Mandukaparni: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Mandukaparni herb

Mandukaparni (Centella asiatica)

Mandukaparni to stare zioło, którego nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa „mandukarni” (liść przypomina łapy żaby).(HR/1)

Od czasów starożytnych jest kontrowersyjnym narkotykiem i często jest mylony z brahmi, ponieważ brahmi poprawia inteligencję, dlatego wiele ziół o podobnym działaniu jest mylonych. Jest to niezbędny element w różnych składach ajurwedyjskich. Mandukaparni należy do klasy leków medhya rasayanas (leki psychotropowe). Bioaktywne składniki zioła sprawiają, że jest silnym wzmacniaczem pamięci, a także środkiem przeciwdrgawkowym, przeciwdepresyjnym, gojącym rany, przeciwutleniającym i przeciwbakteryjnym. Mandukaparni pomaga zapobiegać chorobom wrzodowym dwunastnicy i żołądka, a także chorobom ośrodkowego układu nerwowego, skóry i przewodu pokarmowego.

Mandukaparni jest również znany jako :- Centella asiatica, Brahma Manduki, Kodangal, Karivana, Saraswati Aku, Vauari, Manduki, Darduracchada, Manimuni, Jholkhuri, Thalkuri, Thankuni, wąkrota indyjska, Khodabrahmi, Khadbhrammi, Ondelaga, Brahmi soppu, Got Kollara, Kariva, Got kolling

Mandukaparni jest uzyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Mandukaparni:-

Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, zastosowania i zalety Mandukaparni (Centella asiatica) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Lęk : Ze względu na swoje właściwości przeciwlękowe, mandukaparni pomaga w redukcji lęku. Hamuje wywołujące niepokój działanie niektórych mediatorów. Reguluje również funkcję neuroprzekaźników, równoważąc zmiany behawioralne i uwalnianie hormonów.
  Lęk definiuje się jako chorobę neurologiczną, w której dana osoba doświadcza objawów takich jak wściekłość, napięcie lub depresja. Każda choroba neurologiczna, taka jak lęk, jest zarządzana przez doszę Vata, zgodnie z Ajurwedą. Ze względu na swoją funkcję Medhya (tonik mózgu), Mandukaparni pomaga w redukcji objawów lękowych i działa uspokajająco na układ nerwowy.
 • Czujność psychiczna : Nie ma wystarczających danych naukowych, aby wspierać zaangażowanie Mandukparni w czujność umysłową. Przyjmowanie Mandukaparni razem z innymi ziołami (takimi jak ashwagandha i vacha) może jednak pomóc w poprawie zdolności poznawczych.
  Podawana codziennie, Mandukaparni pomaga promować czujność umysłową. Vata, według Ajurwedy, odpowiada za system nerwowy. Słaba czujność umysłowa jest spowodowana brakiem równowagi Vata. Ze względu na właściwości Medhya (tonik mózgu), Mandukaparni pomaga zwiększyć czujność umysłową i pamięć.
 • Zakrzepy : Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, Mandukaparni może pomóc w zapobieganiu zakrzepom krwi. Obniża poziom cholesterolu i zwiększa produkcję syntazy tlenku azotu w organizmie. Przyleganiu i agregacji płytek krwi zapobiega syntaza tlenku azotu, która zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi.
 • Cukrzyca (typ 1 i typ 2) : Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, Mandukaparni może pomóc w leczeniu cukrzycy. Mandukaparni zmniejsza wchłanianie glukozy i obniża poziom cukru we krwi poprzez zmniejszenie rozpadu węglowodanów. Chroni również komórki trzustki przed urazami i poprawia wydzielanie insuliny, pomagając kontrolować poziom cukru we krwi.
 • Choroba wątroby : Działanie antyoksydacyjne Mandukaparni może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób wątroby. Chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Według wielu badań podnosi poziom albuminy i białka całkowitego we krwi, co przyspiesza syntezę białek i prowadzi do regeneracji komórek wątroby. To wszystko działa razem, aby zmniejszyć ryzyko chorób wątroby.
 • Zmęczenie : Mandukaparni to skuteczne zioło na przezwyciężenie zmęczenia w życiu codziennym. Zmęczenie to uczucie wyczerpania, słabości lub braku energii. Zmęczenie jest określane jako Klama w medycynie ajurwedyjskiej. Ze względu na swoje właściwości Balya (dawca siły) i Rasayana (odmładzająca), Mandukaparni zapewnia szybką energię i zmniejsza objawy zmęczenia.
 • Niestrawność : Mandukaparni wspomaga leczenie niestrawności. Niestrawność, według Ajurwedy, jest wynikiem nieodpowiedniego procesu trawienia. Niestrawność jest spowodowana zaostrzeniem Kapha, co prowadzi do Agnimandyi (słaby ogień trawienny). Ze względu na właściwości Deepan (przekąska), Mandukaparni pomaga w poprawie Agni (ognia trawiennego) i łatwemu trawieniu pokarmu, zapobiegając niestrawności.
 • Objawy przeziębienia : Mandukaparni wspomaga leczenie przeziębienia i grypy oraz jej objawów, takich jak kaszel. Według Ajurwedy kaszel jest spowodowany brakiem równowagi Kapha Dosha. Pomimo swojej mocy Sita (chłód), Mandukaparni pomaga zrównoważyć zaostrzoną Kapha. Ze względu na swoją funkcję Rasayana (odmładzającą) regularnie przyjmowany pomaga zapobiegać nawrotom przeziębienia.
 • Infekcje dróg moczowych (ZUM) : W ajurwedzie infekcja dróg moczowych (UTI) jest określana jako Mutrakcchra, co jest szerokim określeniem. Mutra to sanskryckie słowo oznaczające śluz, podczas gdy krichra to sanskryckie słowo oznaczające ból. Ze względu na właściwości Sita (chłód) i Mutral (diuretyk), Mandukaparni wspomaga przepływ moczu i łagodzi objawy ZUM, takie jak uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.
 • Gojenie się ran : Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne żel mandukaparni może wspomagać gojenie ran. Mandukaparni zawiera fitoskładniki, które wspomagają kurczenie się i zamykanie ran. Pomaga w tworzeniu kolagenu i generowaniu nowych komórek skóry. Mandukaparni pomaga również przyspieszyć gojenie się ran, zmniejszając ryzyko infekcji bakteryjnej i mikrobiologicznej.
  Mandukaparni wspomaga gojenie się ran poprzez zmniejszenie obrzęku i przywrócenie naturalnej tekstury skóry. Ze względu na właściwości równoważące Ropan (leczenie) i Pitta, pasta proszku Mandukaparni z olejem kokosowym może być nakładana na ranę, aby wspomóc gojenie i zmniejszyć stan zapalny.
 • Łuszczyca : Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że skóra staje się sucha, czerwona, łuszcząca się i łuszcząca. Ze względu na swoją charakterystykę Ropan (gojenie), Mandukaparni jest korzystny w łuszczycy, ponieważ zmniejsza suchość i pomaga w szybkim gojeniu łuszczących się plastrów po podaniu zewnętrznym. 1. Weź 4-5 kropli oleju Mandukaparni (lub w razie potrzeby), aby pomóc w leczeniu łuszczycy. 2. Do mieszanki dodaj olej kokosowy lub migdałowy. 3. Nakładaj raz lub dwa razy dziennie na dotknięty obszar, aby złagodzić objawy łuszczycy, takie jak zaczerwienienie i łuszcząca się skóra.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas stosowania leku Mandukaparni:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania leku Mandukaparni (Centella asiatica) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Nie zaleca się stosowania leku Mandukaparni przez okres dłuższy niż 6 tygodni, ponieważ długotrwałe stosowanie może spowolnić metabolizm składników czynnych i wywołać toksyczność. Dlatego wskazane jest zrobienie 2 tygodniowej przerwy po każdym 6-tygodniowym cyklu Mandukparni.
 • Mandukaparni może powodować senność lub senność, jeśli jest przyjmowany razem z lekami stosowanymi podczas i po zabiegu. Dlatego wskazane jest zaprzestanie stosowania Mandukaparni co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Mandukaparni:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania Mandukaparni (Centella asiatica)(HR/4)

