Plum: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Plum herb

Śliwka (Prunus domestica)

Śliwka, znana również jako Aalu Buchara, to pyszny i soczysty letni owoc.(HR/1)

Ponieważ śliwki są bogate w błonnik pokarmowy, włączenie ich do codziennej diety może pomóc uniknąć zaparć. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne jest również korzystny dla zdrowia kości i pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Śliwka obniża również poziom cholesterolu i poprawia krążenie krwi, ponieważ zawiera potas, który rozluźnia naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi. Może to pomóc w utrzymaniu serca w dobrej kondycji i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Śliwki mogą być korzystne dla diabetyków ze względu na ich właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Nałożenie pasty śliwkowej na skórę może pomóc w gojeniu się ran i zmiękczeniu skóry. Posiada również właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, które pomagają zapobiegać infekcjom, a także poprawiają wygląd skóry.

Śliwka jest również znana jako :- Prunus domestica, Alubukhara, Albokhala, Arukum, Brzoskwinia, Aluppukarappalam, Alpagodapandu, Aru bakhada, Arukam, Śliwka ogrodowa, Śliwka śliwkowa, Śliwka, Barkuk, Shaftalu

Śliwka jest pozyskiwana z :- Zakład

Zastosowania i zalety Plum:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety śliwki domowej (Prunus domestica) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Słabe trawienie : Śliwka zwiększa Panchak Agni (ogień trawienny), co pomaga zwiększyć apetyt oraz wydajność układu pokarmowego. Wynika to z faktu, że jest to Deepan (przystawka). Wskazówki: Weź tyle świeżych śliwek, ile potrzebujesz. b. Pokrój go na małe paski. c. Zanurz go w miodzie i zjedz po posiłkach raz lub dwa razy dziennie, aby wspomóc trawienie.
 • Wysoki cholesterol : Brak równowagi Pachak Agni powoduje wysoki poziom cholesterolu (ogień trawienny). Nadmiar produktów przemiany materii, czyli Ama, powstaje, gdy trawienie tkanek jest upośledzone (toksyny pozostają w organizmie z powodu nieprawidłowego trawienia). Prowadzi to do nagromadzenia się szkodliwego cholesterolu i niedrożności tętnic krwi. Ze względu na właściwości obniżające poziom Ama, śliwki pomagają w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu. Pomaga również w usuwaniu zanieczyszczeń z naczyń krwionośnych, co pomaga w usuwaniu zatorów. Wskazówki: Weź tyle świeżych śliwek, ile potrzebujesz. b. Pokrój go na małe paski. c. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zanurz go w miodzie i spożywaj raz lub dwa razy dziennie.
 • Ból stawu : Według Ajurwedy kości i stawy są uważane za lokalizację vata w ciele. Dyskomfort stawów spowodowany jest brakiem równowagi doszy Vata. Właściwości równoważące Vata Plum pomagają w radzeniu sobie z dyskomfortem stawów. a. Przygotuj śliwkowy chutney. c. Weź 12 do 1 łyżeczki lub w razie potrzeby. c. Spożywaj go w połączeniu z posiłkami.
 • Nadwaga : Wysoka zawartość nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego w śliwce pomaga zapobiegać przejadaniu się. Dzięki swojej właściwości Guru (ciężkiej) zapewnia dłuższe uczucie pełności. Wskazówki: Weź tyle świeżych śliwek, ile potrzebujesz. b. Pokrój go na małe paski. c. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zanurz go w miodzie i spożywaj raz lub dwa razy dziennie.
 • Cukrzyca : Cukrzyca, znana również jako Madhumeha, jest stanem spowodowanym brakiem trawienia. Upośledzone trawienie powoduje akumulację Ama (toksycznych odpadów pozostawionych w organizmie w wyniku nieprawidłowego trawienia) w komórkach trzustki, osłabiając aktywność insuliny. Właściwości Deepan Plum (przystawka) i Pachan (trawienność) pomagają w usunięciu Amy. Pomaga to w zarządzaniu podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wskazówki: Weź tyle świeżych śliwek, ile potrzebujesz. b. Pokrój go na małe paski. b. Spożywaj raz lub dwa razy dziennie.
 • Suchość skóry : Właściwość Snigdha (olejowa) śliwki pomaga złagodzić suchość i zapobiegać szorstkości skóry. a. Weź 1/2 do 1 łyżeczki świeżej pasty śliwkowej. b. Wymieszaj z odrobiną oleju kokosowego i wmasuj go w dotknięty obszar. b. Odłóż na dziesięć do piętnastu minut. c. Aby pozbyć się suchości skóry, umyj dokładnie świeżą wodą.
 • Rana : Śliwka podawana na uszkodzony obszar pomaga w gojeniu się ran. Jest to związane z właściwościami Snigdha (olej) i Ropan (uzdrawianie). a. Weź 1/2 do 1 łyżeczki świeżej pasty śliwkowej. b. Wymieszaj z odrobiną oleju kokosowego i wmasuj go w dotknięty obszar. c. Rób to raz lub dwa razy dziennie, aby rana szybko się zagoiła.
 • Infekcja skóry : Działanie antybakteryjne śliwki wspomaga leczenie chorób skóry, takich jak grzybica. Wynika to z jakości owoców Amla (kwaśnych). Po nałożeniu na chore miejsce pomaga zapobiegać infekcji. a. Weź 1/2 do 1 łyżeczki świeżej pasty śliwkowej. b. Wymieszaj z odrobiną oleju kokosowego i wmasuj go w dotknięty obszar. c. Powtarzaj raz lub dwa razy dziennie, aż infekcja skóry zniknie.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Plum:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania śliwki (Prunus domestica) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Śliwka może powodować nadkwaśność, jeśli jest przyjmowana w nadmiarze. Wynika to z jego właściwości Guru (ciężkich) i Ushny (gorących).
 • Śliwki należy unikać, jeśli masz historię kamieni nerkowych. Ponieważ śliwka ma wysoką zawartość szczawianów, które mogą zwiększać występowanie kamieni nerkowych.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania Plum:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania śliwki domowej (Prunus domestica)(HR/4)

