Brahmi : Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Brahmi

brahmi (bacopa monnieri)

Brahmi (pochodzące od imion Pana Brahmy i Bogini Saraswati) to wieloletnie zioło najlepiej znane z poprawy pamięci.(HR/1)

Herbata brahmi, stworzona przez moczenie liści brahmi, pomaga w leczeniu przeziębienia, przekrwienia klatki piersiowej i zapalenia oskrzeli, usuwając śluz z dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie. Jego właściwości przeciwzapalne pomagają również złagodzić dyskomfort i stany zapalne w gardle i drogach oddechowych. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, stosowanie proszku brahmi z mlekiem pomaga wzmocnić funkcje mózgu, zmniejszając uszkodzenia komórek mózgowych przez wolne rodniki. Ze względu na swoją zdolność do promowania funkcji poznawczych jest wykorzystywany jako wzmacniacz pamięci i tonik mózgowy dla dzieci. Olejek brahmi nałożony na skórę głowy zapobiega wypadaniu włosów, odżywiając je i wzmacniając. Stosowany zewnętrznie dezynfekuje również skórę i przyspiesza proces gojenia. Brahmi nie powinno być spożywane w dużych ilościach, ponieważ może powodować nudności i suchość w ustach.

Brahmi jest również znany jako :- Bacopa Monnieri, Łza dzieci, Bacopa, Herpestis monniera, Hyzop wodny, Sambarenu.

