Honey: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Honey herb

Miód (Apis mellifera)

Miód jest lepkim płynem bogatym w składniki odżywcze.(HR/1)

ajurwedzie jest znany jako „doskonałość słodyczy”. Miód to dobrze znany domowy środek na kaszel suchy i mokry. Dyskomfort w kaszlu i gardle można złagodzić, zażywając go z sokiem imbirowym i czarnym pieprzem. Miód z letnią wodą z samego rana wspomaga trawienie i wspomaga odchudzanie. Ze względu na niski indeks glikemiczny jest przyzwoitym substytutem cukru, który mogą spożywać diabetycy. Miód może być stosowany w celu zapobiegania infekcjom i wspomagania gojenia oparzeń i ran. Przyczyniają się do tego jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające. Może być również stosowany do uzupełniania i łagodzenia poparzonej skóry. Nadmierne spożycie miodu może u niektórych osób powodować biegunkę. Surowy miód nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, ponieważ może zawierać zanieczyszczenia szkodliwe dla rozwijającego się płodu i matki.

Miód jest również znany jako :- Apis mellifera, Shehad, Madhu, Thenu, Jenu, Modhu, Mou, Tene, Shaath, Madh, Mohu, Tiga, Mee Peni

Miód pozyskiwany jest z :- Zwierzę

Zastosowania i zalety miodu:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety miodu (Apis mellifera) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Kaszel : Miód jest środkiem mukolitycznym. Może pomóc złagodzić przekrwienie klatki piersiowej poprzez uwolnienie gęstego śluzu i pomoc w kaszlu. 1. Weź 1 łyżeczkę miodu i wymieszaj w małej misce. 2. Wrzuć kilka kropli świeżego soku imbirowego. 3. Przyjmuj go dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki.
  Miód pomaga w redukcji zaostrzenia Kapha. W rezultacie pomaga złagodzić przekrwienie klatki piersiowej i kaszel.
 • Cukrzyca (typ 1 i typ 2) : Miód jest korzystny dla osób z cukrzycą, ponieważ jest naturalnym słodzikiem, który obniża poziom glukozy we krwi. Miód ma również niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie podnosi poziomu cukru we krwi tak szybko jak cukier biały. Miód, według innego badania, pomaga w poprawie poziomu insuliny we krwi, a także w zmniejszeniu insulinooporności. 1. Miód może być użyty zamiast zwykłego cukru. 2. Jeśli masz cukrzycę lub przyjmujesz jakiekolwiek leki przeciwcukrzycowe, przed użyciem Honey powinieneś skonsultować się z lekarzem.
  Właściwości Honey’s Deepan (przystawka) i Pachan (układ trawienny) pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi poprzez poprawę metabolizmu.
 • Wysoki cholesterol : Właściwości przeciwutleniające miodu mogą pomóc w obniżeniu podwyższonego poziomu cholesterolu. Polifenole zawarte w miodzie pomagają obniżyć poziom LDL (złego cholesterolu) i podnieść HDL (dobry cholesterol) (dobry cholesterol). Może również zapobiegać utlenianiu LDL, obniżając poziom LDL we krwi. 1. W misce wymieszaj 2 łyżki miodu i 3 łyżeczki cynamonu w proszku. 2. Połącz wszystkie składniki w małej misce i weź 1 łyżeczkę dwa razy dziennie po posiłku. 3. Aby uzyskać najlepsze efekty, rób to przez co najmniej 1-2 miesiące.
  Właściwości Honey’s Deepan (przystawka) Pachan (trawienność) pomagają obniżyć podwyższony poziom cholesterolu poprzez zwiększenie metabolizmu.
 • Biegunka : Właściwości przeciwbakteryjne miodu mogą być korzystne w przypadku biegunki. Według badań miód może skrócić długość biegunki bakteryjnej poprzez hamowanie rozwoju i aktywności bakterii, które ją wywołują, takich jak S.aureus i C.albicans. 1. Weź 1 łyżeczkę miodu i wymieszaj w małej misce. 2. Wrzucić 1 łyżkę twarogu. Dokładnie wymieszać. 3. Przyjmuj go dwa razy dziennie, aby uzyskać z niego jak najwięcej.
 • Owrzodzenia stopy cukrzycowej : Przeciwutleniacze zawarte w miodzie mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka uszkodzenia komórek, takich jak owrzodzenia stóp u diabetyków. W badaniach wykazano, że miód pomaga w gojeniu się ran poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w miejscu rany.
  Lecznicze właściwości miodu wspomagają leczenie wrzodów. Ze względu na swoje właściwości Rasayana (odmładzające) chroni również komórki przed uszkodzeniem.
 • Bezpłodność : Miód może pomóc mężczyznom i kobietom stać się bardziej płodnymi, generując poczucie regeneracji i młodzieńczej witalności. Spożywać 1-2 łyżki miodu z 1 szklanką mleka przed snem każdego wieczoru.
