Isabgol: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Isabgol herb

Isabgol (Plantago ovata)

Łuska babki płesznik, powszechnie znana jako isabgol, jest błonnikiem pokarmowym, który wspomaga produkcję stolca i sprzyja wypróżnianiu.(HR/1)

To jeden z najczęściej stosowanych domowych zabiegów na zaparcia. Isabgol wspomaga odchudzanie, zapewniając uczucie sytości i zapobiegając przejadaniu się. Jest również korzystny dla osób z cukrzycą, ponieważ pomaga w kontroli poziomu glukozy we krwi. Spożycie Isabgol jest korzystne dla stosów, ponieważ zwiększa objętość stolca i zapobiega zaparciom. Jego właściwości przeciwzapalne pomagają również złagodzić stany zapalne w stosach. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, isabgol, po nałożeniu na skórę z żelem Aloe Vera, pomaga w leczeniu trądziku i wyprysków. Łuski Isabgol należy spożywać z ciepłym mlekiem lub wodą, najlepiej przed snem. Należy unikać nadmiernego używania Isabgol, ponieważ może powodować problemy, takie jak ból brzucha, luźne stolce i biegunka.

Isabgol jest również znany jako :- Plantago ovata, Ispagul, Isabgul, Bartang, Isabagolu, Umto, Urthamujirum, Ghora jeeru, Ishakol, Ishapupukol, Ispagola vittulu, Ispagala, Isphagula, Eshopgol, Psyllium, Blond Psyllium, Bazrequatuna,ah, Izajpshol, Issparh

