Mooli: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Mooli herb

Mooli (Raphanus sativa)

Mooli z warzyw korzeniowych, często znany jako rzodkiewka, ma wiele korzyści terapeutycznych.(HR/1)

Ze względu na doskonałe wartości odżywcze może być spożywana na świeżo, gotowana lub marynowana. W Indiach jest jednym z najpopularniejszych warzyw w miesiącach zimowych. Witamina C, witamina B6, magnez, fosfor, żelazo i wapń są bogate w liście mooli (rzodkiewki). Ponieważ są dobrym źródłem wapnia, wspomagają rozwój kości. Mooli może pomóc w utracie wagi, ponieważ jest niskokaloryczny, wspomaga trawienie i przyspiesza metabolizm dzięki zawartości błonnika. Pomaga również w poprawie stanów cukrzycowych ze względu na właściwości przeciwutleniające, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom komórek. Ze względu na jego właściwości moczopędne uważa się, że przyjmowanie soku Mooli przed jedzeniem jest dobre w przypadku zaburzeń układu moczowego, takich jak infekcje dróg moczowych. Promuje wydalanie moczu, jednocześnie oczyszczając nerki. Ze względu na obecność określonych witamin, regularne spożywanie Mooli pomaga kontrolować choroby oczu (wzrost gałek ocznych i doskonały wzrok). Według Ajurwedy należy unikać spożywania Mooli przed posiłkami ze względu na jego cechę Ushna, która może powodować pieczenie żołądka.

Mooli jest również znany jako :- Raphanus sativus, Salamarkataka, Saleya, Marusambhava, Mulo, Mula, Rzodkiewka, Muli, Mullangi, Mugunigadde, Moolangi, Moolaogi, Mullanki, Rakhyasmula, Moolak, Moolee, Moola, Mulakam, Mullangu, Millangi, Turb, Visra.

