Jamun: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Jamun herb

Kminek (Kminek Syzygium)

Jamun, często nazywana czarną śliwką, jest pożywnym indyjskim letnim owocem.(HR/1)

Owoc ma słodki, kwaśny i cierpki smak i może nadać językowi purpurowy kolor. Najlepszym sposobem na uzyskanie jak największych korzyści zdrowotnych z owoców Jamun jest zjedzenie ich. Jamun jest również dostępny w wielu innych formach, w tym soku, octu, tabletkach, kapsułkach i churnie, z których wszystkie mają korzyści terapeutyczne. Jamun pomaga w utracie wagi, promując trawienie i szybko usuwając nadmiar tłuszczu z organizmu. Ze względu na swoje właściwości ściągające udowodniono również, że jest korzystny w leczeniu uporczywej biegunki. Wiatropędna funkcja Jamuna pomaga również w leczeniu gazów i wzdęć. Silne działanie lecznicze Jamuna pomaga w radzeniu sobie z problemami skórnymi, takimi jak alergie skórne, wysypki i zaczerwienienia. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne miąższ owoców Jamun może być stosowany do łagodzenia stanów zapalnych. Jamun, według Ajurwedy, należy unikać ze względu na jego grahi (chłonność), która może powodować zaparcia. Jeśli przyjmujesz leki przeciwcukrzycowe, niezwykle ważne jest monitorowanie poziomu cukru we krwi podczas stosowania proszku z nasion Jamun, ponieważ może on wywołać szybki spadek poziomu cukru.

Jamun jest również znany jako :- Syzygium cumini, śliwka jawajska, czarna śliwka, Jambol, Jambolan, Jambul, dżem Kala, Jamalu, Neredu, Chettu, Saval naval, Naval, Nerale

Jamun jest pozyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Jamun:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety Jamun (Syzygium cumini) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Zapalenie dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli) : Zapalenie oskrzeli można leczyć za pomocą jamuna.
  Jeśli masz zapalenie oskrzeli lub kaszel, Jamun jest dobrym wyborem. Kasroga to nazwa nadana temu schorzeniu w Ajurwedzie i jest spowodowana złym trawieniem. Nagromadzenie Amy (toksycznych resztek w organizmie wskutek wadliwego trawienia) w postaci śluzu w płucach jest spowodowane złą dietą i niewystarczającym usuwaniem odpadów. W wyniku tego dochodzi do zapalenia oskrzeli. Właściwości Pachan (trawiennego) Jamuna pomagają w trawieniu Amy. Ze względu na właściwości równoważące Kapha eliminuje również nadmiar zebranego śluzu z płuc. Wskazówki: 1. Weź 3-4 łyżki świeżo wyciśniętego soku Jamun. 2. Wymieszać z taką samą ilością wody i pić raz dziennie po lekkim śniadaniu. 3. Powtarzaj codziennie, aby złagodzić objawy zapalenia oskrzeli.
 • Astma : Astmę można leczyć za pomocą jamun.
  Jamun pomaga w leczeniu objawów astmy i zapewnia ulgę w duszności. Głównymi doszami związanymi z astmą według Ajurwedy są Vata i Kapha. W płucach uszkodzony „Vata” łączy się z zaburzoną „Kapha dosha”, blokując drogę oddechową. W wyniku tego oddychanie staje się trudne. Swas Roga to nazwa tego zaburzenia (astmy). Jamun pomaga w równoważeniu Kapha i usuwaniu nadmiaru śluzu z płuc. W wyniku tego objawy astmy ustępują. Wskazówki: 1. Weź 3-4 łyżki świeżo wyciśniętego soku Jamun. 2. Wymieszać z taką samą ilością wody i pić raz dziennie po lekkim śniadaniu. 3. Rób to codziennie, aby pomóc w radzeniu sobie z objawami astmy.
 • Czerwonka : Ze względu na właściwości ściągające i antybakteryjne jamun może być stosowany w leczeniu ostrej biegunki i czerwonki.
  ajurwedzie biegunka określana jest jako Atisar. Jest to spowodowane złym odżywianiem, skażoną wodą, zanieczyszczeniami, napięciem psychicznym i Agnimandją (słaby ogień trawienny). Wszystkie te zmienne przyczyniają się do pogorszenia Vaty. Ten pogorszony Vata wciąga płyn do jelita z wielu tkanek ciała i miesza go z odchodami. Powoduje to luźne, wodniste wypróżnienia lub biegunkę. Biegunkę można opanować za pomocą jamuna i proszku z nasion. Wynika to z jego ściągających i chłonnych właściwości Kashaya i Grahi. Pogrubia luźny stolec i zmniejsza częstotliwość wypróżnień czy biegunki. 1. Weź 14 do 12 łyżeczek nasion Jamun Churna. 2. W leczeniu biegunki popij wodą po lekkim posiłku.
 • Zwiększenie pożądania seksualnego : Zaburzenia erekcji u mężczyzn mogą objawiać się utratą libido lub brakiem ochoty na aktywność seksualną. Możliwe jest również uzyskanie krótkiego czasu erekcji lub wypuszczenie nasienia wkrótce po aktywności seksualnej. Jest to również znane jako przedwczesny wytrysk lub wczesne wyładowanie. Męską dysfunkcję seksualną można skorygować, a wytrzymałość można poprawić, przyjmując Jamun lub proszek z nasion. Dzieje się tak dzięki właściwościom afrodyzjaku (Vajikarana). Wskazówki: 1. Weź od 14 do 12 łyżeczek nasion Jamun Churna. 2. Po obiedzie i kolacji wypij z miodem, aby zwiększyć sprawność seksualną.
 • Regeneracja skóry : Miazga Jamun zmniejsza stan zapalny i wspomaga gojenie owrzodzeń skóry. Przywraca również naturalną teksturę skóry. Wyjaśniają to jego cechy Sita (zimno) i Ropan (leczenie). Wskazówki: 1. Odmierz 1/2 do 1 łyżeczki miąższu Jamum lub w razie potrzeby. 2. Wymieszaj miód na pastę. 3. Nałóż równomiernie na dotknięty obszar. 4. Pozostaw na cały dzień, aby wrzody szybko się zagoiły.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Jamun:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Jamun (Syzygium cumini) należy zachować następujące środki ostrożności.(HR/3)

 • Skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem leku Jamun, jeśli masz problemy z trawieniem.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Jamun:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania Jamun (Syzygium cumini)(HR/4)

  • Pacjenci z cukrzycą : Jamun ma potencjał do obniżania poziomu cukru we krwi. W rezultacie ogólnie dobrym pomysłem jest śledzenie poziomu cukru we krwi podczas przyjmowania Jamun i leków przeciwcukrzycowych.
  • Alergia : Jeśli twoja skóra jest nadwrażliwa, użyj soku jamun lub proszku z nasion zewnętrznie z wodą różaną lub miodem.

  Jak przyjmować Jamun:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Jamun (Syzygium cumini) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Świeże owoce Jamun : Zjedz świeże owoce Jamun zgodnie z własnymi upodobaniami po spożyciu jedzenia.
  • Świeży sok Jamun : Weź trzy do czterech łyżeczek świeżego soku Jamun. Dodawaj taką samą ilość wody i napoju raz dziennie po lekkim porannym posiłku.
  • Nasiona Jamun Churna : Weź jedną czwartą do pół łyżeczki nasion Jamun Churna. Po obiedzie i kolacji popijając wodą lub miodem.
  • Kapsułki z nasionami dżemu : Weź jedną do dwóch kapsułek nasion Jamun. Popijając wodą po obiedzie i kolacji.
  • Nadchodząca tabletka : Weź od jednego do dwóch tabletów Jamun. Po obiedzie i kolacji popijając wodą.
  • Przyjdź ocet : Weź dwie do trzech łyżeczek octu Jamun. Dodaj taką samą ilość wody i weź ją raz lub dwa razy przed jedzeniem.
  • Pasta ze świeżych owoców lub liści Jamun : Weź pół do jednej łyżeczki świeżych owoców lub pasty z liści Jamun. Dodaj do niego wodę różaną i nałóż na dotknięty obszar. Odstaw na piętnaście do dwudziestu minut. Umyj całkowicie wodą z kranu. Stosuj ten zabieg raz dziennie lub trzy razy w tygodniu, aby zadbać o ropień, a także obrzęk.
  • Proszek z nasion Jamun : Weź pół do jednej łyżeczki proszku z nasion Jamun. Dodaj do niego miód i nałóż na dotknięty obszar. Odstaw na piętnaście do dwudziestu minut. Umyj obficie wodą z kranu. Użyj tego środka raz dziennie lub trzy razy w tygodniu, aby zająć się problemami skórnymi.
  • Sok Wspólny z Miodem : Weź jedną do dwóch łyżeczek soku Jamun. Dodaj do niego miód, a także odnoszą się do dotkniętego obszaru. Odstaw na piętnaście do dwudziestu minut. Umyć dokładnie wodą z kranu. Stosuj ten zabieg codziennie lub trzy razy w tygodniu, aby poradzić sobie z trądzikiem.