  • Karmienie piersią : Nie ma wystarczających danych naukowych, aby wspierać stosowanie Mandukparni podczas karmienia piersią. W związku z tym najlepiej jest unikać stosowania leku Mandukaparni podczas karmienia piersią lub skonsultować się z lekarzem.
  • Pacjenci z cukrzycą : Mandukaparni może podnosić poziom glukozy we krwi. W rezultacie diabetycy powinni unikać Mandukaparni lub zasięgnąć porady lekarskiej, zanim to zrobią.
  • Pacjenci z chorobami serca : Mandukaparni może wywoływać u niektórych osób wzrost poziomu lipidów. Pacjenci z chorobami serca powinni unikać Mandukaparni lub udać się do lekarza przed jego przyjęciem.
  • Pacjenci z chorobami wątroby : Mandukaparni może uszkadzać wątrobę. Pacjenci z chorobami wątroby powinni unikać leku Mandukaparni lub udać się do lekarza przed jego przyjęciem.
  • Ciąża : Nie ma wystarczających danych naukowych, aby poprzeć stosowanie Mandukparni w czasie ciąży. Dlatego najlepiej unikać stosowania Mandukaparni w czasie ciąży lub wcześniej udać się do lekarza.
   Mandukaparni jest prawdopodobnie bezpieczny do stosowania na skórę u kobiet w ciąży, ale najlepiej jest przedtem skonsultować się z lekarzem.
  • ciężka interakcja z lekami : Mandukaparni może wzmocnić działanie środków uspokajających. W rezultacie, jeśli zażywasz Mandukaparni razem ze środkami uspokajającymi, powinieneś porozmawiać z lekarzem.
  • Alergia : Stosowany zewnętrznie mandukaparni może powodować alergie skórne u niektórych osób.

  Jak przyjmować lek Mandukaparni:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Mandukaparni (Centella asiatica) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  Ile leku Mandukaparni należy zażyć:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Mandukaparni (Centella asiatica) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  Skutki uboczne Mandukaparni:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Mandukaparni (Centella asiatica) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Ból głowy
  • Mdłości
  • Niestrawność
  • Zawroty głowy
  • Senność
  • Zapalenie skóry
  • Uczucie pieczenia na skórze

  Często zadawane pytania związane z Mandukaparni:-

  Question. Czy Mandukaparni można stosować w kosmetykach?

  Answer. Ekstrakt z Mandukaparni jest rzeczywiście wykorzystywany jako składnik kosmetyczny.

  Question. Jak zrobić herbatę Mandukaparni?

  Answer. 1. Weź 12 łyżeczek świeżych lub suszonych liści Gotu kola (Mandukaparni) na filiżankę wody, aby przygotować herbatę Mandukaparni. 2. Napełnij go do połowy gorącą wodą i przykryj pokrywką. 3. Odczekaj 10 do 15 minut na zaparzenie zioła. Należy pamiętać, że im mocniejsza będzie herbata, tym dłużej zioła będą się moczyły. 4. Odcedź liście z herbaty i podawaj na gorąco.

  Question. Czy Gotu kola (Mandukaparni) i Brahmi to to samo?

  Answer. Chociaż istnieje pewne zamieszanie co do tego, czy Gotu kola (Mandukaparni) i Brahmi są tym samym, nie są. Są podawane w różnych dawkach, a każdy ma swój własny zestaw zalet i wad. Przed przyjęciem Brahmi lub Gotu kola należy zasięgnąć porady lekarskiej (Mandukaparni).

  Question. Czy gotu kola to to samo co wąkrotka wąkrota?

