Hibiscus: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Hibiscus herb

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis)

Hibiskus, znany również jako Gudhal lub China Rose, to piękny czerwony kwiat.(HR/1)

Zewnętrzna aplikacja proszku lub pasty z hibiskusa na skórę głowy z olejkiem kokosowym wspomaga rozwój włosów i zapobiega siwieniu. Krwotok miesiączkowy, krwawiące stosy, biegunka i wysokie ciśnienie krwi mogą czerpać korzyści z picia herbaty Hibiscus. Ma również właściwości afrodyzjakalne i przeczyszczające.

Hibiskus jest również znany jako :- Hibiscus rosa-sinensis, Gudahal, Jawa, Mondaro, Odophulo, Dasnigae, Dasavala, Jasud, Jasuva, Dasani, Dasanamu, Sevarattai, Sembaruthi, Oru, Joba, Japa Kusum, Garden Hibiscus, China rose, Angehindi, Shoeblackplant.

Hibiskus jest pozyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Hibiscus:-

Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, zastosowania i zalety hibiskusa (Hibiscus rosa-sinensis) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Krwotok miesiączkowy : Raktapradar, czyli nadmierne wydzielanie krwi miesiączkowej, to termin oznaczający obfite krwawienie miesiączkowe. Winna jest zaostrzona dosha Pitta. Hibiskus równoważy dosha Pitta, która pomaga kontrolować obfite krwawienie miesiączkowe. Ze względu na właściwości Sita (chłód) i Kashaya (ściąganie), tak właśnie jest. 1. Zrób filiżankę lub dwie herbaty Hibiscus. 2. Aby zwiększyć smak, dodaj miód. 3. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie, aby kontrolować nadmierne krwawienie miesiączkowe.
 • Krwawiące Stosy : Hibiscus pomaga w kontrolowaniu krwawienia z pali. Zaostrzenie doszy Pitta, według Ajurwedy, powoduje krwawienie w stosach. W przypadku krwawiących stosów hibiskus zmniejsza krwawienie i zapewnia efekt chłodzenia. Przyczyniają się do tego jego właściwości równoważące Pitta i Kashaya (ściągające). 1. Zrób filiżankę lub dwie herbaty Hibiscus. 2. Aby zwiększyć smak, dodaj miód. 3. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie, aby kontrolować krwawiące stosy.
 • Biegunka : ajurwedzie biegunka określana jest jako Atisar. Jest to spowodowane złym jedzeniem, wodą, truciznami w środowisku, napięciem psychicznym i Agnimandją (słabym ogniem trawiennym). Wszystkie te zmienne przyczyniają się do pogorszenia Vaty. Ten pogorszony Vata wciąga płyn do jelita z wielu tkanek ciała i miesza go z odchodami. Powoduje to luźne, wodniste wypróżnienia lub biegunkę. Jeśli cierpisz na biegunkę, włącz do swojej diety herbatę Hibiscus. Właściwość Hibiskusa Grahi (chłonna) może pomóc Twojemu organizmowi przyswoić więcej składników odżywczych i zmniejszyć biegunkę. 1. Zrób filiżankę lub dwie herbaty Hibiscus. 2. Aby zwiększyć smak, dodaj miód. 3. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie, aby złagodzić biegunkę.
 • Wypadanie włosów : Hibiskus dostarcza skórze głowy składników odżywczych, co pomaga zmniejszyć wypadanie włosów i wspomaga ich wzrost. Ze względu na swoją Sita (zimną) naturę, liście hibiskusa zapobiegają również przedwczesnemu siwieniu włosów. 1. Weź garść liści hibiskusa i zmiażdż je na miazgę, dodając trochę wody. 2. Nałóż pastę na włosy i skórę głowy. 3. Odczekaj 1-2 godziny przed myciem w letniej wodzie. 4. Rób to przynajmniej raz w tygodniu, aby włosy nie wypadały.
 • Oparzenie słoneczne : Oparzenia słoneczne występują, gdy promienie słoneczne wzmacniają Pitta i zmniejszają Rasa Dhatu w skórze. Rasa Dhatu to odżywczy fluid, który nadaje skórze kolor, ton i blask. Nałożenie pasty z liści hibiskusa chłodzi skórę i łagodzi uczucie pieczenia. Jest tak ze względu na właściwości Sita (przeziębienie) i Ropan (uzdrawianie). 1. Zmiel garść liści hibiskusa (lub w razie potrzeby) w robocie kuchennym z niewielką ilością wody, aby uzyskać pastę. 2. Za pomocą pasty nałóż ją na dotknięty obszar. 3. Pozostaw na kilka godzin przed praniem w letniej wodzie. 4. Aby złagodzić oparzenia słoneczne, powtarzaj to raz lub dwa razy dziennie.