Brahmi jest uzyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Brahmi:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety Brahmi (Bacopa Monnieri) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Utrata pamięci związana z wiekiem : Ze względu na obecność przeciwutleniaczy, Brahmi może być korzystny w leczeniu związanego z wiekiem spadku pamięci. Może pomóc starszym dorosłym w nauce i zachowaniu większej ilości informacji poprzez zmniejszenie szkód wyrządzanych przez wolne rodniki. Brahmi może pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się białka związanego z chorobą Alzheimera.
  Przy regularnym stosowaniu Brahmi pomaga w zarządzaniu utratą pamięci związaną z wiekiem. Vata, według Ajurwedy, odpowiada za system nerwowy. Brak równowagi Vata powoduje zaburzenia pamięci i uwagi umysłowej. Brahmi korzystnie wpływa na poprawę pamięci i zapewnia natychmiastową czujność umysłową. Wynika to z jego cech równoważenia Vata i Medhya (poprawa inteligencji).
 • Zespół jelita drażliwego : Brahmi jest znany ze swojej zdolności do łagodzenia skurczów jelit. Może zapewnić tymczasową ulgę w objawach zespołu jelita drażliwego (IBS), ale nie jest to długotrwałe leczenie IBS.
 • Lęk : Ze względu na swoje właściwości przeciwlękowe (przeciwlękowe), Brahmi może być korzystny w leczeniu lęku. Może pomóc złagodzić niepokój i zmęczenie psychiczne, a także poprawić pamięć. Brahmi może również pomóc w uniknięciu zapalenia układu nerwowego (zapalenie tkanki nerwowej), które jest związane z lękiem.
  Brahmi jest korzystny w leczeniu zaburzeń lękowych. Według Ajurwedy vata rządzi wszystkimi ruchami i ruchami ciała, a także systemem nerwowym. Brak równowagi vata jest główną przyczyną niepokoju. Brahmi działa odprężająco na układ nerwowy i pomaga regulować vata.
 • Padaczka/napady padaczkowe : Przeciwutleniacze zawarte w brahmi pomagają chronić komórki mózgowe. Synteza i aktywność niektórych genów i białek jest obniżona podczas zdarzenia epileptycznego. Brahmi promuje te geny, białka i ścieżki, korygując prawdopodobną przyczynę i skutki epilepsji.
  Brahmi pomaga w radzeniu sobie z objawami padaczkowymi. Padaczka jest znana jako Apasmara w Ajurwedzie. Napady padaczkowe są częstym zjawiskiem u pacjentów z padaczką. Napad występuje, gdy aktywność elektryczna mózgu staje się nieprawidłowa, co powoduje niekontrolowane i szybkie ruchy ciała. Możliwe, że spowoduje to utratę przytomności. Trzy dosze, Vata, Pitta i Kapha, są zaangażowane w epilepsję. Brahmi pomaga zrównoważyć trzy dosze i zmniejsza napady padaczkowe. Ze względu na swoją cechę Medhya (wzrost inteligencji), Brahmi pomaga również w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania mózgu.
 • Astma : Ze względu na swoje właściwości przeciwastmatyczne Brahmi może być korzystny w leczeniu astmy. Działa kojąco na drogi oddechowe i wspomaga leczenie reakcji alergicznych.
  Objawy astmy można złagodzić za pomocą Brahmi. Głównymi doszami związanymi z astmą według Ajurwedy są Vata i Kapha. W płucach uszkodzony „Vata” łączy się z zaburzoną „Kapha dosha”, blokując drogę oddechową. W wyniku tego oddychanie staje się trudne. Swas Roga lub Astma to termin medyczny określający tę dolegliwość. Brahmi usuwa nadmiar śluzu w płucach i pomaga uspokoić Vata-Kapha. W wyniku tego objawy astmy ustępują.
 • Poprawa sprawności seksualnej : Wykazano, że Brahmi pomaga w różnych problemach seksualnych. Poprawia jakość i koncentrację nasienia u mężczyzn. U kobiet może pomóc w leczeniu niepłodności. Brahmi może również zwiększyć pożądanie seksualne.
 • Przeciwbólowy : Ze względu na działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne Brahmi może być skuteczne w leczeniu bólu przewlekłego. Może być również korzystny w leczeniu bólu spowodowanego uszkodzeniem lub urazem nerwów. Brahmi zmniejsza ból poprzez blokowanie rozpoznawania bólu przez komórki nerwowe.
 • Chrypka głosu : Chociaż nie ma wystarczających dowodów naukowych, Brahmi jest stosowany w medycynie tradycyjnej do leczenia chrypki głosu.
 • Depresja : Brahmi ma działanie przeciwdepresyjne, neuroprotekcyjne i przeciwlękowe (przeciwlękowe). Te cechy mogą być korzystne w leczeniu chorób psychicznych, takich jak lęk, depresja i szaleństwo. Wykazano, że brahmi pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia psychicznego, inteligencji i pamięci.
  Brahmi pomaga w redukcji objawów związanych z chorobami psychicznymi, takich jak lęk i smutek. Według Ajurwedy Vata rządzi układem neurologicznym, a brak równowagi Vata prowadzi do zaburzeń psychicznych. Brahmi pomaga w regulacji objawów zaburzeń psychicznych poprzez równoważenie Vata. Ze względu na swoją cechę Medhya (wzrost inteligencji), Brahmi pomaga również w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania mózgu.
 • Oparzenie słoneczne : Brahmi jest korzystny w leczeniu oparzeń słonecznych. Według Ajurwedy oparzenie słoneczne jest spowodowane pogorszeniem doszy Pitta z powodu długotrwałej ekspozycji na słońce. Olejek brahmi ma świetne działanie chłodzące i pomaga złagodzić uczucie pieczenia. Jest tak ze względu na właściwości Sita (przeziębienie) i Ropan (uzdrawianie). Wskazówki: Olejek brahmi to rodzaj brahmi, który pochodzi z Indii. i. Dodaj 2-4 krople olejku brahmi na dłonie lub w razie potrzeby. ii. Do mieszanki dodaj olej kokosowy. iii. Nakładaj raz lub dwa razy dziennie na oparzenia słoneczne, aby uzyskać szybką ulgę.
  Sproszkowane brahmi ja. Weź łyżeczkę lub dwie proszku Brahmi. ii. Z wody różanej zrobić pastę. iii. Nałóż go na opalony obszar, aby przyspieszyć proces gojenia.
 • Wypadanie włosów : Po nałożeniu na skórę głowy olejek brahmi pomaga zmniejszyć wypadanie włosów i wspomaga ich wzrost. Wynika to z faktu, że wypadanie włosów jest spowodowane głównie podrażnioną doszą Vata w ciele. Olejek brahmi pomaga zapobiegać wypadaniu włosów poprzez regulację doszy Vata. Pomaga również w usuwaniu nadmiernej suchości. Jest to związane z właściwościami Snigdha (olej) i Ropan (uzdrawianie).
 • Ból głowy : Masaż głowy pastą lub olejkiem z liści brahmi łagodzi bóle głowy, zwłaszcza te, które zaczynają się w skroniach i postępują do środkowej części głowy. Wynika to z mocy Sita (zimna) Brahmi. Łagodzi bóle głowy, usuwając elementy obciążające Pitta. 1. Przygotuj pastę z 1-2 łyżeczek świeżych liści brahmi. 2. Wymieszaj składniki w misce z niewielką ilością wody i nałóż na czoło. 3. Odstawić na minimum 1-2 godziny. 4. Dokładnie spłucz zwykłą wodą. 5. Rób to raz lub dwa razy dziennie, aby złagodzić ból głowy.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Brahmi:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Brahmi (Bacopa Monnieri) należy zachować poniższe środki ostrożności.(HR/3)

