Chitrak: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Chitrak herb

Chitrak (Plumbago zeylanica)

Chitrak, znany również jako leadwort cejloński, jest powszechnie stosowaną rośliną w medycynie tradycyjnej i jest klasyfikowany jako Rasayana w Ajurwedzie.(HR/1)

Korzenie Chitak i kora korzenia są powszechnie stosowane w leczeniu problemów trawiennych, takich jak biegunka, utrata apetytu i niestrawność. Zewnętrznie pasta z liści jest skuteczna w przypadku dolegliwości reumatycznych i swędzenia skóry. Wyższe dawki mogą czasami działać drażniąco i odurzająco. W niektórych sytuacjach może powodować pieczenie języka, gardła, żołądka i innych części ciała.

Chitrak jest również znany jako :- Plumbago zeylanica, Agni, Vahni, Jvalanakhya, Krsanu, Hutasa, Dahana, Hutabhuk, Sikhi, Agiyachit, Agnachit, Chita, Lead war, Chitrakmula, Chira, Chitra, Chitramula, Vahni, Bilichitramoola, Shatraneli, Chitraumpkakoduvéli, Chitraumpkaduveli Chitoparu, Chitramoolam, Kodiveli, Chitramulam, Sheettraj hindi, Gepard

Chitrak jest uzyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Chitrak:-

Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, zastosowania i zalety Chitrak (Plumbago zeylanica) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Niestrawność : Niestrawność w Ajurwedzie nazywana jest Agnimandją i jest spowodowana brakiem równowagi doszy Pitta. Kiedy jedzenie jest przyjmowane, ale nie trawione z powodu braku Mand agni (słabego ognia trawiennego), powstaje Ama (toksyczne pozostałości w ciele z powodu nieprawidłowego trawienia), powodując niestrawność. Niestrawność jest spowodowana nieodpowiednim procesem trawienia, inaczej mówiąc. Właściwości Chitrak Deepan (przystawka) i Pachan (trawienie) pomagają w leczeniu niestrawności poprzez trawienie Amy (toksyczne pozostałości w organizmie z powodu nieprawidłowego trawienia). Pomaga nawet w równowadze doszy Pitta.
 • Hemoroidy : Pale stały się powszechną chorobą w wyniku przewlekłych zaparć w wyniku dzisiejszego siedzącego trybu życia. Zaparcie dotyka wszystkich trzech doszy, a zwłaszcza doszy Vata. Zaniedbany lub nieleczony stan zapalny Vata powoduje słaby ogień trawienny, powodując ciągłe zaparcia, które mogą prowadzić do bólu i obrzęku okolicy odbytu, a także do tworzenia masy stosowej. Właściwość Rechana (środek przeczyszczający) firmy Chitrak pomaga w leczeniu zaparć, a jej właściwości łagodzące ból, a także równoważące dosha Vata i Pitta pomagają w redukcji niewygodnych stosów.
 • Otyłość : Otyłość to zaburzenie, w którym niestrawność powoduje gromadzenie się w organizmie szkodliwych resztek w wyniku nieprawidłowego trawienia w postaci tłuszczu. Zaburzenie to może być również spowodowane zaparciami, które powodują nierównowagę Meda dhatu (nieprawidłowości w tkance tłuszczowej) i otyłości. Właściwości Chitrak Deepan (przystawka) i Pachan (trawienność) pomagają zminimalizować tworzenie się tłuszczu. Ze względu na swoją charakterystykę Rechana (środek przeczyszczający), pomaga również w leczeniu zaparć, a tym samym pomaga w leczeniu otyłości.
 • Słabość seksualna : Osłabienie seksualne to stan, w którym dana osoba doświadcza utraty libido (słabe pożądanie seksualne u jednego lub obojga partnerów) lub przedwczesnego uwolnienia nasienia (w przypadku partnera). Ta dolegliwość jest często spowodowana brakiem równowagi doszy Vata. Dzięki równoważeniu Vata i właściwościom afrodyzjakalnym Chitrak pomaga w radzeniu sobie z osłabieniem seksualnym.
 • Reumatyczny : Ból reumatyczny to ból, który pojawia się w wyniku braku równowagi dosha Vata w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ze względu na właściwości równoważące Vata, nakładanie pasty z liści Chitrak na dotknięty obszar pomaga w leczeniu bólu reumatycznego.
 • Świerzb : Świerzb, znany również jako Pama w Ajurwedzie, jest spowodowany brakiem równowagi dosha Kapha-Pitta. Ze względu na właściwości równoważące Pitta i Kapha, nakładanie soku Chitrak na dotknięty obszar może pomóc złagodzić swędzenie i dyskomfort.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Chitrak:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania leku Chitrak (Plumbago zeylanica) należy podjąć następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Pewien składnik (śliwka) obecny w Chitrak może być uważany za toksyczny, jeśli jest przyjmowany w dużych dawkach. Dlatego generalnie zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem Chitrak.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Chitrak:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania leku Chitrak (Plumbago zeylanica)(HR/4)

