Nutmeg : Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Nutmeg

Gałka muszkatołowa (zapach mirystyczny)

Gałka muszkatołowa, znana również jako Jaiphal, to sproszkowane nasiona szeroko stosowane jako przyprawa.(HR/1)

Mace lub Javitri to mięsista czerwona, przypominająca siatkę powłoka skórki na jądrze nasion gałki muszkatołowej, która jest również używana jako przyprawa. Ze względu na swoje właściwości przeciwdepresyjne, gałka muszkatołowa może pomóc w stanach lękowych i smutku. Może być stosowany jako przyprawa w codziennej diecie, aby wspomóc trawienie. Co więcej, gałka muszkatołowa jest od dawna stosowana w domowym leczeniu biegunki i wzdęć u niemowląt. Pomaga również w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu dyskomfortu stawów. Gałka muszkatołowa jest szeroko stosowana w medycynie ajurwedyjskiej oraz do przyrządzania różnorodnych potraw. Masło z gałki muszkatołowej to lipid pozyskiwany z nasion, który jest wykorzystywany w kosmetykach i pastach do zębów. Proszek z gałki muszkatołowej zmieszany z miodem lub mlekiem nałożony na skórę pomaga w zarządzaniu sebumem i likwiduje przebarwienia.

Gałka muszkatołowa jest również znana jako :- Myristica fragrans, Jatisasya, Jatiphala, Jaiphal, Kanivish, Jaitri, Jayfar, Jadikai, Jaykai, Jaidikai, Jafal, Jatika, Sathikkai, Jathikkai, Jatikkai, Jadhikai, Jadhikkai, Jajikaya, Javitribuwa,

Gałkę muszkatołową otrzymuje się z :- Zakład

Zastosowania i zalety gałki muszkatołowej:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety gałki muszkatołowej (Myristica fragrans) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Wzdęcia (tworzenie gazu) : Gałka muszkatołowa może pomóc w pozbyciu się gazów w jelitach. Niestrawność pokarmowa jest najczęstszą przyczyną produkcji gazu. Gałka muszkatołowa to środek wspomagający trawienie, który wspomaga proces trawienia. Dlatego gałkę muszkatołową stosuje się w leczeniu problemów trawiennych, takich jak gaz i kolka.
  Gałka muszkatołowa może pomóc uwolnić gaz w jelitach. Brak równowagi w doszy Vata i Pitta powoduje gazy lub wzdęcia. Niski ogień trawienny z powodu niskiej doszy Pitta i zwiększonej doszy Vata zaburza trawienie. Gazy jelitowe lub wzdęcia są spowodowane złym trawieniem. Ze względu na właściwości Deepan (przystawka) i Pachan (trawienność), gałka muszkatołowa pomaga zwiększyć ogień trawienny i prawidłowe trawienie. Wskazówki: 1. Odmierz 1-2 łyżeczki proszku z gałki muszkatołowej. 2. Aby opanować gazy jelitowe, zażywaj je z miodem, najlepiej po posiłkach.
 • Niestrawność : Gałka muszkatołowa może pomóc w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność. Wspomaga trawienie i działa jako dobry środek trawienny.
  Gałka muszkatołowa może pomóc w problemach żołądkowych, w tym niestrawności. Niestrawność, według Ajurwedy, jest wynikiem nieodpowiedniego procesu trawienia. Niestrawność jest spowodowana zaostrzeniem Kapha, co prowadzi do Agnimandyi (słaby ogień trawienny). Gałka muszkatołowa poprawia Agni (ciepło trawienne) i ułatwia trawienie pokarmu. Odpowiadają za to jego cechy Deepan (przystawka) i Pachan (trawienność). Weź 1-2 łyżeczki proszku z gałki muszkatołowej. Aby złagodzić niestrawność, zażywaj z miodem, najlepiej po posiłkach.
 • Biegunka : Wykazano, że gałka muszkatołowa pomaga w leczeniu biegunki. Posiada doskonałe właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga w redukcji infekcji mikrobiologicznej. Pomaga również zminimalizować podrażnienie jelit. Hamuje utratę płynów i elektrolitów z organizmu dzięki działaniu przeciwwydzielniczemu.
  Gałka muszkatołowa jest dobra w zapobieganiu biegunce. W ajurwedzie biegunka określana jest jako Atisar. Jest to spowodowane złym odżywianiem, skażoną wodą, zanieczyszczeniami, napięciem psychicznym i Agnimandją (słaby ogień trawienny). Wszystkie te zmienne przyczyniają się do pogorszenia Vaty. Ten pogorszony Vata wciąga płyn z wielu tkanek do jelita i miesza go z odchodami. Powoduje to luźne, wodniste wypróżnienia lub biegunkę. Właściwości Deepan gałki muszkatołowej (przystawka) i Pachan (układ trawienny) pomagają zapobiegać biegunce poprzez zrównoważenie Vata i zwiększenie ognia trawiennego. Pomaga również w zagęszczaniu luźnego stolca i zarządzaniu częstotliwością luźnego ruchu. 1. Weź 1-2 łyżeczki proszku z gałki muszkatołowej. 2. Aby zmniejszyć biegunkę, zażywaj z miodem, najlepiej po posiłkach.
 • Nowotwór : Gałka muszkatołowa może być przydatna w leczeniu różnych nowotworów. Posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Powoduje śmierć komórek nowotworowych i zapobiega rozprzestrzenianiu się raka.
 • Znieczulenie miejscowe (tkanki zdrętwiałe w określonym obszarze) : Wykazano, że olej z gałki muszkatołowej pomaga w leczeniu bólu. Po zastosowaniu działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Hamuje cząsteczki powodujące ból i zapobiega uwalnianiu mediatorów stanu zapalnego. W przypadku dolegliwości stawów i obrzęków olej z gałki muszkatołowej służy jako środek przeciwbólowy. Neuropatia cukrzycowa również może na tym skorzystać.