 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Brahmi:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania brahmi (Bacopa Monnieri)(HR/4)

  • Inne interakcje : Wykazano, że brahmi podnosi poziom hormonów tarczycy. W rezultacie, jeśli używasz brahmi razem z lekami na tarczycę, powinieneś mieć oko na poziom TSH. Środki uspokajające mogą wchodzić w interakcje z Brahmi. W rezultacie, jeśli zażywasz Brahmi razem ze środkami uspokajającymi, powinieneś najpierw porozmawiać z lekarzem. Brahmi może wpływać na czynność wątroby. W rezultacie, jeśli zażywasz Brahmi razem z lekami hepatoprotekcyjnymi, powinieneś mieć oko na czynność wątroby.
   Wykazano, że brahmi stymuluje wydzielanie żołądkowe i jelitowe. Jeśli masz wrzody żołądka, zazwyczaj zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed użyciem Brahmi. Wykazano, że brahmi sprzyja wydalaniu płynu płucnego. Jeśli masz astmę lub rozedmę płuc, przed użyciem Brahmi powinnaś zawsze skonsultować się z lekarzem.
  • Pacjenci z chorobami serca : Wykazano, że brahmi obniża tętno. W związku z tym ogólnie zaleca się monitorowanie tętna podczas przyjmowania leku Brahmi.
  • Alergia : Jeśli jesteś uczulony na brahmi, unikaj go lub udaj się do lekarza przed jego zażyciem. Jeśli Twoja skóra jest nadwrażliwa, zmieszaj pastę lub proszek z liści brahmi z mlekiem lub miodem. Przed nałożeniem olejku brahmi na skórę lub skórę głowy należy go rozcieńczyć olejem kokosowym.

  Jak wziąć brahmi:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Brahmi (Bacopa Monnieri) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Świeży sok brahmi : Weź dwie do czterech łyżeczek świeżego soku Brahmi. Dodaj do niego równoważną ilość wody i codziennie spożywaj alkohol przed jedzeniem.
  • brahmi churna : Weź jedną czwartą do pół łyżeczki brahmi churna. Połykać z miodem przed lub po obiedzie i kolacji.
  • Kapsułka brahmi : Weź jedną lub dwie kapsułki Brahmi. Połknąć z mlekiem przed lub po obiedzie i kolacji.
  • Tabliczka brahmi : Weź jedną do dwóch tabletek Brahmi. Połknij mleko przed lub po obiedzie i kolacji.
  • Napar z zimnego brahmi : Weź trzy do czterech łyżeczek zimnego naparu brahmi. Dodaj wodę lub miód, a także pij przed obiadem i kolacją.
  • Pasta Brahmi z Wodą Różaną : Weź pół do jednej łyżeczki świeżej pasty Brahmi. Wymieszać ze zwiększoną ilością wody i nałożyć na twarz. Pozostaw na 4 do 6 minut. Myj intensywnie zwykłą wodą. Użyj tego rozwiązania od jednego do trzech razy w tygodniu.
  • olej brahmi : Weź pół do jednej łyżeczki olejku brahmi. Wmasuj dokładnie w skórę głowy, a także włosy. Powtarzaj to od jednego do trzech razy w tygodniu.