  • Ciąża : Chitrak należy unikać w czasie ciąży, ponieważ powoduje skurcze macicy, co może prowadzić do poronienia. W rezultacie zazwyczaj zaleca się unikanie Chitrak podczas ciąży lub wizytę u lekarza przed zrobieniem tego.

  Jak wziąć Chitrak:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, Chitrak (Plumbago zeylanica) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  Ile należy wziąć Chitrak:-

  Zgodnie z kilkoma badaniami naukowymi, Chitrak (Plumbago zeylanica) należy uwzględnić w kwotach wymienionych poniżej(HR/6)

  Skutki uboczne Chitrak:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania leku Chitrak (Plumbago zeylanica) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Biegunka
  • Wysypki skórne

  Często zadawane pytania związane z Chitrak:-

  Question. Jaki jest okres trwałości Chitrak?

  Answer. Proszek Chitrak ma okres przechowywania 6-12 miesięcy, podczas gdy kapsułki lub tabletki mają okres trwałości 2-3 lata.

  Question. Jak zachować Chitrak?

  Answer. Chitrak powinien być owinięty w przepuszczalne worki typu „gunny”, gdy jest surowy i suchy. Owady, mrówki i inne substancje nie powinny nigdy wyrządzać szkody. W porze deszczowej przechowuj Chitrak z dala od wilgoci.

  Question. Czy Chitrak pomaga zarządzać ośrodkowym układem nerwowym (OUN)?

  Answer. Ze względu na właściwości zwiotczające mięśnie, Chitrak wywiera znaczny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Zmniejsza nadpobudliwość OUN, jednocześnie obniżając poziom lęku.

  Dosha Vata odpowiada za układ nerwowy. Ze względu na równoważenie Vata i właściwości Medhya (toniczność mózgu), Chitrak pomaga w regulacji ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga to w leczeniu i zapobieganiu chorobom nerwowym, a także odżywia nerwy.

  Question. Jak Chitrak jest pomocny w leczeniu wrzodów?

  Answer. Znacząca aktywność antyoksydacyjna Chitrak pomaga w leczeniu wrzodów. Przeciwutleniacze pomagają zapobiegać powstawaniu wrzodów wywołanych różnymi substancjami wywołującymi wrzody. Różne badania naukowe sugerują również, że zmniejsza uszkodzenia ścian żołądka i zapobiega powstawaniu wrzodów.

  Wrzody są spowodowane głównie brakiem lub nieodpowiednim trawieniem. Właściwości Chitraka Deepan (przystawka) i Pachan (trawienie) pomagają w leczeniu wrzodów. Pomaga to w trawieniu i zapobiega powstawaniu wrzodów.

  Question. Czy Chitrak jest dobry na infekcję Leishmania?