Video Tutorial
https://www.youtube.com/watch?v=64Ilox02KZw

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas stosowania Hibiscus:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania hibiskusa (Hibiscus rosa-sinensis) należy podjąć poniższe środki ostrożności.(HR/3)

 • Hibiskus może obniżać poziom glukozy we krwi, utrudniając kontrolę poziomu cukru podczas i po operacjach. Dlatego generalnie zaleca się unikanie suplementów Hibiscus co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania Hibiscus:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania hibiskusa (Hibiscus rosa-sinensis) należy zachować szczególne środki ostrożności.(HR/4)

  • Alergia : Hibiskus może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na członków rodziny Malvaceae. Przed spożyciem Hibiskusa lub jego suplementów w takich przypadkach, zapytaj swojego lekarza.
   Osoby nadwrażliwe mogą odczuwać niepożądane reakcje na hibiskus. Aby sprawdzić prawdopodobne reakcje alergiczne, najpierw nałóż pastę lub sok z hibiskusa na niewielki obszar.
  • Karmienie piersią : Nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie stosowania suplementów Hibiscus lub Hibiscus podczas karmienia. W rezultacie najlepiej trzymać się z dala od Hibiskusa.
  • Drobna interakcja z lekami : Chociaż Hibiscus jest bezpieczny do spożycia w małych dawkach, suplementy mogą zakłócać działanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W rezultacie przed zażyciem suplementów Hibiscus z lekami przeciwbólowymi lub przeciwgorączkowymi porozmawiaj ze swoim lekarzem.
  • Pacjenci z cukrzycą : Wykazano, że hibiskus obniża poziom glukozy we krwi. Jeśli zażywasz suplementy Hibiscus razem z lekami przeciwcukrzycowymi, dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi.
  • Pacjenci z chorobami serca : Wykazano, że hibiskus obniża ciśnienie krwi. Jeśli zażywasz suplementy Hibiscus i leki przeciwnadciśnieniowe, dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie ciśnienia krwi.
  • Ciąża : W czasie ciąży trzymaj się z dala od Hibiskusa i jego suplementów. Hibiskus ma działanie antyimplantacyjne, co może prowadzić do poronienia.

  Jak wziąć Hibiskus:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, Hibiscus (Hibiscus rosa-sinensis) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Hibiskus Kapsułka : Weź jedną kapsułkę Hibiscus lub zgodnie z sugestią lekarza. Po obiedzie i kolacji popijając wodą.
  • Syrop hibiskusowy : Weź trzy do czterech łyżeczek syropu Hibiscus lub zgodnie z sugestią lekarza. Wymieszaj z wodą i zjedz po obiedzie i kolacji.
  • Hibiskus w proszku : Weź jedną czwartą do pół łyżeczki proszku Hibiscus lub zgodnie z sugestią lekarza. Wymieszać z miodem lub wodą, a także dwa razy dziennie po posiłku.
  • Herbata z hibiskusa : Weź dwie szklanki wody i zagotuj. Dodaj jedną do dwóch łyżeczek herbaty Hibiscus na patelnię. Po doprowadzeniu do wrzenia wyłącz płomień i przykryj również patelnię. Dodaj trochę liści Tulsi. Dodaj pół łyżeczki miodu i 1-2 łyżeczki świeżego soku z limonki i dobrze wymieszaj. Odcedź herbatę, a także podawaj na gorąco. Możesz pominąć miód, jeśli masz cukrzycę.
  • Świeży sok z hibiskusa : Na patelni umieść pół kubka wysuszonego kwiatu hibiskusa lub jedną czwartą do połowy proszku hibiskusa. Dodaj do niego 6 szklanek wody oraz trzy do cala świeżego imbiru. Zagotuj na średnim ogniu i gotuj przez około dwadzieścia minut. Dodaj jedną do dwóch łyżeczek miodu i mieszaj, aż całkowicie się rozpłynie. Odcedź sok i ostudź. Wstaw do lodówki i podawaj na zimno. Możesz przegapić miód, jeśli masz cukrzycę.
  • Hibiskusowa maseczka do twarzy : Weź jedną do dwóch łyżeczek wysuszonego proszku z hibiskusa. Dodaj jedną czwartą szklanki mielonego brązowego ryżu. Dodaj jedną do dwóch łyżeczek żelu Aloe Vera i jedną do dwóch łyżeczek jogurtu. Dodaj wodę i dobrze wymieszaj, aby uzyskać delikatną pastę. Zastosuj ten pakiet na twarzy i szyi. Pozostaw na dziesięć do piętnastu minut, aż wyschnie. Zmyć przytulną wodą.
  • Olejek do włosów z hibiskusem : Zmiel pięć do sześciu kwiatów hibiskusa i pięć do sześciu liści hibiskusa na świetną pastę. Dodaj szklankę ciepłego oleju kokosowego do tej pasty i dobrze wymieszaj. Pastę nakładaj na skórę głowy i na całą długość włosów. Masuj dokładnie i pozostaw na około 30 minut. Umyj włosy szamponem. Powtórz tę procedurę, aby poradzić sobie z przedwczesnym siwieniem włosów i wypadaniem włosów.