Mooli jest pozyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Mooli:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety Mooli (Raphanus sativus) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Stymulator apetytu : Mooli może pomóc w utracie apetytu poprzez stymulowanie głodu. Działa jako tonik i aktywuje enzymy trawienne, co skutkuje lepszym trawieniem i większą chęcią do jedzenia.
  Regularnie spożywany mooli pomaga w poprawie apetytu. Agnimandja według Ajurwedy jest przyczyną utraty apetytu (słabego trawienia). Jest wytwarzany przez zaostrzenie doszy Vata, Pitta i Kapha, co powoduje, że trawienie pokarmu jest niewystarczające. Powoduje to niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego w żołądku, co prowadzi do utraty apetytu. Ze względu na swoją funkcję Deepan (przystawka), Mooli stymuluje trawienie i poprawia apetyt. Wskazówka 1: Aby zwiększyć apetyt, dodaj świeży Mooli do swojej codziennej diety jako sałatkę.
 • Infekcje : Mooli może być stosowany w leczeniu infekcji, ponieważ zawiera raphaninę, związek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy. Zwalcza różne patogeny (bakterie i grzyby), które powodują infekcje w całym ciele.
 • Gorączka : Nie ma wystarczających danych naukowych, aby potwierdzić rolę Mooliego w gorączce.
 • Objawy przeziębienia : Nie ma wystarczających danych naukowych, aby potwierdzić rolę Mooliego w przeziębieniach.
 • Kaszel : Chociaż nie ma wystarczających danych naukowych, aby potwierdzić znaczenie Mooliego w kaszlu. Z drugiej strony, w badaniach wykazano, że suche nasiona Mooli mają właściwości wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Może pomóc w rozluźnieniu i usunięciu śluzu w drogach oddechowych. Może również pomóc w kaszlu, tłumiąc odruch kaszlowy.
 • Kamienie pęcherzyka żółciowego : Mooli może pomóc w problemach trawiennych spowodowanych niedrożnością dróg żółciowych, co może prowadzić do kamieni żółciowych lub problemów trawiennych. Zwiększając metabolizm cholesterolu i usuwając cholesterolowe kamienie żółciowe, sok mooli może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
 • Zapalenie dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli) : Chociaż nie ma wystarczających danych naukowych, aby wyjaśnić rolę Mooli w zapaleniu oskrzeli. Może być jednak stosowany w leczeniu zapalenia oskrzeli ze względu na właściwości przeciwzapalne. Może pomóc zminimalizować stan zapalny dróg oddechowych i złagodzić zapalenie oskrzeli.
  Jeśli masz zapalenie oskrzeli lub kaszel, Mooli to dobry wybór. Kasroga to nazwa nadana temu schorzeniu w Ajurwedzie i jest spowodowana złym trawieniem. Nagromadzenie Amy (toksycznych resztek w organizmie wskutek wadliwego trawienia) w postaci śluzu w płucach jest spowodowane złą dietą i niewystarczającym usuwaniem odpadów. W wyniku tego dochodzi do zapalenia oskrzeli. Deepan (przystawka) i Ushna (gorąca) to dwie cechy Mooli. Łagodzi objawy zapalenia oskrzeli, redukując Ama i usuwając dodatkowy śluz z płuc. 1. Jako punkt wyjścia użyj 6-8 łyżeczek soku Mooli. 2. Aby pozbyć się objawów zapalenia oskrzeli, wymieszaj z nim taką samą ilość wody i wypij raz dziennie przed jedzeniem.
 • Ból gardła : Mooli może pomóc w bólu gardła, ponieważ zawiera aktywne składniki (flawonoidy), które mają właściwości przeciwzapalne. Łagodzi ból i podrażnienie gardła, a także pomaga w usuwaniu nadmiaru śluzu, potencjalnie zapewniając ulgę w bólu gardła.
  Ból gardła jest objawem, który pojawia się, gdy dosze Vata i Kapha nie są w równowadze, powodując gromadzenie się i gromadzenie śluzu w gardle, powodując podrażnienie. Ze względu na właściwości równoważące Tridosha (Vata, Pitta i Kapha), surowe mooli może pomóc w opanowaniu tej choroby. Jej nasiona są wykorzystywane do przywrócenia równowagi doszy Kapha. Ze względu na właściwości Pachan (trawienie), Mridu Rechan (umiarkowany środek przeczyszczający) i Mutral (diuretyk), pomaga również w wydalaniu śluzu z organizmu.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Mooli:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Mooli (Raphanus sativus) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Nie zażywaj Mooli z mlekiem lub rybą, ponieważ jest to niewłaściwa kombinacja żywności.
 • Używaj Mooli kshar, specjalnego ajurwedyjskiego preparatu Mooli tylko pod nadzorem lekarza.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania Mooli:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania Mooli (Raphanus sativus)(HR/4)

  • Alergia : Jeśli Twoja skóra jest nadwrażliwa, wymieszaj pastę Mooli (Rzodkiewka) z sokiem z cytryny lub wodą różaną. Wynika to z mocy Mooli Ushna (gorąca), która może podrażniać skórę.

  Jak wziąć Mooli:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Mooli (Raphanus sativus) można zastosować w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Świeże Mooli : Spożywaj świeże Mooli według własnego gustu. Możesz włączyć Mooli do swojego codziennego planu dietetycznego w rodzaju sałatki.
  • Sok Mooli : Weź sześć do ośmiu łyżeczek soku Mooli. Dodaj taką samą ilość wody i napoju przed jedzeniem raz dziennie lub weź jedną lub dwie łyżeczki soku Mooli. Dodaj do niego sok z cytryny. Nakładaj na dotknięte miejsce i utrzymuj przez jedną do dwóch godzin. Umyj całkowicie wodą z kranu. Użyj tego środka raz dziennie, aby poradzić sobie z dyskomfortem i obrzękiem.
  • Mooli Kszara : Do dwóch do czterech szczypt Mooli Kshar. Dodaj miód i zabierz po obiedzie, a także po kolacji.
  • Pasta Mooli : HR126/XD4/D/S1
  • HR126/XHD5/D : Weź jedną do dwóch łyżeczek pasty Mooli. Dodaj do niego wodę różaną. Nałóż na uszkodzony obszar i trzymaj przez jedną do dwóch godzin. Umyj całkowicie wodą z kranu. Stosuj ten zabieg codziennie, aby szybko odzyskać ranę.