  • Alergia : Ze względu na moc Ushna (gorącą), pastę śliwkową należy stosować z wodą różaną lub miodem, jeśli Twoja skóra jest nadwrażliwa.

  Jak wziąć śliwkę?:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, śliwkę domową (Prunus domestica) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Owoce śliwki : Jedz od dwóch do trzech świeżych śliwek lub według własnego gustu. Najlepiej po posiłku jeden lub dwa razy dziennie.
  • Śliwka Churna : Weź trzy do czterech świeżych śliwek. Oczyść je wodą. Pozwól im całkowicie wyschnąć na słońcu, aby całkowicie pozbyć się wilgoci. Pokrój je na małe kawałki lub zetrzyj, aby łatwiej było je zmielić. Wyrzuć nasiona. Zmiel go w mikserze bez wody, aby uzyskać Plum Churna. Weź jedną czwartą do pół łyżeczki Plum Churna. Przeżuwaj lub połykaj popijając wodą, najlepiej po posiłkach. Użyj tego środka, aby pozbyć się niestrawności. Gotowa Plum Churna jest również łatwo dostępna.
  • Chutney śliwkowy : Weź jeden kubek suszonej śliwki oraz 1-2 szklanki wody. Dodaj jedną łyżeczkę prażonego kminku w proszku. Dodaj jedną łyżeczkę czerwonego chili w proszku, jedną łyżkę białego octu i pół szklanki cukru. Dodaj sól według smaku. Weź od pół do jednej łyżeczki tego śliwkowego chutney lub w zależności od potrzeb. Miej to jako dodatek do posiłków. Na rynku dostępny jest również gotowy Chutney śliwkowy.
  • Świeża Pasta Śliwkowa : Weź pół do jednej łyżeczki świeżej pasty Plum. Dodaj proszek Gond i wodę, aby uzyskać pastę. Nałóż na dotknięty obszar, a także pozostaw na dziesięć do piętnastu minut. Umyć obficie świeżą wodą. Użyj tego środka raz dziennie, aby skutecznie wyleczyć obrażenia.

  Ile należy wziąć śliwki:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, śliwkę domową (Prunus domestica) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  Skutki uboczne Śliwki:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania śliwki (Prunus domestica) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z śliwką:-

  Question. Jakie są składniki chemiczne śliwki?

  Answer. Potas, fosfor i witamina C są bogate w śliwki. Składniki te pomagają w zwalczaniu zaparć, poprawie trawienia i apetytu oraz wzmocnieniu odporności.

  Question. Jakie formy śliwki są dostępne na rynku?

  Answer. Śliwki są szeroko dostępne na rynku. Najłatwiejszym sposobem na maksymalne wykorzystanie tego jest spożywanie go w postaci owoców. Na rynku dostępne są inne odmiany, takie jak churna i cukierki.