  Ile należy zażyć Hibiskusa:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, Hibiscus (Hibiscus rosa-sinensis) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Hibiskus Kapsułka : Jedna kapsułka dwa razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Syrop hibiskusowy : Trzy do czterech łyżeczek dwa razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Hibiskus w proszku : Jedna czwarta do pół łyżeczki dwa razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub pół do jednej łyżeczki dziennie lub zgodnie z wymaganiami.
  • Herbata z hibiskusa : Jedna do dwóch filiżanek dziennie.
  • Olej z hibiskusa : Cztery do pięciu łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami

  Skutki uboczne Hibiskusa:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania hibiskusa (Hibiscus rosa-sinensis) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Wysypka na skórze
  • Pokrzywka

  Często zadawane pytania związane z Hibiskusem:-

  Question. Czy można jeść liście hibiskusa?

  Answer. Liście hibiskusa można jeść. Są bogate w krytyczne składniki odżywcze i minerały, których potrzebuje organizm. Liście hibiskusa można spożywać w postaci suszu lub ekstraktu.

  Question. Czy Hibiscus można uprawiać w pomieszczeniu?

  Answer. Chociaż Hibiscus jest rośliną zewnętrzną o dużych kwiatach, może być również uprawiana w pomieszczeniach z mniejszymi kwiatami. Rośliny hibiskusa mogą kwitnąć w środku, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, takie jak wilgotność i światło.

  Question. Jak dbasz o roślinę hibiskusa?

  Answer. Hibiskus to roślina tropikalna, która wymaga co najmniej 3-4 godzin światła słonecznego każdego dnia, a także ciepłego, wilgotnego klimatu. Hibiskus wytrzymuje temperatury od 16 do 32 stopni Celsjusza. Zimą pamiętaj, aby wnieść roślinę do środka. Latem roślina potrzebuje dużo wody, aby była zdrowa. Jednak zimą podlewaj ją tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Roślina może umrzeć, jeśli otrzyma za dużo wody. Upewnij się, że na miejscu jest odpowiedni drenaż.

  Question. Czy Hibiscus lubi słońce lub cień?

  Answer. Chociaż Hibiscus rozwija się w pełnym słońcu, nie wymaga bezpośredniego światła słonecznego, jeśli temperatura otoczenia jest wystarczająco ciepła. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 33°C, hibiskus należy trzymać w cieniu.

  Question. Czy herbata Hibiscus nie zawiera kofeiny?

  Answer. Nie, herbata Hibiscus nie zawiera kofeiny, ponieważ nie jest wytwarzana z Camellia sinensis (krzewu lub małego drzewa, którego liście lub pąki są używane do robienia herbaty).

  Question. Jak zrobić maskę Hibiscus?

