Beetroot: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Beetroot herb

Burak ćwikłowy (Beta vulgaris)

Burak ćwikłowy, często znany jako „Burak” lub „Chukunder”, to warzywo korzeniowe.(HR/1)

Ze względu na bogactwo niezbędnych pierwiastków, takich jak kwas foliowy, potas, żelazo i witamina C, zyskał ostatnio uznanie jako pożywienie. Ze względu na swoje właściwości przeciwstarzeniowe burak jest dobry dla skóry. Jego sok można nakładać na twarz, aby uzyskać młodzieńczy wygląd. Regularne spożywanie buraków w postaci surowych sałatek może pomóc w zwalczaniu anemii poprzez zwiększenie stężenia żelaza we krwi. Burak ćwikłowy jest również bogaty w antyoksydanty, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu serca, a co za tym idzie w regulacji ciśnienia krwi. Ma również działanie afrodyzjakalne, które pomagają mężczyznom zwiększyć popęd seksualny i leczyć zaburzenia erekcji. Kiedy spożywasz zbyt dużo buraków, kał lub mocz mogą zmienić kolor na czerwony lub różowy. Burak ćwikłowy jest również szeroko stosowany w przemyśle spożywczym jako składnik barwiący.

Burak jest również znany jako :- Beta vulgaris, Palanki, Chukunder, Chakunder, Sensira, Neysisa, Sensirayi, Bitpalang, Shakharkand, Bipfruit, Burak ćwikłowy, Burak ćwikłowy, Burak cukrowy biały, Burak liściowy, Burak ćwikłowy, Burak szpinakowy, Salaq, Silikh, Chakundar

Burak pozyskiwany jest z :- Zakład

Zastosowania i zalety Buraka:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety buraka ćwikłowego (Beta vulgaris) są wymienione poniżej(HR/2)

 • wyniki sportowe : Obecność nieorganicznych azotanów w burakach może pomóc sportowcom w osiąganiu lepszych wyników. Poprawia efektywność ćwiczeń o wysokiej intensywności poprzez zmniejszenie zużycia tlenu w płucach.
  Guru buraka (ciężki) pomaga w poprawie wyników sportowych. Poprawia również zdrowie i siłę organizmu poprzez zwiększenie Kapha. Regularne spożywanie buraków zwiększa poziom energii i wspomaga wyniki sportowe. Wskazówki: 1. Weź kilka surowych buraków. 2. Umyj je i pokrój na małe kawałki. 3. Możesz również dodać dowolne warzywa. 4. Dodaj do niego pół cytryny. 5. Dopraw solą do smaku. 6. Jedz przed lub po posiłku.
 • Choroba wątroby : Burak może pomóc w zapobieganiu chorobom i uszkodzeniom wątroby. Betanina, substancja występująca w burakach, zwiększa produkcję białek antyoksydacyjnych przez organizm. Białka te pomagają chronić komórki wątroby przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
 • Wysokie trójglicerydy : Burak może pomóc w obniżeniu poziomu trójglicerydów we krwi. To dlatego, że obecne są flawonoidy i/lub saponiny.
  Brak równowagi Pachak Agni powoduje wysoki poziom cholesterolu (ogień trawienny). Nadmiar produktów przemiany materii, czyli Ama, powstaje, gdy trawienie tkanek jest upośledzone (toksyny pozostają w organizmie z powodu nieprawidłowego trawienia). Prowadzi to do nagromadzenia się szkodliwego cholesterolu i niedrożności tętnic krwi. Ze względu na moc Ushna (gorącą), włączenie buraków do diety pomaga poprawić Agni (trawienność). Obniża również Ama i pomaga w zarządzaniu podwyższonym poziomem cholesterolu w organizmie. Jako pierwszy krok weź 1-2 surowe buraki. 2. Umyj je i pokrój na małe kawałki. 3. Możesz również dodać dowolne warzywa. 4. Dodaj do niego pół cytryny. 5. Dopraw solą do smaku. 6. Jedz przed lub po posiłku.
 • Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) : Ze względu na wysokie stężenie nieorganicznych azotanów burak może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Tlenek azotu powstaje w wyniku przemiany w niego azotanów, co rozszerza naczynia krwionośne i reguluje ciśnienie krwi.
 • Przeciw zmarszczkom : Zmarszczki pojawiają się w wyniku starzenia się, suchości skóry i braku wilgoci w skórze. Według Ajurwedy pojawia się z powodu zaostrzonej vaty. Ze względu na właściwości równoważące vata burak pomaga w zapobieganiu zmarszczkom. Pomaga również zredukować drobne linie i zmarszczki poprzez zwiększenie nawilżenia skóry. Wskazówki: Weź 1-2 łyżeczki soku z buraków lub w razie potrzeby. b. Wymieszać z miodem i równomiernie nałożyć na twarz. c. Odstaw na 15-30 minut, aby smaki się połączyły. d. Dobrze spłucz pod bieżącą wodą. mi. Aby zredukować drobne linie i zmarszczki, stosuj ten lek 2-3 razy w tygodniu.
 • Przeciwłupieżowy : Według Ajurwedy łupież to dolegliwość skóry głowy definiowana przez płatki suchej skóry, które mogą być spowodowane zaostrzoną doszą Vata lub Pitta. Sok z buraków pomaga kontrolować łupież, równoważąc dosze Vata i Pitta. Nadmierną suchość i swędzenie skóry głowy można złagodzić, nakładając na skórę głowy sok z buraków wymieszany z olejem kokosowym. Wskazówki: Weź 1-2 łyżeczki soku z buraków lub w razie potrzeby. b. Dodaj trochę oleju kokosowego i nałóż na skórę głowy. c. Odstaw na kilka godzin. d. Spłucz dokładnie pod bieżącą wodą.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z buraków:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania buraków (Beta vulgaris) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania Buraków:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania buraków (Beta vulgaris)(HR/4)