 • Katar sienny : W wyniku procesu zwanego immunoterapią miód może pomóc złagodzić objawy kataru siennego. Według badań lokalny miód zawiera śladowe ilości ziaren pyłku, a regularne spożywanie go może uodpornić na pyłki. Ten proces immunoterapii z kolei złagodzi objawy kataru siennego, takie jak katar i swędzenie nosa, swędzenie oczu i tak dalej. 1. Weź kilka łyżeczek lokalnego miodu. 2. Możesz pić sam lub wymieszać z filiżanką gorącej herbaty lub szklanką ciepłej wody. 3. Rób to dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepsze korzyści.
 • Oparzenia : Właściwości przeciwutleniające miodu mogą przyspieszyć proces gojenia, gdy stosuje się go na łagodne oparzenia. Miód zawiera działanie antybakteryjne, które pomaga w zapobieganiu infekcji w miejscu oparzenia. Jest również higroskopijny, co oznacza, że tworzy wilgotną atmosferę potrzebną do gojenia się oparzeń. 1. Delikatnie masuj dotknięty obszar bez pocierania. 2. Pozostaw na 1-2 godziny przed praniem w chłodnej wodzie.
  Miód pomaga zrównoważyć Pittę i Kapha oraz przyspiesza proces gojenia po niewielkim oparzeniu. Ze względu na swoją właściwość Sita (na zimno), działa również uspokajająco.
 • Oparzenie słoneczne : Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające miodu mogą pomóc złagodzić i odbudować poparzoną słońcem skórę. Ze względu na swoje właściwości higroskopijne pomaga również w nawilżaniu skóry. 1. Odmierz odpowiednią ilość miodu. 2. Połącz 1-2 łyżki żelu Aloe Vera lub w razie potrzeby. 3. Za pomocą tej pasty nałóż ją na dotknięty obszar. 4. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powtarzaj raz dziennie.
  Chłodzące właściwości miodu mogą przynieść ulgę w poparzeniach słonecznych.
 • Regeneracja skóry : Właściwości przeciwutleniające miodu przyspieszają gojenie małych ran. Miód ma właściwości antybakteryjne, które pomagają zmniejszyć ryzyko infekcji w miejscu rany.
  Właściwości Honey’s Kashaya (ściągające) sprawiają, że jest to skuteczny środek do gojenia ran.
 • Hemoroidy : Miód pomaga złagodzić agonię stosów. Miód działa przeciwzapalnie i hamuje uwalnianie mediatorów bólu w miejscu aplikacji. Miód ma również działanie przeciwdrobnoustrojowe i zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Zmniejsza to niebezpieczeństwo infekcji pali. 1. Połącz 1 łyżeczkę miodu, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek i 1 łyżeczkę wosku pszczelego w proporcji 1:1:1. 2. Aby uzyskać ulgę od stosów, dokładnie wymieszaj i natychmiast nałóż na dotknięty obszar.
  Honey’s Sita (na zimno) i właściwości lecznicze pomagają zmniejszyć ból i obrzęk hemoroidów.
 • Zapalenie dziąseł : Zapalenie dziąseł to zapalenie dziąseł, które pojawia się, gdy na zębach zaczynają gromadzić się zarazki w postaci płytki nazębnej. W wyniku tego dziąsła powiększają się. Według badań miód ma właściwości antybakteryjne, które zapobiegają tworzeniu się płytki bakteryjnej na zębach. Według innego badania miód ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają zapalenie dziąseł i minimalizują występowanie zapalenia dziąseł. 1. Weź 1 łyżkę miodu i włóż do małej miski. 2. Zalej go 1 szklanką ciepłej wody. 3. Użyj tej kombinacji do płukania gardła dwa razy dziennie. 4. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powtarzaj dwa razy dziennie.
 • Opryszczka wargowa : Miód ma właściwości przeciwwirusowe i może zapobiegać wywoływaniu opryszczki przez wirus opryszczki pospolitej. Miód działa również przeciwzapalnie, zmniejszając działanie mediatorów bólu w miejscu aplikacji. 1. W małej misce wymieszaj 1 łyżeczkę miodu i szczyptę proszku z kurkumy. 2. Połącz oba składniki i nałóż jako pastę na opryszczkę. 3. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powtarzaj tyle razy, ile to konieczne.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Honey:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania miodu (Apis mellifera) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Miód zawiera nadmiar fruktozy, co może prowadzić do niepełnego wchłaniania fruktozy, co prowadzi do biegunki. Ze względu na kwasowy charakter Honey może powodować erozję szkliwa zębów, jeśli jest przechowywany w ustach przez dłuższy czas.
 • Unikaj przyjmowania dużej dawki miodu, ponieważ może powodować nudności, wymioty, a czasem biegunkę. Wynika to z jego Guru (ciężkiej) natury. Unikaj miodu z Ghee, ponieważ zaburza on równowagę między doszami Vatty, Pitta i Kapha. Miód po ugotowaniu powoduje szkodliwe zmiany chemiczne. Nie gotuj ani nie mieszaj miodu z wrzącą wodą lub mlekiem. Unikaj miodu z rzodkiewką (mooli), ponieważ ta kombinacja może być toksyczna.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania miodu:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania miodu (Apis mellifera)(HR/4)