  Answer. Infekcja Leishmania to infekcja pasożytnicza, która atakuje różne narządy wewnętrzne i jest wywoływana przez pasożyty Leishmania. Właściwości przeciwpasożytnicze Chitrak pomagają w leczeniu infekcji Leishmania. Pomaga w syntezie enzymu, który zabija pasożyty, zapobiegając w ten sposób infekcji.

  Question. Czy Chitrak pomaga w miażdżycy?

  Answer. Tak, Chitrak może pomóc w miażdżycy, zapobiegając gromadzeniu się tłuszczu w tętnicach. Reguluje to przepływ krwi w organizmie i zapobiega powstawaniu blaszek miażdżycowych.

  Miażdżyca to choroba, w której w tętnicach gromadzą się toksyny w postaci substancji tłuszczowych. Jest to powszechnie obserwowane, gdy pewne choroby, takie jak nadciśnienie lub nadmierny poziom cholesterolu, są ignorowane przez dłuższy czas. Cechy Chitraka Deepan (przystawka), Pachan (digestitheon) i lekhan (skrobanie) pomagają regulować nadciśnienie i nadmierny poziom cholesterolu, które są spowodowane nagromadzeniem toksyn w postaci Amy. Zmniejsza to objawy miażdżycy poprzez zapobieganie nadciśnieniu lub wysokiemu poziomowi cholesterolu.

  Question. Jakie środki ostrożności dietetyczne należy podjąć podczas korzystania z Chitrak?

  Answer. Unikanie ziemniaków, warzyw korzeniowych, bulw i tłustych pokarmów, a także zwiększanie spożycia wody między posiłkami, jest zalecane w celu lepszego wchłaniania Chitrak w organizmie.

  Question. Czy Chitrak pomaga leczyć rany?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne maść Chitrak wspomaga gojenie się ran. Chitrak zawiera składniki, które pomagają w kurczeniu i zamykaniu ran, produkcji kolagenu i generowaniu nowych komórek skóry. Zmniejsza również prawdopodobieństwo infekcji rany. Działanie antyoksydacyjne Chitrak pomaga w walce z wolnymi rodnikami w ranie, zapobiegając uszkodzeniom komórek i przyspieszając gojenie się ran.

  Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i równoważące Vata, Chitrak może wspomagać gojenie się ran. Przyczynia się do zmniejszenia obrzęku w dotkniętym obszarze oraz bólu rany.

  Question. Czy Chitrak pomaga w leczeniu chorób skóry?

  Answer. Gojenie ran i właściwości antybakteryjne pasty Chitrak pomagają w leczeniu dolegliwości skórnych. Pomaga zapobiegać infekcjom bakteryjnym i różnorodnym problemom skórnym.

  Tak, właściwość Sothhar firmy Chitrak (przeciwzapalna), która pomaga zmniejszyć obrzęk, może być korzystna w leczeniu problemów skórnych. Ponadto cecha Rooksha (sucha) pomaga w absorpcji nadmiaru oleju ze skóry, podczas gdy właściwość Rasayana (odmładzająca) pomaga w odmłodzeniu i utrzymaniu ogólnego stanu skóry.

  Question. Czy Chitrak jest pomocny w stanach zapalnych?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne Chitrak jest korzystny w przypadku stanów zapalnych. Pomaga łagodzić choroby zapalne poprzez hamowanie funkcji niektórych cząsteczek wywołujących stan zapalny w organizmie.

  Działanie przeciwzapalne i równoważące vata sprawia, że Chitrak jest korzystny w chorobach zapalnych. Pomaga w leczeniu stanu zapalnego i łagodzeniu objawów, takich jak dyskomfort w dotkniętym obszarze.

  SUMMARY

  Korzenie Chitak i kora korzenia są powszechnie stosowane w leczeniu problemów trawiennych, takich jak biegunka, utrata apetytu i niestrawność. Zewnętrznie pasta z liści jest skuteczna w przypadku dolegliwości reumatycznych i swędzenia skóry.


Previous articleAmla: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje
Next articleHow to do Makarasana 1, Its Benefits & Precautions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here