  • Karmienie piersią : W proporcjach do żywności burak jest bezpieczny do spożycia. Jednak przed zażyciem suplementów z buraków podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.
  • choroba nerek : Jeśli masz chorobę nerek, porozmawiaj z lekarzem przed użyciem Buraka.
  • Ciąża : W proporcjach do żywności burak jest bezpieczny do spożycia. Jednak przed zażyciem suplementów z buraków w czasie ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

  Jak wziąć Burak:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, buraki (Beta vulgaris) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Sałatka z Buraków : Weź od jednego do dwóch surowych Buraków Umyj i pokrój je na elementy o preferowanej formie i rozmiarze. Możesz również dodać do niego ulubione warzywa. Wyciśnij do niego pół cytryny. Posyp solą do smaku. Miej to z lub przed potrawami.
  • Sok z buraków : Weź pół do jednej szklanki soku z buraków. Dodaj do niej sok z pomarańczy lub granatu Pij go najlepiej do porannego posiłku lub weź jedną do dwóch łyżeczek soku z buraków lub liści. Dodaj do niego miód i nakładaj równomiernie na twarz. Odstaw na piętnaście minut. Umyć obficie wodą z kranu. Stosuj ten zabieg dwa do trzech razy w tygodniu, aby poradzić sobie ze zmarszczkami i trądzikiem.
  • Kapsułka z buraków : Weź jedną do dwóch kapsułek Beetroot Połknij je z wodą najlepiej po posiłkach dwa razy dziennie.
  • Burak w proszku : Weź pół do jednej łyżeczki proszku z buraków. Połykać z wodą lub miodem najlepiej po posiłkach dwa razy dziennie lub wziąć jedną do dwóch łyżeczek proszku z buraków. Dodaj do tego miód. Zastosuj na dotkniętym obszarze. Odstaw na dwadzieścia do trzydziestu minut. Umyć wodą z kranu. Stosuj ten zabieg dwa do trzech razy w tygodniu, aby wyeliminować obrzęk.
  • Olej z buraków : Weź cztery do pięciu kropli oleju z buraków. Dodaj do niego olej sezamowy. Masuj równomiernie na dotkniętym obszarze. Stosuj ten zabieg od jednego do dwóch razy dziennie, aby pozbyć się bólu.

  Ile Buraków należy brać:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, buraki (Beta vulgaris) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Sok z buraków : Pół do jednej filiżanki lub zgodnie z wymaganiami lub od jednej do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • Kapsułka z buraków : Jedna do dwóch kapsułek buraków dwa razy dziennie.
  • Burak w proszku : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami lub od jednej do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • Olej z buraków : Cztery do pięciu kropli lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Buraka:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania buraków (Beta vulgaris) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z burakiem:-

  Question. Czy możemy jeść buraki na surowo?