  Ile Jamun należy wziąć:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Jamun (Syzygium cumini) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Sok Jamun : Trzy do czterech łyżeczek raz dziennie lub od jednej do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • Jamun Churna : Jedna czwarta do pół łyżeczki dwa razy dziennie.
  • Kapsułka Jamuna : Jedna do dwóch kapsułek dwa razy dziennie.
  • Tabletka Jamuna : Jedna do dwóch tabletek dwa razy dziennie.
  • Proszek Jamuna : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Jamun:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Jamun (Syzygium cumini) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Jamun:-

  Question. Jakie są składniki chemiczne Jamun?

  Answer. Jest bogaty w żelazo, witaminę A i witaminę C i jest dobry dla utrzymania zdrowych oczu i skóry. Jamun jest jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy i flawonoidów, które są niezbędne dla dobrego zdrowia. Zawiera różnorodne składniki chemiczne, w tym kwas szczawiowy i kwas galusowy, które sprawiają, że jest skuteczny w walce z malarią i innymi chorobami mikrobiologicznymi i bakteryjnymi.

  Question. Jakie formy Jamun są dostępne na rynku?

  Answer. Owoce Jamun to najczęstszy rodzaj Jamun. Najlepszym sposobem, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z Jamun, jest zjedzenie go jako owocu. Sok, ocet, tabletki, kapsułki i Churna to tylko niektóre z innych rodzajów Jamun dostępnych na rynku. Możesz wybrać markę i produkt w oparciu o swoje preferencje i potrzeby.

  Question. Czy możemy zjeść Jamun w nocy?

  Answer. Tak, Jamun można spożywać o każdej porze dnia ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Jednak niewiele jest dowodów naukowych na powiązanie korzyści Jamuna z konsumpcji z konkretną porą dnia.

  Question. Czy jamun jest bezpieczny dla diabetyków?

  Answer. Jeśli bierzesz leki na cukrzycę, miej oko na poziom cukru we krwi podczas jedzenia proszku z nasion Jamun lub świeżych owoców. Wynika to ze zdolności Jamuna do obniżania poziomu cukru we krwi.

  Question. Jakie są korzyści zdrowotne octu Jamun?

  Answer. Ocet Jamun, zrobiony z dojrzałego jamun, jest środkiem poprawiającym trawienie i poprawiającym apetyt. Działa wiatropędnie, co oznacza, że łagodzi problemy z gazami i wzdęciami. Ze względu na swoje właściwości moczopędne ocet jamun stymuluje również wydalanie moczu. Wykazano również, że pomaga w uporczywej biegunce i powiększeniu śledziony.

  Ze względu na cechy Deepan (przystawka) i Pachana (trawienie), ocet Jamun wspomaga trawienie i apetyt. Może również pomóc w leczeniu cukrzycy i biegunki ze względu na właściwości równoważące Kapha i Grahi (chłonne).

  Question. Czy Jamun pomaga w ochronie wątroby?

  Answer. Tak, właściwości przeciwutleniające proszku z nasion Jamun chronią wątrobę. Przeciwutleniacze chronią komórki wątroby, zwalczając uszkodzenia wywoływane przez wolne rodniki. Pomaga to w ochronie wątroby przed niektórymi zaburzeniami. Jamun posiada również właściwości przeciwzapalne, które pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego wątroby.

  Tak, Jamun może pomóc chronić wątrobę i choroby związane z wątrobą, takie jak niestrawność i anoreksja. Ze względu na właściwości Deepana (przystawka) i Pachana (trawienie), promuje trawienie poprzez zwiększenie apetytu, a także zapewnia siłę wątroby.

  Question. Czy Jamun jest korzystny w leczeniu bólu gardła i kaszlu?

  Answer. Tak, uważa się, że Jamun jest pomocny w leczeniu bólu gardła i kaszlu. Kora drzewa Jamun jest przyjemna i trawienna oraz może pomóc złagodzić ból gardła. Ekstrakt z nasion Jamun zawiera również właściwości przeciwwirusowe, chroniąc organizm przed chorobami układu oddechowego, w tym astmą i zapaleniem oskrzeli.

  Niezrównoważona dosha Kapha powoduje objawy, takie jak ból gardła i kaszel. W wyniku tego tworzy się i gromadzi śluz w drogach oddechowych. Ze względu na właściwości równoważące Kapha, Jamun pomaga w poprawie tych chorób i łagodzi objawy bólu gardła i kaszlu.

  Question. Czy Jamun pomaga w poprawie układu odpornościowego?