Isabgol jest pozyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Isabgol:-

Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, zastosowania i zalety Isabgol (Plantago ovata) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Zaparcie : Zaparcia można złagodzić za pomocą izabgolu. Isabgol ma wysoką zawartość błonnika. Isabgol jest również zdolny do wchłaniania i zatrzymywania wody. Daje to większą masę kału i sprawia, że staje się miękki i łatwy do przejścia.
  Ponieważ jest bogaty w błonnik i ma charakter guru (ciężki), isabgol pomaga w leczeniu zaparć. Ze względu na łagodny charakter Rechana (przeczyszczający), zwiększa również skurcze jelit i ruchy perystaltyczne, co pozwala na łatwiejsze wydalanie stolca.
 • Hemoroidy : Isabgol jest skuteczny w leczeniu hemoroidów. Przyczyną hemoroidów są przewlekłe zaparcia. Isabgol zawiera dużo błonnika. Pomaga w wchłanianiu i retencji wody. Powoduje to, że stolec jest gruby, miękki i łatwy do przejścia. W rezultacie Isabgol pomaga złagodzić uporczywe zaparcia, które mogą prowadzić do palowania. Pomaga również złagodzić ból i krwawienie spowodowane hemoroidami.
  Ze względu na właściwości Sita (chłód) i Guru (ciężkie), Isabgol pomaga w leczeniu hemoroidów. Ze względu na łagodny charakter Rechana (środek przeczyszczający), Isabgol zwiększa również skurcze jelit i ruchy perystaltyczne, co pomaga w przenoszeniu kału.
 • Wysoki cholesterol : Isabgol pomaga osobom z wysokim poziomem cholesterolu obniżyć poziom cholesterolu. Isabgol obniża poziom cholesterolu w organizmie. Isabgol wzmaga rozkład szkodliwego cholesterolu i zmniejsza jego wchłanianie.
  Ponieważ jest bogaty w błonnik i rozwija masę dzięki swojej guru (ciężkiej) naturze, isabgol pomaga w obniżeniu podwyższonego poziomu cholesterolu. Pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, a tym samym obniża poziom cholesterolu.
 • Otyłość : Ze względu na swoją guru (ciężką) naturę, Isabgol pomaga zmniejszyć otyłość, ponieważ jest bogaty w błonnik i pomaga oczyścić okrężnicę i usunąć toksyny z organizmu, które powodują otyłość.
 • Biegunka : Isabgol to lek przeciwbiegunkowy. Isabgol ma działanie przeciwbiegunkowe i przeciwwydzielnicze poprzez blokowanie kanałów jonów wapniowych.
  Isabgol kontroluje biegunkę, wchłaniając wodę z układu pokarmowego i tworząc objętość, która zagęszcza kał ze względu na swoją guru (ciężką) jakość. Jeśli masz biegunkę, weź Isabgol z twarogiem.
 • Zespół jelita drażliwego : Isabgol pomaga w leczeniu zespołu jelita drażliwego, zwiększając objętość kału i absorbując nadmiar wody, umożliwiając łatwiejsze oddawanie stolca ze względu na jego guru (ciężki) charakter. Ze względu na swoją Sita (zimną) naturę, dodaje również warstwę ochronnej wyściółki do wewnętrznej powierzchni żołądka, co pomaga zmniejszyć nadkwaśność. 1. Weź łyżeczkę lub dwie łuski Isabgola. 2. Połącz z twarogiem i spożywaj zaraz po posiłkach. 3. Użyj tego lekarstwa, aby szybko pozbyć się biegunki.
 • Wrzodziejące zapalenie okrężnicy : Ze względu na zdolność do równoważenia Vata i Pitta, isabgol pomaga w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit. Ze względu na swoją guru (ciężką) naturę, Isabgol dodaje objętości odchodom i absorbuje nadmiar wody, umożliwiając łatwiejsze oddawanie stolca i kontrolowanie częstotliwości ruchu. Dzięki Sita pomaga również zapobiegać podrażnieniom jelit (potencja). Wskazówki: 1. Wymieszaj 1-2 łyżeczki proszku Isabgol Husk Powder w małej misce. 2. Wymieszaj 1 szklankę letniej wody z mieszanką. 3. Wypij przed pójściem spać. 4. Aby utrzymać dobre trawienie
 • Cukrzyca (typ 1 i typ 2) : Isabgol jest pomocny w leczeniu cukrzycy. Isabgol pomaga zapobiegać skokowi poziomu glukozy we krwi po posiłku. Isabgol poprawia również właściwości obniżające poziom glukozy innych leków przeciwcukrzycowych, takich jak metformina, zwiększając ich wchłanianie.
  Ze względu na swój guru (ciężki) charakter, isabgol pomaga w leczeniu cukrzycy, spowalniając rozkład i wchłanianie glukozy. Pomaga również w poprawie metabolizmu dzięki właściwościom obniżającym Ama (toksyczne pozostałości pozostawione w organizmie w wyniku nieprawidłowego trawienia).
 • Trądzik i pryszcze : „Isabgol jest skuteczny w chorobach skóry, takich jak trądzik i pryszcze. Według Ajurwedy nasilenie Kapha powoduje zwiększoną produkcję sebum i blokowanie porów. W wyniku tego pojawiają się zarówno białe, jak i zaskórniki. Innym powodem jest zaostrzenie Pitta, co powoduje czerwone grudki (wybrzuszenia) i stany zapalne wypełnione ropą. Nałożenie pasty Isabgol na skórę pomaga zmniejszyć nadmierne wydzielanie sebum i odblokować pory. Jego właściwości Sita (chłodzenie) i Ropan również pomagają łagodzić stany zapalne i zapewniają działanie uspokajające. Wskazówki: a. Namocz 1- 2 łyżeczki łuski Isabgol w wodzie przez kilka minut c. Odczekaj chwilę, aż mieszanina zestali się do stanu półstałego b. Wymieszaj żel Aloe Vera i olej migdałowy, aby uzyskać pastę d. Nałóż na twarz i pozostaw na 15 do 30 minut e. Opłucz pod zimną wodą f. Zrób to przynajmniej raz w tygodniu.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Isabgol:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania leku Isabgol (Plantago ovata) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Unikaj przyjmowania leku Isabgol, jeśli masz problemy z gardłem lub trudności w połykaniu.
 • Skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem leku Isabgol, jeśli masz chorobę Parkinsona.
 • Weź Isabgol w zalecanej dawce lub czasie trwania, ponieważ duża dawka może prowadzić do ciężkości w żołądku z powodu jego Guru (ciężkiej) natury.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Isabgol:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania leku Isabgol (Plantago ovata)(HR/4)

  • Pacjenci z cukrzycą : Isabgol ma potencjał do obniżania poziomu cukru we krwi. W rezultacie ogólnie dobrym pomysłem jest śledzenie poziomu cukru we krwi podczas przyjmowania leku Isabgol i leków przeciwcukrzycowych.
  • Pacjenci z chorobami serca : Isabgol może obniżać ciśnienie krwi. W rezultacie ogólnie dobrym pomysłem jest monitorowanie ciśnienia krwi podczas przyjmowania leku Isabgol i innych leków przeciwnadciśnieniowych.
  • alkohol : 3. Obrzęk powiek 1. Obrzęk przewodów nosowych 2. Kichanie 4. Anafilaksja jest zagrażającą życiu reakcją alergiczną. 5. Wysypki na skórze 6. Ule 7. Dyskomfort w klatce piersiowej 8. Nudności i wymioty 9. Problemy z połykaniem lub oddychaniem
  • Alergia : Jeśli masz nadwrażliwą skórę, użyj Isabgol z miodem lub wodą różaną.