  Answer. Lepiej jest spożywać surowe buraki niż gotowane buraki. Surowe buraki mają znacznie słodszy smak i więcej składników odżywczych niż gotowane buraki.

  Tak, możesz jeść surowe buraki. Jeśli jednak masz słaby Agni (ogień trawienny), powinieneś wziąć go ugotowany. Wynika to z jego Guru (ciężkiej) natury, której strawienie na surowo zajmuje trochę czasu.

  Question. Czy sok z buraków można pić na pusty żołądek?

  Answer. Na pusty żołądek można spożywać sok z buraków. Ma wyrazisty smak. Można go spożywać bezpośrednio lub zmieszać z sokiem pomarańczowym lub granatowym.

  Tak, po rozcieńczeniu innym sokiem owocowym lub wodą sok z buraków można spożywać na pusty żołądek. Ze względu na swoją guru (ciężką) naturę, jest wysoce skoncentrowany i wymaga czasu na strawienie.

  Question. Co robi sok z buraków?

  Answer. Burak jest bogaty w azotany, które są naturalnymi związkami. Azotany w organizmie przekształcają się w tlenek azotu, który poprawia przepływ krwi i kontroluje ciśnienie krwi. Sok z buraków może również wspomóc wytrzymałość.

  Question. Czy burak to pożywienie?

  Answer. TAk. Buraki są uważane za pożywienie. Potas, betaina, magnez, kwas foliowy, witamina C i azotany są w nim bogate.

  Question. Czy można jeść liście buraka?

  Answer. Tak, możesz jeść liście buraka. Można je gotować, smażyć, dodawać do zup, a także jeść na surowo.

  Liście buraków można jeść. Mają właściwości moczopędne i przeczyszczające. Pomaga również w łagodzeniu obrzęków i bólów głowy.

  Question. Czy Burak jest dobry dla pacjentów z cukrzycą?

  Answer. Tak, burak ma w sobie dużo związków bioaktywnych. Może zmniejszać ilość glukozy we krwi po posiłkach, zmniejszając trawienie i wchłanianie cukru. Może również promować wydzielanie insuliny.

  Tak, burak jest korzystny dla diabetyków. Cukrzyca, znana również jako Madhumeha, jest spowodowana brakiem równowagi Vata i złym trawieniem. Upośledzone trawienie powoduje akumulację Ama (toksycznych odpadów pozostawionych w organizmie w wyniku nieprawidłowego trawienia) w komórkach trzustki, osłabiając aktywność insuliny. Uszna (gorąca) z buraków pomaga w usuwaniu Amy i regulacji zaostrzonej Vata. Pomaga to w zarządzaniu podwyższonym poziomem cukru we krwi.

  Question. Czy Burak jest dobry na tarczycę?

  Answer. Tak, tarczyca może czerpać korzyści z buraków. Produkcja hormonów tarczycy jest zmniejszona, gdy w organizmie brakuje jodu. Ponieważ burak jest bogaty w jod, może pomóc w problemach z tarczycą.

  Question. Czy Burak jest dobry na odchudzanie?

  Answer. Otyłość może być spowodowana wzrostem stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych. Burak ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. W rezultacie burak może być korzystny w kontroli redukcji masy ciała.

  Tak, burak może pomóc Ci schudnąć. Burak to warzywo guru (ciężkie), którego strawienie zajmuje dużo czasu. Zapewnia to poczucie sytości i zapobiega przejadaniu się.

  Question. Czy burak jest dobry na anemię?

  Answer. Tak, burak zwiększa produkcję hemoglobiny i jest pomocny w leczeniu niedoboru żelaza i anemii. Wynika to z wysokiej zawartości żelaza i kwasu foliowego w burakach.

  Question. Czy Burak powoduje czerwony mocz?

  Answer. Betalainy to grupa funkcyjna występująca w znacznych ilościach w burakach. Kiedy jesz buraki, twój mocz staje się szkarłatny.

  Question. Czy Burak powoduje czerwone stolce?

  Answer. Tak, po spożyciu buraków kał może stać się czerwony. Wynika to z obecności naturalnego barwnika zwanego „Betalains”. Podczas metabolizmu barwnik ten nadaje odchodom szkarłatny kolor.

  Question. Czy sok z buraków może powodować zaparcia?