  Ile należy wziąć Mooli:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Mooli (Raphanus sativus) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Sok Mooli : Jedna do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • Pasta Mooli : Jedna czwarta do pół łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Mooli:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Mooli (Raphanus sativus) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Mooli:-

  Question. Jakie są składniki chemiczne Mooli?

  Answer. Zawiera składniki odżywcze i właściwości lecznicze, takie jak węglowodany, kwas askorbinowy, kwas foliowy, potas, witaminę B6, ryboflawina, magnez i sulforafan. Glukozynolany i izotiocyjaniany są głównymi bioaktywnymi substancjami chemicznymi występującymi w mooli. Mooli zawiera również antocyjany, silny przeciwutleniający flawonoid, który pomaga w leczeniu cukrzycy.

  Question. Jakie formy Mooli są dostępne na rynku?

  Answer. Na rynku można znaleźć mnóstwo świeżych Mooli. Jako sałatkę możesz włączyć ją do swojej diety. Churna, Juice i Kshar (Ash) to inne rodzaje Mooli dostępne na rynku pod różnymi etykietami.

  Question. Czy mogę jeść Mooli (rzodkiewka) w nocy?

  Answer. Tak, Mooli (rzodkiewkę) można jeść o każdej porze dnia. Mooli jest niskokaloryczny i bogaty w błonnik, co czyni go doskonałym środkiem wspomagającym trawienie.

  Tak, Mooli możesz spożywać o każdej porze dnia, chociaż najlepiej jest spożywać go z posiłkami, ponieważ wspomaga trawienie.

  Question. Czy wspólne spożywanie rzodkiewki i twarogu jest szkodliwe?

  Answer. Pomimo braku wystarczających dowodów naukowych, wspólne spożywanie rzodkiewki i twarogu nie jest uważane za zdrową decyzję dotyczącą posiłku. W rezultacie najlepiej unikać przyjmowania obu jednocześnie.

  Question. Ile kalorii jest w Mooli?

  Answer. W 100g Mooli jest około 18 kalorii.

  Question. Czy jedzenie zbyt dużej ilości Mooli jest dla nas złe?

  Answer. Mooli nie powinno być spożywane w nadmiarze, ponieważ może wywołać pieczenie w żołądku i wzdęcia. Dzieje się tak z powodu Uszny (potencji).

  Question. Czy sok Mooli (rzodkiewka) jest korzystny w leczeniu chorób układu moczowego?

  Answer. Tak, ze względu na swoje właściwości moczopędne, sok Mooli może być skuteczny w leczeniu schorzeń układu moczowego, takich jak infekcja dróg moczowych. Pomaga zwiększyć produkcję moczu, jednocześnie zmniejszając uczucie pieczenia w układzie moczowym. Ze względu na właściwości oczyszczające nerki sok z rzodkwi pomaga również w leczeniu infekcji pęcherza.

  Ze względu na swoje właściwości moczopędne, sok Mooli może pomóc złagodzić objawy zaburzeń dróg moczowych. Zwiększa produkcję moczu i łagodzi objawy problemów z moczem.

  Question. Jakie są zalety soku Mooli (rzodkiewka)?

  Answer. Dzięki zawartości poszczególnych minerałów w soku mooli (rzodkiewka) zapewnia szereg niesamowitych korzyści zdrowotnych. Dzięki właściwościom moczopędnym rozluźnia układ pokarmowy i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Sok Mooli pomaga w łagodzeniu przekrwienia dróg oddechowych. Pomaga również przy bólach żołądka, kaszlu i przeziębieniach.

  Ze względu na swój charakter Ushna (gorący), sok mooli jest użytecznym lekiem na zaburzenia trawienia i układu oddechowego. Łagodzi objawy żołądkowe, kaszel i przeziębienie. Właściwości mutralne (moczopędne) w Mooli pomagają w leczeniu zaburzeń dróg moczowych poprzez zwiększenie wydalania moczu.

  Question. Czy biała Mooli (rzodkiewka) łagodzi czkawkę?

  Answer. Nie ma wystarczających danych naukowych, aby sugerować rolę białego Mooli w czkawce.

