ile należy zażyć Jatamansi:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Jatamansi (Nardostachys jatamansi) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Proszek Jatamansi : Jedna czwarta do pół łyżeczki dwa razy dziennie lub pół do jednej łyżeczki proszku jatamansi lub zgodnie z wymaganiami.
  • Tabletka Jatamansi : Jedna do dwóch tabletek dwa razy dziennie.
  • Kapsuła Jatamansi : Jedna do dwóch kapsułek dwa razy dziennie.
  • Olej Jatamansi : Dwie do pięciu kropli oleju jatamansi lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Jatamansi:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Jatamansi (Nardostachys jatamansi) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Jatamansi:-

  Question. Czy Jatamansi może sprawić, że zrobisz kupę?

  Answer. Z drugiej strony Jatamansi wspomaga trawienie dzięki swojej jakości Laghu (światło). Łatwo się wchłania i nie powoduje problemów żołądkowych.

  SUMMARY

  Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające działa jako tonik mózgowy i pomaga poprawić pamięć i funkcje poznawcze, zapobiegając uszkodzeniom komórek. Odpręża również mózg i pomaga w stanach lękowych i bezsenności.


Previous articleWinogrona: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje
Next articleAko robiť Vrishchikasana, jej výhody a preventívne opatrenia

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here