  • Alergia : Miód, jego składniki, seler lub inne alergie związane z pszczołami należy unikać, jeśli jesteś na nie uczulony lub nadwrażliwy.
   Sprawdź, czy nie występują reakcje, nakładając niewielką ilość miodu na skórę. Jeśli skóra zaczerwieni się lub pojawią się wysypki, natychmiast przemyj ją zimną wodą.
  • Karmienie piersią : Miód może zawierać zanieczyszczenia, takie jak C.botulinum i grajanotoksyny, które są potencjalnie niebezpieczne dla dziecka. W rezultacie, jeśli karmisz piersią, przed użyciem Honey powinnaś skonsultować się z lekarzem.
  • Pacjenci z cukrzycą : Wykazano, że miód obniża poziom cukru we krwi. Zawiera jednak słodycze, takie jak glukoza i fruktoza, które spożywane w dużych ilościach mogą podnosić poziom cukru we krwi. Jeśli masz cukrzycę lub przyjmujesz leki przeciwcukrzycowe, zazwyczaj zaleca się monitorowanie poziomu glukozy we krwi lub skonsultowanie się z lekarzem.
  • Pacjenci z chorobami serca : Miód ma potencjał obniżania ciśnienia krwi. Jeśli zażywasz Honey z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, dobrym pomysłem jest częste sprawdzanie ciśnienia krwi.
  • Ciąża : Zanieczyszczenia w miodzie, takie jak C.botulinum i grajanotoksyny, mogą być szkodliwe dla kobiety w ciąży i jej rozwijającego się płodu. Dlatego przed zjedzeniem miodu w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

  Jak wziąć Miód:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, miód (Apis mellifera) można zastosować w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Miód w mleku : Weź szklankę letniego mleka. Dodaj jedną do dwóch łyżeczek miodu. Pij ją idealnie w nocy na stałe wellness.
  • Miód w ciepłej wodzie Łukasza : Weź szklankę ciepłej wody. Dodaj jedną do dwóch łyżeczek miodu i dobrze wymieszaj. Wypij go najlepiej na pusty żołądek wczesnym rankiem, aby uzyskać znacznie lepsze trawienie.
  • Miód w Soku Imbirowym : Weź jedną łyżeczkę soku imbirowego. Dodaj do niego jedną do dwóch łyżeczek miodu. Przyjmować rano, a także wieczorem przed snem, aby wyeliminować ból gardła i kaszel.
  • Woda Miodowo-Cytrynowa : Weź szklankę letniej wody. Wyciśnij do niego pół cytryny. Teraz dodaj jedną do dwóch łyżeczek miodu i dobrze wymieszaj. Pij najlepiej rano na pusty brzuszek, aby poradzić sobie z poziomem cholesterolu, przyspieszyć metabolizm, a także wspomóc redukcję wagi.
  • Miód z Mlekiem : Weź jedną do dwóch łyżeczek miodu. Dodaj do niej jedną lub dwie łyżeczki mleka i również uformuj pastę. Nałóż tę mieszankę na skórę przez pięć do sześciu minut, a następnie wyczyść wodą z kranu. Stosuj ten zabieg dwa do trzech razy w tygodniu, aby pozbyć się suchej skóry.
  • Miód z Multani mitti : Weź dwie łyżeczki Multani mitti. Dodaj do niej dwie łyżeczki miodu i wody różanej. Wymieszać równomiernie do uzyskania pasty. Nakładaj na twarz, szyję i dłonie, a także pozostaw na pięć do sześciu minut. Dobrze umyj wodą z kranu. Stosuj ten zabieg dwa do trzech razy w tygodniu, aby skóra była miękka, miękka i promienna.
  • Odżywka do miodu i twarogu : Weź pół kubka twarogu. Dodaj do niego trzy do czterech łyżeczek miodu. Nakładaj na włosy i trzymaj przez 40 do 45 minut. Spłucz wodą z kranu. Używaj go raz w tygodniu, aby uzyskać gładkie i lśniące włosy.
  • Miód jako uzdrowiciel ran : Nakładaj miód na drobne urazy, aby szybko się wyleczyć i mieć właściwości przeciwzapalne.