  Answer. Z drugiej strony burak to doskonała strategia zapobiegania i łagodzenia zaparć. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości przeczyszczające (Rechana). Burak jest również bogaty w błonnik, który zwiększa wagę stolca i ułatwia jego wyrzucanie.

  Question. Jakie korzyści zdrowotne ma sałatka z buraków?

  Answer. sałatkach burak jest elementem powszechnym. Może być spożywany na surowo poprzez krojenie, szatkowanie lub mieszanie z innymi warzywami. Jest również dobrze ugotowany z odrobiną octu i oliwy z oliwek. Jest bogaty w błonnik i pomaga w łagodzeniu zaparć. Jego wysokie stężenie żelaza pomaga zapobiegać i leczyć anemię. Burak zwiększa pożądanie seksualne, obniża poziom cholesterolu i pomaga w problemach z nerkami.

  Burak pomaga w radzeniu sobie z chorobami, takimi jak niedobór żelaza w organizmie, który często jest spowodowany brakiem równowagi doszy Pitta. Dzieje się tak, ponieważ ma efekt równoważenia Pitta. Pomaga w zapobieganiu anemii oraz poprawie poziomu energii w organizmie. Wskazówki: 1. Weź kilka surowych buraków. 2. Umyj je i pokrój w żądany kształt i rozmiar. 3. Możesz również dodać dowolne warzywa. 4. Dodaj do niego 12 soków z cytryny. 5. Dopraw solą do smaku. 6. Jedz przed lub po posiłku.

  Question. Jakie są zalety soku z buraków dla skóry?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające burak ma wiele zalet dla skóry. Zwalcza wolne rodniki w skórze i spowalnia procesy starzenia. Hamuje również proliferację komórek, co zmniejsza ryzyko raka skóry. Burak może być również stosowany w leczeniu czyraków, podrażnień skóry oraz ognisk pryszczów i krost.

  Sok z buraków wspomaga profilaktykę starzenia oraz leczenie czyraków i stanów zapalnych skóry. Jest to zwykle spowodowane brakiem równowagi doszy Pitta. Ze względu na równoważenie Pitta i właściwości Ropan (uzdrawiające), sok z buraków może pomóc złagodzić te objawy.

  Question. Czy barszcz czerwony jest dobry na zdrowie?

  Answer. Tak, zupa z buraków jest korzystna dla zdrowia, ponieważ służy jako smaczna przystawka i wspomaga trawienie. Łagodzi zaparcia i wspomaga leczenie niestrawności, ponieważ jest bogaty w błonnik. Pomaga również w prawidłowej pracy serca i nerek.

  Tak, zupa z buraków jest korzystna dla zdrowia ze względu na zdolności balansujące Ushna (gorące) i Pitta, które pomagają w poprawie Agni (ogień trawienny). Pomaga to ogólnie w lepszym trawieniu.

  Question. Czy Burak jest korzystny dla kobiety w ciąży?

  Answer. Tak, burak jest dobry dla kobiet w ciąży, ponieważ zawiera kwas foliowy, który spożywany jako sałatka wspomaga rozwój płodu. Burak zawiera związek, który pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi u kobiet w ciąży z nadciśnieniem.

  Question. Czy burak jest dobry na włosy?

  Answer. Tak, obecność karotenoidów w burakach może być korzystna dla włosów. Poprawia się jakość, grubość, połysk i wzrost włosów.

  Question. Czy Burak jest dobry na trądzik?

  Answer. Burak ma właściwości antybakteryjne. Zatrzymuje rozwój bakterii powodujących trądzik i inne problemy skórne.

  Question. Czy Burak może być używany jako farba do włosów?

  Answer. Tak, burak może być użyty do nadania włosom pięknego czerwonego odcienia. Dzieje się tak, ponieważ obecny jest Betalains, pigment, który nadaje naturalny kolor.

  SUMMARY

  Ze względu na bogactwo niezbędnych pierwiastków, takich jak kwas foliowy, potas, żelazo i witamina C, zyskał ostatnio uznanie jako pożywienie. Ze względu na swoje właściwości przeciwstarzeniowe burak jest dobry dla skóry.


Previous articleKuinka tehdä Simhasana, sen edut ja varotoimet
Next articleKaip atlikti Tolangulasana 2, jos privalumai ir atsargumo priemonės

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here