  Answer. Tak, obecność przeciwutleniaczy w soku z jamun może pomóc wzmocnić układ odpornościowy. Jamun zawiera witaminę C, która zwalcza wolne rodniki i chroni przed uszkodzeniami komórek. Obniżając stres oksydacyjny, wspomaga to poprawę układu odpornościowego.

  Question. Czy Jamun pomaga poprawić wytrzymałość kości?

  Answer. Tak, Jamun pomaga w rozwoju wytrzymałości kości. Obecność minerałów, takich jak magnez i wapń, przyczynia się do wzmocnienia kości.

  Question. Czy Jamun pomaga oczyszczać krew?

  Answer. Tak, obecność żelaza w Jamun pomaga w oczyszczaniu krwi. Zawartość żelaza w Jamun pomaga podnieść poziom hemoglobiny. Dzięki zawartości ważnych minerałów, witamin, antocyjanów i flawonoidów pomaga również wzbogacić krew. W rezultacie właściwości oczyszczające krew Jamun przyczyniają się do zdrowia i blasku skóry.

  Question. Czy Jamun pomaga zwalczać anemię i związane z nią zmęczenie?

  Answer. Tak, Jamun pomaga w leczeniu anemii i zmęczenia. Wysoka zawartość żelaza Jamuna pomaga w poprawie liczby hemoglobiny, a tym samym w leczeniu niedokrwistości. Jamun zawiera również witaminę C, która pomaga złagodzić zmęczenie, zapobiegając stresowi oksydacyjnemu w organizmie.

  Anemia to stan, który pojawia się, gdy dosza Pitta nie jest w równowadze. Powoduje to spadek poziomu hemoglobiny w organizmie, a także inne objawy, w tym zmęczenie. Jamun może pomóc w leczeniu niedokrwistości ze względu na właściwości równoważące Pitta, które pomagają w zapobieganiu i łagodzeniu objawów niedokrwistości.

  Question. Czy spożywanie Jamuna w czasie ciąży jest bezpieczne?

  Answer. Istnieje niewiele danych naukowych potwierdzających rolę spożycia Jamun podczas ciąży. W rezultacie zazwyczaj zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zjedzeniem Jamun podczas ciąży.

  Question. Jak można wykorzystać liście Jamun do poprawy zdrowia?

  Answer. Liście Jamun zawierają glikozydy flawonolu, które pomagają w leczeniu chorób takich jak cukrzyca, żółtaczka i problemy z oddawaniem moczu. Popiół z liści służy do wzmacniania zębów i dziąseł. Może być również stosowany w leczeniu zatrucia opium i ugryzienia stonogi. Aby leczyć niektóre choroby, można przygotować i spożyć wywar z liści Jamun, sok, mleko lub wodę.

  Liście Jamun mogą być stosowane w leczeniu różnych chorób krwotocznych, takich jak krwawienie w jelitach lub obfite miesiączki, które są spowodowane niezrównoważoną doszą Pitta. Ze względu na właściwości równoważące Pitta, liście jamun mogą pomóc w radzeniu sobie z kilkoma chorobami. Ze względu na właściwości równoważące Pitta, jej liście mogą również pomóc w radzeniu sobie z objawami anemii w połączeniu z Lauh Bhasma.

  Question. Czy proszek Jamun jest pomocny w odchudzaniu?

  Answer. Jeśli chodzi o rolę proszku Jamun w odchudzaniu, nie ma wystarczających danych naukowych.

  Przyrost masy ciała ma miejsce, gdy organizm gromadzi zbyt dużo tłuszczu w wyniku złego lub nieodpowiedniego trawienia. Dzięki właściwościom Deepana (przystawka) i Pachana (trawienie), Jamun wspomaga trawienie i ułatwia usuwanie nadmiaru tłuszczu z organizmu. Pomaga to w utrzymaniu zdrowej wagi.

  Question. Czy Jamun jest dobry dla skóry?

  Answer. Ze względu na właściwości Sita (chłodzące) i Ropan (uzdrawiające), Jamun pomaga w leczeniu problemów skórnych, takich jak alergie skórne, zaczerwienienia, wysypki i owrzodzenia. Po podaniu na uszkodzony obszar, Jamun zmniejsza stan zapalny i wspomaga gojenie dzięki tym właściwościom.

  SUMMARY

  Owoc ma słodki, kwaśny i cierpki smak i może nadać językowi purpurowy kolor. Najlepszym sposobem na uzyskanie jak największych korzyści zdrowotnych z owoców Jamun jest zjedzenie ich.


Previous articleHvordan gjøre Shashankasana, dens fordeler og forholdsregler
Next articleSådan gør du Gomukhasana, dens fordele og forholdsregler

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here