  Answer. Weź 1-2 łyżki sproszkowanego kwiatu hibiskusa. 14 szklanki brązowego ryżu, zmielonego Dodaj do mieszanki 1-2 łyżki żelu Aloe Vera i 1-2 łyżeczki jogurtu. Aby uzyskać drobną pastę, dodaj wodę i dokładnie wymieszaj. Ten pakiet należy nałożyć na twarz i szyję. Pozostaw do wyschnięcia na 10-15 minut. Należy go zmyć ciepłą wodą.

  Question. Jak stosować proszek Hibiscus do skóry?

  Answer. Weź 1-2 łyżki suszonego proszku z hibiskusa i dobrze wymieszaj. 14 szklanki brązowego ryżu, zmielonego Dodaj do mieszanki 1-2 łyżki żelu Aloe Vera i 1-2 łyżeczki jogurtu. Aby uzyskać drobną pastę, dodaj wodę i dokładnie wymieszaj. Ten pakiet należy nałożyć na twarz i szyję. Pozostaw do wyschnięcia na 10-15 minut. Należy go zmyć ciepłą wodą.

  Question. Jak stosować kwiat i liście hibiskusa do włosów?

  Answer. Weź 2-3 kwiaty hibiskusa i 5-6 liści hibiskusa i wymieszaj je razem. Aby uzyskać gładką pastę, zmiel wszystko razem, aż będzie całkowicie gładkie. Wrzuć kilka kropli oleju kokosowego / oliwy z oliwek. Do mieszanki dodaj 1-2 łyżki twarogu. Dokładnie wymieszaj i nałóż na skórę głowy i włosy. Po 1-2 godzinach dobrze spłucz szamponem. Aby zapobiec wypadaniu włosów i przedwczesnemu siwieniu, rób to raz w tygodniu.

  Question. Który kwiat hibiskusa jest dobry na włosy?

  Answer. Nie ma jednego rodzaju kwiatu hibiskusa, który sprzyja rozwojowi włosów. Możesz użyć dowolnego kwiatu hibiskusa, jednak płatki dają najlepsze rezultaty. 1. Weź kilka płatków hibiskusa. 2. Usuń kurz, myjąc pod bieżącą wodą. 3. Zmiel je i nałóż bezpośrednio na skórę głowy. 4. Odczekaj 1-2 godziny przed spłukaniem szamponem. 5. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powtarzaj co najmniej raz w tygodniu.

  Question. Czy Hibiscus powoduje niepłodność?

  Answer. Chociaż hibiskus na poziomie dietetycznym jest nieszkodliwy, nadmierne dawki hibiskusa mogą mieć działanie przeciwpłodne, jeśli są stosowane przez długi czas.

  Question. Czy herbata Hibiscus może podrażnić żołądek?

  Answer. Herbata z hibiskusa jest zwykle bezpieczna do picia, ale spożywana w dużych ilościach może powodować wzdęcia lub zaparcia. Wynika to z jego właściwości ściągającej (Kashya). Wchłaniając wodę z okrężnicy, może również powodować zaparcia.

  Question. Czy Hibiscus powoduje impotencję?

  Answer. Chociaż Hibiscus na poziomie dietetycznym jest bezpieczny, nadmierne dawki Hibiscusa mogą uszkadzać plemniki, powodując tymczasową impotencję.

  Question. Czy herbata Hibiscus obniża ciśnienie krwi?

  Answer. Tak, filiżanka herbaty Hibiscus może pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi. Hibiskus zawiera antocyjany, które to powodują. Zmniejsza poziom enzymu konwertującego sód i angiotensynę we krwi. W wyniku tego ciśnienie krwi spada.

  Tak, herbata Hibiscus zwiększa oddawanie moczu, co obniża ciśnienie krwi. Wynika to z jego właściwości moczopędnych (Mutral).

  Question. Czy Hibiskus jest dobry na serce?

  Answer. Hibiskus ma właściwości kardioprotekcyjne. Hibiskus zawiera przeciwutleniacz kwercetynę, która obniża ciśnienie krwi i zwiększa rozszerzenie naczyń krwionośnych. Właściwości przeciwutleniające hibiskusa chronią również komórki mięśnia sercowego.