Video Tutorial
https://www.youtube.com/watch?v=CFpja87cNeI

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z gałki muszkatołowej:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania gałki muszkatołowej (Myristica fragrans) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania gałki muszkatołowej:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania gałki muszkatołowej (Myristica fragrans)(HR/4)

  • Karmienie piersią : Jeśli używasz gałki muszkatołowej podczas karmienia piersią, najpierw porozmawiaj z lekarzem.
  • Umiarkowana interakcja z lekami : 1. Gałka muszkatołowa może wchodzić w interakcje z lekami przetwarzanymi w wątrobie. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, które są zmieniane przez wątrobę, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem. 2. Gałka muszkatołowa może wchodzić w interakcje ze środkami uspokajającymi. W rezultacie, jeśli zażywasz gałkę muszkatołową wraz ze środkami uspokajającymi, powinieneś najpierw porozmawiać z lekarzem.
  • Ciąża : Chociaż gałka muszkatołowa w proporcjach dietetycznych jest bezpieczna, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed spożyciem gałki muszkatołowej w czasie ciąży.
  • Alergia : Jeśli masz nadwrażliwą skórę, przed nałożeniem rozcieńcz olejek z gałki muszkatołowej olejkiem kokosowym. Z powodu jego mocy Ushna (gorącej) tak właśnie jest.

  Jak wziąć gałkę muszkatołową:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, gałkę muszkatołową (Myristica fragrans) można zastosować w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Gałka muszkatołowa mielona : Weź jedną lub dwie szczypty proszku z gałki muszkatołowej. Najlepiej połykać z miodem po potrawach.
  • Okład z gałki muszkatołowej : Weź pół do jednej łyżeczki proszku z gałki muszkatołowej. Dodaj do niego miód lub mleko. Nakładaj równomiernie na twarz i szyję. Poczekaj pięć do siedmiu minut. Umyć obficie wodą z kranu. Stosuj ten zabieg 1-2 razy w tygodniu, aby uregulować nadmiar sebum na skórze.
  • Olej z gałki muszkatołowej : Weź dwie do pięciu kropli oleju z gałki muszkatołowej lub w zależności od potrzeb. Wymieszaj z olejem sezamowym lub olejem kokosowym. Nakładaj lub delikatnie masuj na dotkniętym obszarze raz lub dwa razy dziennie.

  Ile należy wziąć gałkę muszkatołową:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, gałkę muszkatołową (Myristica fragrans) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Gałka muszkatołowa mielona : Od jednej do dwóch szczypt raz lub dwa razy dziennie lub od jednej czwartej do pół łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.
  • Olej z gałki muszkatołowej : Od dwóch do pięciu kropli lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne gałki muszkatołowej:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania gałki muszkatołowej (Myristica fragrans) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Mdłości
  • Suchość w ustach
  • Zawroty głowy
  • Halucynacje

  Często zadawane pytania związane z gałką muszkatołową:-

  Question. Jak smakuje gałka muszkatołowa?

  Answer. Gałka muszkatołowa ma wyrazisty smak. Nadaje potrawom słodki smak. Nawet po zmieszaniu z innymi przyprawami jest od razu rozpoznawalny.

  Question. Ile gałki muszkatołowej można bezpiecznie spożywać?

  Answer. Istnieje niewiele danych naukowych potwierdzających terapeutyczne dawki gałki muszkatołowej. Wykazano, że gałka muszkatołowa w ilości od 1 do 2 mg/kg masy ciała ma działanie terapeutyczne. W miarę możliwości należy unikać przedawkowania gałki muszkatołowej.