  Question. Czy możesz zjeść skórkę śliwki?

  Answer. Skórka śliwki jest w rzeczywistości pyszna. Jeśli jednak wolisz jeść je na surowo ze skórą, zanurz je w gorącej wodzie na około 15 sekund.

  Question. Czy śliwki i suszone śliwki to to samo?

  Answer. Suszone śliwki to suszone śliwki. Z kolei owoce suszonych śliwek pochodzą z innej rośliny niż śliwki. Śliwki, w przeciwieństwie do śliwek, mają pestki, które łatwo usunąć z miąższu. Suszone śliwki są zazwyczaj suszone lub przetwarzane na sok ze śliwek, podczas gdy śliwki są spożywane na świeżo. Suszone i wyciskane śliwki mają właściwości przeczyszczające.

  Question. Czy śliwka powoduje biegunkę?

  Answer. Tak, suszone śliwki spożywane w dużych ilościach mogą powodować biegunkę. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości przeczyszczające (Rechana).

  Question. Czy śliwka jest dobra w ciąży?

  Answer. Śliwka jest korzystna do spożywania w czasie ciąży, ponieważ pomaga w rozwoju kości płodu. Śliwka jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać resorpcji kości (próchnicy) i promować wzrost kości poprzez ich mineralizację.

  Question. Czy śliwka jest dobra na artretyzm?

  Answer. Suszone śliwki są bogate w polifenole, które mogą zapobiegać degradacji tkanki kostnej po spożyciu. Zapobiega również wytwarzaniu mediatorów stanu zapalnego, które są odpowiedzialne za ból stawów i stan zapalny.

  Question. Czy śliwka jest dobra na menopauzę?

  Answer. Śliwka, która jest bogata w potas i witaminę K, jest korzystna dla kobiet po menopauzie. Oba wspomagają produkcję mediatorów, które pomagają w rozwoju kości.

  Question. Jakie korzyści zdrowotne mają suszone śliwki?

  Answer. Śliwki, odwodnione lub suszone, zapewniają różne korzyści zdrowotne. Są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga w łagodzeniu zaparć. Suszone śliwki mają działanie prebiotyczne, co sprzyja rozwojowi dobrych bakterii w jelicie. Są również bogate w minerały, takie jak potas, bor, miedź i przeciwutleniacze, które pomagają w zdrowiu kości, zdrowiu serca i zapobieganiu nowotworom.

  Question. Jak jedzenie śliwki może pomóc w utracie wagi?

  Answer. Nie ma wystarczających danych naukowych, aby wspierać zaangażowanie Plum w odchudzanie. Z kolei śliwka zapewnia uczucie sytości dzięki wysokiej zawartości błonnika. Pomaga w odchudzaniu, zmniejszając chęć do regularnego jedzenia.

  Śliwka może pomóc Ci schudnąć, dając uczucie pełności, jeśli zjesz ją przed posiłkiem. Ze względu na swoją cechę Guru (ciężką), tak właśnie jest. Pomaga w kontrolowaniu wagi, zapobiegając przejadaniu się, ponieważ trawienie zajmuje trochę czasu.

  Question. Czy śliwka jest dobra dla skóry?

  Answer. Śliwka jest korzystna dla skóry, ponieważ pomaga w usuwaniu suchości i zapobieganiu szorstkości. Wynika to z faktu, że jest to snigdha (oleista). Natura Ropan (uzdrawiająca) Plum pomaga również w szybkim gojeniu się ran i blizn.

  Question. Czy śliwka jest dobra na włosy?

  Answer. Śliwka jest zbawienna dla włosów. Może być stosowany w leczeniu łupieżu na skórze głowy. Wynika to z jakości Snigdha (oleistej) Plum. Nałożony na skórę głowy niweluje nadmierną suchość i łuszczącą się skórę. Właściwości Rasayana (odmładzające) Plum również pomagają w stymulowaniu rozwoju włosów.

  SUMMARY

  Ponieważ śliwki są bogate w błonnik pokarmowy, włączenie ich do codziennej diety może pomóc uniknąć zaparć. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne jest również korzystny dla zdrowia kości i pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.


Previous articleKako izvajati Tiriyaka Dandasana, njene prednosti in previdnostni ukrepi
Next articleאיך לעשות את Ardha Tiriyaka Dandasana, היתרונות שלה ואמצעי זהירות

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here