  Jak wziąć Isabgol:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Isabgol (Plantago ovata) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Proszek z łuski Isabgola : Weź jedną do dwóch łyżeczek łuski Isabgola. Wymieszaj z twarogiem i zażyj tę mieszankę zaraz po posiłkach. Użyj tego rozwiązania, aby niezawodnie złagodzić biegunkę.
  • Isabgol Husk Powder z wodą lub mlekiem : Weź jedną do dwóch łyżeczek proszku z łuski Isabgol. Wymieszaj z jedną szklanką letniej wody lub mleka. Miej go na noc przed pójściem spać.Skorzystaj z tego rozwiązania, aby skutecznie leczyć zaparcia.
  • Isabgol Husk (Psyllium Husk) Kapsułka z wodą : Weź jedną lub dwie tabletki, popij przytulną wodą przed odpoczynkiem, po obiedzie, a także po kolacji.
  • Proszek Isabgol z miodem lub wodą różaną : Weź jedną do dwóch łyżeczek proszku Isabgol. Wymieszać z miodem lub wodą różaną. Nakładaj go na uszkodzone miejsce raz dziennie.

  Ile należy wziąć Isabgol:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Isabgol (Plantago ovata) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Proszek Isabgol : Jedna do dwóch łyżeczek raz lub dwa razy dziennie lub jedna do dwóch łyżeczek do herbaty lub zgodnie z wymaganiami.
  • Kapsułka Isabgola : Jedna do dwóch kapsułek raz lub dwa razy dziennie.

  Skutki uboczne Isabgol:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania leku Isabgol (Plantago ovata) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Isabgol:-

  Question. Czy mogę wziąć Isabgol z cytryną?

  Answer. Tak, możesz wziąć Isabgol z cytryną. Zalety zarówno cytryny, jak i Isabgol są wzmocnione, gdy są spożywane razem. Nie tylko utrzymuje jelita w dobrej kondycji, ale także pomaga w utracie wagi poprzez obniżenie tkanki tłuszczowej. 1. Weź 1 do 2 łyżeczek proszku Isabgol. 2. Napełnij go do połowy letnią wodą. 3. Dodaj również 12 soków z cytryny. 4. Pij ją z samego rana, najlepiej na pusty żołądek, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

  Question. Gdzie kupić Isabgol?

  Answer. Sat Isabgol, Dabur, Patanjali, Baidyanath, Organic India i inne marki oraz ceny łuski isabgol są dostępne na rynku. Za pakiet 100 gramów cena waha się od 80 Rs do 150 Rs. Masz możliwość wyboru produktu w oparciu o swoje preferencje i potrzeby.

  Question. Czy bezpieczne jest codzienne przyjmowanie Isabgol?

  Answer. Isabgol wspomaga dobre trawienie i łagodzi zaparcia. Tak więc, jeśli masz jakiekolwiek problemy z trawieniem, możesz wziąć Isabgol, aby utrzymać zdrowy ruch jelit.

  Question. Czy powinienem przyjmować łuskę Isabgol przed czy po posiłku?

  Answer. Ze względu na swój charakter Rechana (umiarkowany środek przeczyszczający), Isabgol pomaga w łagodzeniu zaparć i powinien być przyjmowany po posiłku w nocy.

  Question. Czy mogę wziąć Isabgol w nadmiarze?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości Rechana (umiarkowany środek przeczyszczający), Isabgol pomaga w łagodzeniu zaparć. Jednak zbyt dużo Isabgol może powodować biegunkę lub luźne stolce.

  Question. Czy przyjmowanie Isabgol z ciepłą wodą prowadzi do biegunki?

  Answer. Tak, ponieważ ze względu na swoją łagodną naturę Rechana (środek przeczyszczający), Isabgol może powodować biegunkę, jeśli zostanie przyjęty w dużych dawkach z ciepłą wodą.

  Question. Jak używać isabgol do utraty wagi?