  Question. Czy gałka muszkatołowa pomaga obniżyć poziom cholesterolu?

  Answer. Tak, gałka muszkatołowa może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Pomaga w usuwaniu cholesterolu z organizmu wraz z kałem. W rezultacie gałka muszkatołowa pomaga w redukcji cholesterolu LDL (złego) i trójglicerydów. Pomaga również we wzroście HDL, czyli dobrego cholesterolu. Posiada właściwości antyoksydacyjne, które zapobiegają peroksydacji lipidów i obniżają liczbę wolnych rodników.

  Gałka muszkatołowa pomaga w zarządzaniu podwyższonym poziomem cholesterolu. Brak równowagi Pachak agni powoduje wysoki poziom cholesterolu (ogień trawienny). Nadmiar produktów przemiany materii, czyli Ama, powstaje, gdy trawienie tkanek jest upośledzone (toksyny pozostają w organizmie z powodu nieprawidłowego trawienia). Prowadzi to do nagromadzenia się szkodliwego cholesterolu i niedrożności tętnic krwi. Gałka muszkatołowa pomaga w redukcji Amy, głównego źródła złego cholesterolu. Dzieje się tak dzięki właściwościom Deepan (przekąska) i Pachan (trawiennym), które pomagają w kontroli cholesterolu.

  Question. Czy można stosować gałkę muszkatołową w leczeniu Choroba Alzheimera?

  Answer. Tak, gałka muszkatołowa może pomóc w chorobie Alzheimera. Spadek poziomu neuroprzekaźnika acetylocholiny jest powiązany z chorobą Alzheimera (niezbędną do przetwarzania pamięci i uczenia się). Gałka muszkatołowa ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Chroni neurony przed urazami. Zatrzymuje również działanie acetylocholinesterazy. Pomaga to w zwiększeniu poziomu acetylocholiny w mózgu. Gałka muszkatołowa i inne przyprawy współpracują ze sobą, aby pomóc pacjentom z chorobą Alzheimera poprawić ich pamięć.

  Question. Czy gałka muszkatołowa odgrywa rolę w cukrzycy?

  Answer. Gałka muszkatołowa odgrywa ważną rolę w cukrzycy. Wiążą się z nim receptory PPAR alfa i gamma. Pomaga to w obniżeniu poziomu glukozy we krwi. Ma również działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zmniejsza to szanse na zachorowanie na cukrzycę.

  Cukrzyca, znana również jako Madhumeha, jest spowodowana brakiem równowagi Vata i złym trawieniem. Upośledzone trawienie powoduje akumulację Ama (toksycznych odpadów pozostawionych w organizmie w wyniku nieprawidłowego trawienia) w komórkach trzustki, osłabiając aktywność insuliny. Ze względu na właściwości Deepan (przystawka) i Pachan (trawienność), proszek z gałki muszkatołowej pomaga w korekcji wadliwego trawienia. To obniża Ama i wzmacnia działanie insuliny. Wszystko to działa razem, aby utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą.

  Question. Czy gałka muszkatołowa odgrywa rolę w otyłości?

  Answer. Gałka muszkatołowa odgrywa rolę w otyłości. Tetrahydrofuran (THF), organiczny związek chemiczny znajdujący się w gałki muszkatołowej, zmniejsza wzrost tkanki tłuszczowej i przyrost masy ciała. Gałka muszkatołowa ma również działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. W rezultacie zmniejszają się problemy związane z otyłością, takie jak cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu.

  Przyrost masy ciała spowodowany jest złymi nawykami żywieniowymi i siedzącym trybem życia, co skutkuje osłabieniem przewodu pokarmowego. Prowadzi to do wzrostu nagromadzenia Amy, generując brak równowagi w Meda dhatu iw rezultacie otyłość. Gałka muszkatołowa promuje ogień trawienny, co obniża Ama i przyspiesza metabolizm. Odpowiadają za to jego cechy Deepan (przystawka) i Pachan (trawienność). Stosowany razem pomaga zmniejszyć otyłość.

  Question. Czy gałka muszkatołowa jest korzystna dla mężczyzn?

  Answer. Tak, gałka muszkatołowa może pomóc mężczyznom zarządzać ich popędem seksualnym, a także ich potencją. Wynika to z obecności w gałki muszkatołowej poszczególnych pierwiastków, które zapewniają jej właściwości afrodyzjakalne i stymulujące nerwy.

  Gałka muszkatołowa jest dobra dla mężczyzn ze względu na swoją funkcję Vrishya (afrodyzjak), która pomaga poprawić ich życie seksualne i zapobiegać problemom, takim jak przedwczesny wytrysk.