  Ile miodu należy wziąć:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, miód (Apis mellifera) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Żel Miodowy : Jedna do dwóch łyżeczek raz dziennie lub dwie do czterech łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne miodu:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania miodu (Apis mellifera) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z miodem:-

  Question. Jakie są najpopularniejsze marki miodu dostępne w Indiach?

  Answer. Patanjali, Beez i Himalaya to trzy najpopularniejsze marki miodu w Indiach. Baidyanath jest na 4. miejscu, Hitkari na 5., a Zandu Pure na 6. miejscu. Dabur zajmuje siódme miejsce na liście.

  Question. Jakie są korzyści z picia wody z miodem cytrynowym?

  Answer. Według badań wypicie szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny i miodem może pomóc obniżyć poziom cholesterolu i kontrolować wagę. Cytryna jest bogata w witaminę C, która jest powiązana z wyższym poziomem HDL, czyli dobrym cholesterolem. Wykazano również, że miód obniża poziom LDL (złego cholesterolu) zarówno u osób zdrowych, jak i z hiperlipidemią. Działa razem, aby obniżyć poziom LDL i podnieść poziom HDL. Miód jest również znany ze swoich właściwości przeciwutleniających, które wspomagają kontrolę wagi. 1. Nalej sobie szklankę letniej wody. 2. Dodaj do niego 12 soków z cytryny. 3. Na koniec dodaj 1-2 łyżeczki miodu. 4. Pij najpierw rano, najlepiej na pusty żołądek.

  Question. Co to jest miód manuka i jakie są jego zalety?

  Answer. Miód Manuka jest najlepszym rodzajem miodu i pomaga w następujących obszarach: 1. Obniżenie poziomu cholesterolu 2. Zmniejszenie stanu zapalnego w całym ciele 3. Radzenie sobie z cukrzycą 4. Zarządzanie infekcjami oczu, uszu i zatok 5. Radzenie sobie z problemami żołądkowymi 6. Dbanie o małe skaleczenia i oparzenia

  Question. Jaka jest cena miodu w Indiach?

  Answer. Ponieważ miód jest sprzedawany pod wieloma markami i ma zmienną jakość, o cenie decyduje zazwyczaj jakość i ilość. Za opakowanie 100 g ceny wahają się od (50-70 Rs).

  Question. Miód organiczny vs miód surowy, który jest lepszy?

  Answer. Uważa się, że miód ekologiczny jest lepszy od miodu surowego, ponieważ jest zgodny z wytycznymi dotyczącymi ekologicznej hodowli zwierząt: 1. Miód ekologiczny: jest to forma miodu wytwarzana przez pszczoły, które zbierają nektar z kwiatów, które nie zostały spryskane chemikaliami. Ponadto ule położone są z dala od jakichkolwiek chemikaliów. 2. Miód surowy: Miód uzyskany bezpośrednio z ula pszczół. Ekstrakcja, osadzanie i odcedzenie to wszystkie etapy procesu produkcji miodu.

  Question. Ile kalorii zawiera 1 łyżka miodu?

  Answer. 1 łyżka miodu zawiera około 64 kalorii.

  Question. Czy miód jest dobry na odchudzanie?