  Answer. Isabgol można mieszać z wodą lub spożywać z wyciskaniem soku z cytryny. Powinno to być spożywane codziennie rano przed śniadaniem. Zalecana dzienna dawka Isabgol dla dorosłych i osób starszych wynosi 7-11 g w jednej do trzech dawek, podczas gdy zalecana dawka dla dzieci to połowa lub dwie trzecie dawki dla dorosłych. Ponieważ jest to środek przeczyszczający w dużych ilościach, należy go popić 150 ml wody; w przeciwnym razie może spowodować niedrożność jelit. Isabgol wspomaga odchudzanie, ponieważ jest bogaty w błonnik rozpuszczalny w wodzie, który zapewnia uczucie sytości na dłużej. Zmniejsza również masę ciała, obniżając poziom określonych hormonów powodujących głód.

  Przyrost masy ciała jest objawem osłabienia lub upośledzenia układu pokarmowego. W wyniku tego w organizmie gromadzi się nadmiar tłuszczu lub toksyn. Właściwości Isabgol’s Pichhila (gładkie) i Mutral (diuretyczne) pomagają w utracie wagi. Pomaga w przepływie odpadów przez jelita, umożliwiając łatwiejsze oddawanie stolca. Zwiększa również ilość produkowanego moczu. Pomaga to w usuwaniu dodatkowego tłuszczu z organizmu.

  Question. Czy Isabgol jest bezpieczny w ciąży?

  Answer. Nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie stosowania Isabgol podczas ciąży. Ponieważ jednak Isabgol jest środkiem przeczyszczającym, zazwyczaj zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed użyciem go w czasie ciąży.

  Question. Jakie są korzyści z przyjmowania Isabgol z mlekiem?

  Answer. Uważa się, że Isabgol jest przydatny w połączeniu z mlekiem, ponieważ wspomaga trawienie. Wspomaga to ruch jelit i łagodzi zaparcia i kwasowość. Kiedy Isabgol jest przyjmowany dwa razy dziennie z ciepłym mlekiem, pomaga uniknąć krwawienia.

  Podawany z mlekiem Isabgol pomaga zapobiegać zaparciom, ponieważ mleko ma właściwości Rechana (przeczyszczające), a Isabgol ma właściwości Pichhila (gładkie). Te cechy współpracują ze sobą, aby oczyścić jelita, umożliwiając płynniejsze ruchy jelit.

  Question. Czy Isabgol jest dobry na luźne ruchy?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwbiegunkowe, Isabgol może być przydatny w przypadku luźnych ruchów. Zapobiega luźnym ruchom czy biegunkom poprzez hamowanie rozwoju określonych bakterii w jelitach, które powodują luźne stolce.

  Ze względu na swoją jakość Grahi (chłonną), Isabgol jest korzystny dla luźnych ruchów, gdy jest podawany z twarogiem. Pomaga w wchłanianiu wody z przewodu pokarmowego, zwiększając objętość stolca i zapobiegając w ten sposób luźnym ruchom.

  Question. Jakie są zalety Isabgol dla skóry?

  Answer. Uważa się, że Isabgol jest dobry dla skóry. Posiada właściwości przeciwzapalne, które pomagają w redukcji obrzęków. Obecne są również przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek. Isabgol może również wspomagać regenerację tkanek i stymulację układu odpornościowego, co pomaga w gojeniu się ran i urazów bez konieczności bliznowacenia.

  Niezrównoważona dosha Pitta powoduje pewne zaburzenia skórne, takie jak podrażnienie. Ze względu na właściwości równoważące Pitta i Sita (chłodzące), Isabgol pomaga regulować podrażnienia skóry i szybko goi rany. Dzięki swojej jakości Snigdha (oleistej) pomaga również złagodzić suchość i promuje naturalnie promienną skórę.

  Question. Czy Isabgol odgrywa rolę w gojeniu się ran?

  Answer. Isabgol odgrywa rolę w gojeniu się ran. Isabgol pomaga szybciej goić rany, powodując ich kurczenie się.

  SUMMARY

  To jeden z najczęściej stosowanych domowych zabiegów na zaparcia. Isabgol wspomaga odchudzanie, zapewniając uczucie sytości i zapobiegając przejadaniu się.


Previous articleઓલિવ ઓઈલ: સ્વાસ્થ્ય લાભો, આડ અસરો, ઉપયોગો, માત્રા, ક્રિયાપ્રતિક્રિયાઓ
Next articleVarun: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here