  Question. Czy Mooli (rzodkiew) może pomóc w radzeniu sobie z chorobami oczu?

  Answer. Tak, obecność witaminy B w Mooli (rzodkiewka) może pomóc w leczeniu chorób oczu. Witamina B pomaga w tworzeniu gałki ocznej i pomaga w utrzymaniu dobrego widzenia.

  Question. Jakie są zastosowania liści Mooli (rzodkiewki)?

  Answer. Uważa się, że liście Mooli są pożywną potęgą. Są bogate w witaminę C, która wspomaga odporność. Są również bogate w wapń, który wspomaga wzrost kości. Liście Mooli mają również wysoką zawartość błonnika, który pomaga oczyścić wątrobę i kontrolować przewód pokarmowy.

  Po dodaniu do diety liście Mooli (rzodkiewki) są tak samo dobre jak korzeń Mooli. Ze względu na swoją funkcję Rechan (przeczyszczającą), jedzenie liści Mooli pomaga promować trawienie i leczyć zaparcia.

  Question. Czy mogę jeść Mooli w czasie ciąży?

  Answer. Tak, ponieważ Mooli jest bogaty w minerały i witaminy, może być spożywany przez całą ciążę. Obecny jest wapń, który wspomaga wzrost kości. Pikantność Mooli pomaga oczyścić zatoki i zmniejszyć nudności, które są powszechne w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Pomaga również w zmniejszeniu nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego.

  Question. Jakie są skutki uboczne Mooli (rzodkiewki)?

  Answer. Dla osób z zaburzeniami tarczycy, pęcherzyka żółciowego, nerek lub wątroby, sok mooli (rzodkiewka) nie jest zalecany. Przed wypiciem soku Mooli generalnie zaleca się wizytę u lekarza.

  Ogólnie rzecz biorąc, Mooli nie ma żadnych poważnych skutków ubocznych. Jednak ze względu na jego charakter Ushna (gorący), spożywanie Mooli przed jedzeniem nie jest zalecane, ponieważ może powodować uczucie pieczenia w żołądku. Według Ajurwedy mleko nie powinno być spożywane po zjedzeniu Mooli, ponieważ jest to nieodpowiednia kombinacja dietetyczna.

  Question. Czy Mooli jest korzystny w odchudzaniu?

  Answer. Tak, ze względu na niską zawartość kalorii Mooli (rzodkiew) pomaga w utracie wagi. Zawiera dużo paszy objętościowej (błonnika) i dużo wody, dzięki czemu czujesz się syty i unikasz przejadania się.

  Ze względu na swój charakter Ushna (gorący), Mooli pomaga regulować wagę po dodaniu do diety. Pomaga w redukcji Amy (toksycznej pozostałości w organizmie w wyniku nieprawidłowego trawienia), która jest główną przyczyną przybierania na wadze. Ze względu na swoją mutralną (diuretyczną) charakterystykę, Mooli pomaga również w kontrolowaniu wagi poprzez usuwanie nadmiaru płynów z organizmu.

  Question. Jak Mooli pomaga w leczeniu grzybicy?

  Answer. Chociaż nie ma wystarczających danych naukowych, aby potwierdzić znaczenie Mooli w grzybicy, jego właściwości przeciwgrzybicze mogą utrudniać wzrost niektórych grzybów powodujących infekcję grzybicy.

  Question. Jakie są zalety oleju Mooli (rzodkiewka) dla skóry?

  Answer. Po nałożeniu na twarz olejek mooli (rzodkiewka) jest dobry dla skóry, ponieważ pomaga radzić sobie z zaskórnikami i piegami. Zawiera również właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc spowolnić proces starzenia.

  SUMMARY

  Ze względu na doskonałe wartości odżywcze może być spożywana na świeżo, gotowana lub marynowana. W Indiach jest jednym z najpopularniejszych warzyw w miesiącach zimowych.


Previous articleનારંગી: આરોગ્ય લાભો, આડ અસરો, ઉપયોગો, માત્રા, ક્રિયાપ્રતિક્રિયાઓ
Next articleHow to do Majrasana, Its Benefits & Precautions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here