  Ile brahmi należy brać:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Brahmi (Bacopa Monnieri) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • sok brahmi : Dwie do czterech łyżeczek raz dziennie lub jedna do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • brahmi churna : Jedna czwarta do pół łyżeczki dwa razy dziennie.
  • Kapsułka brahmi : Jedna do dwóch kapsułek dwa razy dziennie.
  • Tabliczka brahmi : Jedna do dwóch tabletek dwa razy dziennie.
  • Napar brahmi : Trzy do czterech łyżeczek raz lub dwa razy dziennie.
  • olej brahmi : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.
  • Pasta brahmi : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.
  • Proszek brahmi : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Brahmi:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Brahmi (Bacopa Monnieri) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Suchość w ustach
  • Mdłości
  • Pragnienie
  • Kołatanie serca

  Często zadawane pytania związane z brahmi:-

  Question. Jakie są chemiczne składniki brahmi?

  Answer. Braminy i saponiny, takie jak bakpozyd A i B, to główne alkaloidy w brahmi, które zwiększają aktywność nootropową (środki zwiększające pamięć, kreatywność i motywację). W rezultacie Brahmi jest doskonałym tonikiem dla mózgu.

  Question. Jakie są różne formy Brahmi dostępne na rynku?

  Answer. Na rynku dostępnych jest sześć różnych rodzajów Brahmi: 1. olej, 2. sok, 3. proszek (churna), 4. tabletka, 5. kapsułka i 6. sharbat.

  Question. Czy mogę przyjmować Brahmi na pusty żołądek?

  Answer. Tak, brahmi można brać na pusty żołądek. Nawet lepiej jest przyjmować brahmi na pusty żołądek, ponieważ poprawia to wchłanianie.

  Question. Czy brahmi można przyjmować z mlekiem?

  Answer. Brahmi można spożywać z mlekiem. Kiedy dodaje się Brahmi do mleka, staje się tonikiem dla mózgu. Dzieje się tak dzięki temu, że ma działanie chłodzące.

  Question. Czy Brahmi i Ashwagandha mogą być razem wzięte?

  Answer. Tak, możesz zabrać Brahmi i Ashwagandhę razem. Wykazano, że ta kombinacja zwiększa aktywność mózgu.

  Tak, Brahmi i Ashwagandha mogą być brane razem, ponieważ oba pomagają w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania mózgu, jeśli Twój układ trawienny jest w dobrej kondycji; w przeciwnym razie mogą pogorszyć twoje problemy trawienne.

  Question. Czy brahmi jest dobre na włosy?

  Answer. Właściwości Rasayana (odmładzające) Brahmi pomagają zmniejszyć wypadanie włosów i wspomagają ich wzrost. Brahmi zawiera również moc Sita (zimna), która pomaga zrównoważyć Pitta, która jest główną przyczyną problemów z włosami.

  SUMMARY

  Herbata brahmi, stworzona przez moczenie liści brahmi, pomaga w leczeniu przeziębienia, przekrwienia klatki piersiowej i zapalenia oskrzeli, usuwając śluz z dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie. Jego właściwości przeciwzapalne pomagają również złagodzić dyskomfort i stany zapalne w gardle i drogach oddechowych.


Previous articleChyawanprash: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje
Next articleKuinka tehdä Baddha Padmasana, sen edut ja varotoimet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here