  Answer. Tak, gotu kola i wąkrota to to samo; to tylko różne nazwy Mandukaparni. Wąkrota azjatycka i wąkrota indyjska to inne nazwy gotu kola. Zioło to jest dobrze znane ze swoich właściwości leczniczych i kulinarnych.

  Question. Czy Mandukaparni jest dobry na wysokie ciśnienie krwi?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, Mandukaparni może mieć korzystny wpływ na wysokie ciśnienie krwi. Mandukaparni obniża również ciśnienie krwi poprzez zwiększenie dostępności określonych cząsteczek w krążeniu. Rozluźnia skurcze mięśni gładkich serca i obniża ciśnienie krwi.

  Question. Jakie są inne sposoby korzystania z Mandukaparni?

  Answer. „Konsumpcja doustna” to termin używany do opisania sposobu, w jaki ludzie spożywają żywność. 1. Sproszkowany Mandukaparni a. Weź 1-3 mg proszku Mandukaparni (lub zgodnie z zaleceniami lekarza). a. Wrzuć trochę miodu. c. Aby promować czujność umysłową, zażywaj raz lub dwa razy dziennie po posiłkach. 2. Kapsułki Mandukaparni (Gotu Kola) Weź 1 tabletkę Mandukaparni (lub zaleconą przez lekarza). b. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie po posiłkach, popij letnią wodą lub mlekiem, aby złagodzić objawy lęku. Zastosowanie zewnętrzne 1. Olej z Centella asiatica (Mandukaparni) Nałóż 4-5 kropli olejku Mandukaparni (lub w razie potrzeby) na skórę. Połącz olej kokosowy lub migdałowy w misce. b. Nakładaj raz lub dwa razy dziennie na dotknięty obszar, aby wspomóc gojenie się ran. 2. Sproszkowany Mandukaparni a. Odmierz 1-6 gramów (lub w razie potrzeby) proszku Mandukaparni. b. Dodaj miód na pastę. c. Nakładaj równomiernie na twarz i szyję. c. Odstaw na 15-20 minut, aby smaki się połączyły. mi. Dobrze spłucz pod bieżącą wodą. f. Aby uzyskać miękką i jędrną skórę, stosuj to lekarstwo 1-2 razy dziennie.”

  Question. Czy wąkrota (Mandukaparni) jest dobra na zapalenie stawów?

  Answer. Ze względu na właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne Mandukaparni może pomóc w radzeniu sobie z objawami zapalenia stawów. Zmniejsza ból stawów i obrzęk związany z zapaleniem stawów poprzez hamowanie aktywności białka zapalnego.

  Question. Czy Gotu kola (Mandukaparni) zawiera kofeinę?

  Answer. Nie, gotu kola (Mandukaparni) nie zawiera kofeiny i nie ma właściwości pobudzających.

  Question. Czy Mandukaparni pomaga radzić sobie z gorączką?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwgorączkowe, Mandukaparni może być przydatny w leczeniu gorączki. Według badań ten lek przeciwgorączkowy pomaga w obniżeniu podwyższonej temperatury ciała i łagodzeniu gorączki.

  Question. Czy Mandukaparni pomaga w leczeniu łuszczycy?

  Answer. Chociaż nie ma wystarczających danych naukowych, działanie przeciwłuszczycowe Mandukaparni może pomóc w zmniejszeniu infekcji i bólu u pacjentów z łuszczycą.

  Question. Czy Mansukparni jest przydatny w leczeniu padaczki?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwpadaczkowe i przeciwlękowe, Mandukaparni może być skuteczny w leczeniu padaczki. Skutecznie hamuje aktywność napadową poprzez obniżanie poziomu pobudzenia, umożliwiając leczenie padaczki.

  SUMMARY

  Od czasów starożytnych jest kontrowersyjnym narkotykiem i często jest mylony z brahmi, ponieważ brahmi poprawia inteligencję, dlatego wiele ziół o podobnym działaniu jest mylonych. Jest to niezbędny element w różnych składach ajurwedyjskich.


Previous articleHarad: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje
Next articleHvordan gjøre Shashankasana, dens fordeler og forholdsregler

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here