  Question. Czy Hibiscus odgrywa rolę w kontrolowaniu nieprawidłowego poziomu lipidów w organizmie?

  Answer. Tak, Hibiscus ma działanie hipolipidemiczne, co oznacza, że pomaga organizmowi kontrolować wysoki poziom lipidów.

  Question. Czy herbata Hibiscus pomaga zasnąć?

  Answer. Tak, herbata Hibiscus może pomóc ci lepiej spać. Herbata z hibiskusa zmniejsza niepokój, wywołując stan relaksu zarówno w umyśle, jak i w ciele. Herbata Hibiscus zawiera flawonoidy, które się do tego przyczyniają.

  Question. Czy herbata Hibiscus obniża poziom cholesterolu?

  Answer. Tak, herbata Hibiscus może pomóc obniżyć poziom LDL (złego cholesterolu), zmniejszając ryzyko chorób serca. Według jednego z badań picie herbaty Hibiscus obniża poziom cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu).

  Question. Czy Hibiscus jest dobry na ZUM?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe uważa się, że hibiskus pomaga w objawach ZUM. Zwalcza Pseudomonas sp, bakterię wywołującą infekcje dróg moczowych.

  Question. Czy herbata Hibiscus może pomóc w przypadku bólu głowy?

  Answer. Ból głowy, który dotyczy całej głowy, jej części, czoła lub oczu może być lekki, umiarkowany lub ciężki. Według Ajurwedy ból głowy jest spowodowany brakiem równowagi Vata i Pitta. Ból związany z bólem głowy Vata jest sporadyczny, a objawy to bezsenność, smutek i zaparcia. Drugim rodzajem bólu głowy jest ból głowy Pitta, który powoduje ból po jednej stronie głowy. Ze względu na właściwości równoważące Pitta i moc Sita (zimna), proszek hibiskusa lub herbata może pomóc w bólach głowy typu Pitta.

  Question. Czy Hibiscus może powodować wysypki skórne?

  Answer. drugiej strony hibiskus może pomóc ujędrnić skórę i zmniejszyć drobne linie i zmarszczki. Działa lekko złuszczająco i pomaga w usuwaniu martwych komórek naskórka. Dzieje się tak dzięki efektom ściągającym (Kashya) i rewitalizującym (Rasayana). Jeśli jednak masz nadwrażliwą skórę, przed nałożeniem go na twarz skonsultuj się z lekarzem.

  Question. Czy Hibiscus jest dobry na trądzik?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe Hibiscus może pomóc w leczeniu trądziku. Łagodzi ból i zaczerwienienia wokół wyprysków, hamując rozwój bakterii wywołujących trądzik S.aureus.

  Po nałożeniu na skórę Hibiscus może pomóc w leczeniu trądziku. Pomaga naprawić blizny potrądzikowe, zmniejszając obrzęki wokół pryszczów. Wyjaśniają to jego cechy Sita (zimno) i Ropan (leczenie).

  Question. Czy Hibiscus może pomóc w gojeniu się ran?

  Answer. Według badań kwiat hibiskusa wspomaga gojenie się ran poprzez zwiększenie syntezy kolagenu i proliferacji komórek. Może również sprzyjać proliferacji keratynocytów (zewnętrznej warstwy skóry).

  Question. Czy ekstrakt z hibiskusa może leczyć łysienie?

  Answer. Hibiskus nie jest lekarstwem na łysienie. W badaniach wykazano, że ekstrakt z liści hibiskusa wspomaga rozwój włosów. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się w nim fitoskładniki.

  Question. Co Hibiscus robi dla Twojej skóry?

  Answer. Trądzik można kontrolować za pomocą pasty wykonanej z proszku Hibiscus. Wynika to z jego zdolności do zabijania zarazków S. aureus.

  SUMMARY

  Zewnętrzna aplikacja proszku lub pasty z hibiskusa na skórę głowy z olejkiem kokosowym wspomaga rozwój włosów i zapobiega siwieniu. Krwotok miesiączkowy, krwawiące stosy, biegunka i wysokie ciśnienie krwi mogą czerpać korzyści z picia herbaty Hibiscus.


Previous articleGałka muszkatołowa: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje
Next articleCara Melakukan Konasana 1, Manfaat & Pencegahannya

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here