  Answer. Miód może pomóc w kontrolowaniu wagi poprzez obniżenie poziomu cholesterolu w surowicy, chociaż potrzebne są dalsze badania. 1. Weź 1 łyżeczkę miodu i wymieszaj w małej misce. 2. Zalej 1 szklankę letniej wody. 3. Dodaj do niego pół cytryny. 4. Dobrze wymieszaj i zjedz na pusty żołądek z samego rana. 5. Aby uzyskać najlepsze efekty, rób to codziennie przez co najmniej 2-3 miesiące.

  Zaostrzenie Kapha i nagromadzenie Amy (w połowie strawionej i niezmetabolizowanej żywności) w organizmie może spowodować przyrost masy ciała. Miód pomaga w równoważeniu zaostrzonej Kapha i redukcji Amy poprzez poprawę metabolizmu.

  Question. Czy miód może powodować alergię?

  Answer. Jeśli jesteś uczulony na pyłki, miód może wywołać reakcję alergiczną. Ziarna pyłku mogą pozostać w miodzie po jego zebraniu, powodując reakcje alergiczne u niektórych osób.

  Question. Czy możesz jeść za dużo miodu?

  Answer. Miód należy spożywać w niewielkich ilościach, pomimo braku wystarczających dowodów. Wynika to z wysokiej zawartości fruktozy, która może zakłócać zdolność jelita cienkiego do wchłaniania składników odżywczych, zmniejszając wchłanianie.

  Question. Czy surowy miód jest bezpieczny do spożycia?

  Answer. Chociaż surowy miód jest ogólnie uważany za nieszkodliwy dla zdrowych dorosłych, może być szkodliwy dla noworodków i kobiet w ciąży. Może zawierać bakterie i zanieczyszczenia, które są niebezpieczne zarówno dla rozwijającego się niemowlęcia, jak i matki. W wyniku spożycia surowego miodu udokumentowano również alergie na pyłki, zatrucie grajanotoksyną i szaloną chorobę miodową. W rezultacie dobrze jest dokładnie sprawdzić próbkę przed jej spożyciem.

  Ponieważ ma właściwości równoważące Rasayana (odmładzające) i Tridosha, surowy miód jest bezpieczny dla zdrowych dorosłych. Pomimo tego, że jest niezwykle przydatny dla wszystkich, powinny go unikać niemowlęta i kobiety w ciąży.

  Question. Czy miód jest dobry na twarz?

  Answer. Uważa się, że właściwości antyoksydacyjne miodu są korzystne dla skóry. Zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek, jednocześnie zapobiegając uszkodzeniom komórek. Miód jest również higroskopijny, co oznacza, że pomaga utrzymać nawilżenie skóry. Wskazówki: 1. Nałóż 1 łyżkę miodu na czystą i suchą skórę. 2. Odstawić na 15 do 20 minut. 3. Opłucz i wytrzyj do sucha zimną wodą. Alternatywnie możesz wybrać jedną z następujących masek: 1. Maska z miodem i cytryną 2. Maska z miodem i bananem 3. Maska z miodem i aloesem 4. Maska z miodem i mlekiem 5. Maska z miodem i jogurtem

  Question. Jakie są zalety cytryny i miodu na twarz?

  Answer. Miód i cytryna obfitują w przeciwutleniacze. Chroni przed uszkodzeniami komórek i minimalizuje pojawianie się drobnych linii i zmarszczek na twarzy, gdy jest stosowany razem. Cytryna jest również bogata w witaminę C, która pomaga blednąć wypryskom. Z kolei miód jest higroskopijny, co oznacza, że pomaga nawilżyć i zmiękczyć skórę. 1. W misce umieść 1 łyżeczkę miodu. 2. Wyciśnij do mieszanki 3-4 krople świeżego soku z cytryny. 3. Połącz wszystkie składniki w misce i nałóż na czystą, suchą twarz. 4. Pozostaw na 15-20 minut przed spłukaniem zimną wodą. 5. Rób to codziennie dla delikatnej, czystej cery.

  SUMMARY

  ajurwedzie jest znany jako „doskonałość słodyczy”. Miód to dobrze znany domowy środek na kaszel suchy i mokry. Dyskomfort w kaszlu i gardle można złagodzić, zażywając go z sokiem imbirowym i czarnym pieprzem.


Previous articleSådan laver du Matsyendrasana, dens fordele og forholdsregler
Next articleHvordan gjøre Setu Bandha Sarvangasana, dens fordeler og forholdsregler

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here