  Question. Czy gałka muszkatołowa jest odpowiednia dla niemowląt?

  Answer. Tak, dodana do posiłków gałka muszkatołowa jest korzystna dla niemowląt. Wynika to z obecności w nim określonych składników, które pomagają w radzeniu sobie z objawami kaszlu i przeziębienia u noworodków w wieku powyżej dziewięciu miesięcy. Według badań może również przynieść korzyści dzieciom cierpiącym na ból żołądkowo-jelitowy, wzdęcia, biegunkę i zaparcia.

  Ze względu na właściwości Deepan (przekąska) i Pachan (trawienie), gałka muszkatołowa pomaga w leczeniu niektórych problemów trawiennych u niemowląt, takich jak wzdęcia, anoreksja i niestrawność. Jego cecha Grahi (absorbent) pomaga również w leczeniu biegunki u noworodków.

  Question. Czy gałka muszkatołowa ma działanie chroniące wątrobę?

  Answer. Tak, ze względu na obecność specyficznych pierwiastków, które eliminują toksyny z organizmu i chronią wątrobę przed toksycznością, gałka muszkatołowa pełni funkcję chroniącą wątrobę. Gałka muszkatołowa kontroluje również ogólną czynność wątroby i zmniejsza stan zapalny w wątrobie ze względu na jej właściwości przeciwzapalne.

  Ze względu na właściwości Deepan (przystawka) i Pachan (trawienie), gałka muszkatołowa pomaga w łatwym trawieniu i poprawia pracę wątroby.

  Question. Czy gałka muszkatołowa jest przydatna w radzeniu sobie z depresją lub lękiem?

  Answer. Tak, ze względu na swoje właściwości przeciwdepresyjne, gałka muszkatołowa jest korzystna w leczeniu lęku i depresji. Gałka muszkatołowa działa poprzez interakcję z neuroprzekaźnikiem w mózgu, który reguluje depresję i lęk.

  Gałka muszkatołowa może pomóc w radzeniu sobie z objawami stresu i lęku. Vata według Ajurwedy wpływa na układ neurologiczny, a także na wszystkie ruchy i działania organizmu. Brak równowagi vata jest główną przyczyną niepokoju i stresu. Gałka muszkatołowa równoważy dosha Vata, co pomaga złagodzić objawy lękowe.

  Question. Czy gałka muszkatołowa jest dobra dla skóry?

  Answer. Tak, gałka muszkatołowa jest korzystna dla skóry. Macelignan z gałki muszkatołowej służy jako środek depigmentujący skórę. Utrudnia tworzenie i przechowywanie pigmentu melaninowego. Posiada działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Posiada również właściwości przeciw fotostarzeniu. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

  Ze względu na swoją funkcję Ropan (leczniczą), gałka muszkatołowa lub jej olej są pomocne dla skóry, gdy są stosowane zewnętrznie.

  Question. Czy gałka muszkatołowa jest dobra na zęby?

  Answer. Tak, gałka muszkatołowa jest korzystna dla zębów. Macelignan z gałki muszkatołowej ma silne właściwości przeciwpróchnicowe (zapobiegające próchnicy zębów). Zapobiega namnażaniu się patogenów jamy ustnej. Zapobiega tworzeniu się biofilmów bakteryjnych na zębach. W wyniku tego prawdopodobieństwo ubytków jest mniejsze. Łagodzi ból i stany zapalne związane z chorobami przyzębia.

  Question. Czy gałkę muszkatołową można stosować do wybielania skóry?

  Answer. Gałkę muszkatołową można stosować do wybielania skóry. Przyczyniają się do tego jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Może również pomóc w poprawie koloru skóry poprzez zmniejszenie pigmentacji i blizn.

  Gałkę muszkatołową można stosować do wybielania skóry. Jego właściwość Ropan (uzdrawiająca) pomaga w radzeniu sobie z pigmentacją twarzy.

  Question. Czy gałka muszkatołowa może pomóc zredukować trądzik?

  Answer. Tak, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, gałka muszkatołowa może pomóc w leczeniu trądziku. Hamuje rozwój bakterii na skórze i opóźnia rozprzestrzenianie się patogenów. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne łagodzi stany zapalne poprzez naprawę skóry.

  SUMMARY

  Mace lub Javitri to mięsista czerwona, przypominająca siatkę powłoka skórki na jądrze nasion gałki muszkatołowej, która jest również używana jako przyprawa. Ze względu na swoje właściwości przeciwdepresyjne, gałka muszkatołowa może pomóc w stanach lękowych i smutku.


Previous articleKaranja: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Next articleHibiskus: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here