Bael: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Bael herb

Bael (Aegle marmelo)

Bael, znany również jako „Shivaduma” lub „Drzewo Pana Shivy”, jest świętym drzewem w Indiach.(HR/1)

To także cenne zioło lecznicze o różnorodnych zastosowaniach w medycynie tradycyjnej. Korzeń, liść, pień, owoce i nasiona Bael są skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości. Niedojrzały miąższ owoców Bael zmieszany z cukrem lub miodem według Ajurwedy jest szczególnie korzystny w leczeniu biegunki, czerwonki i innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Odwar z liści Bael z czarnym pieprzem może również pomóc w zaparciach ze względu na swoje właściwości przeczyszczające. Ze względu na właściwości wykrztuśne pomaga również w leczeniu kaszlu. To zachęca do uwalniania plwociny przez drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Korzystne jest wmasowywanie w skórę głowy proszku z liści Bael z olejem kokosowym, aby pobudzić wzrost włosów, ponieważ odżywia włosy. Ze względu na właściwości przeciwzapalne pasta ta może być również stosowana w leczeniu problemów ocznych, takich jak ropnie. Miąższ Bael można również stosować jako okład do twarzy, aby nadać skórze młodzieńczy wygląd. Owoców Bael nie należy spożywać w dużych ilościach ze względu na ich właściwości przeczyszczające, które mogą powodować zaparcia.

Bael jest również znany jako :- Aegle marmelos, Sriphala, Vael, Bela, Bilva, Korzeń Bael, Pigwa bengalska, Bilivaphal, Bill, Bilum, Koovalam, Baela, Bel, Bil, Vilvam, Maredu, Jabłko drzewne

Bael jest pozyskiwany z :- Zakład

Zastosowania i zalety Bael:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety Bael (Aegle marmelos) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Biegunka : Bael może być przydatny w leczeniu biegunki. Bael posiada właściwości antybakteryjne i przeciwbiegunkowe. Bael hamuje uwalnianie trucizn przez niebezpieczne mikroorganizmy i spowalnia ich wzrost. W przypadku biegunki Bael reguluje infekcję i zmniejsza częstotliwość oddawania kału.
 • Zaparcie : Bael może być przydatny w leczeniu zaparć. Owoc drzewa bael ma właściwości przeczyszczające. Dojrzały owoc Bael jest bogaty w błonnik, który wspomaga oczyszczanie jelit.
 • Pokrzywka : Pokrzywka to reakcja alergiczna, która w ajurwedzie nazywana jest również Sheetpitta. Dzieje się tak, gdy Vata i Kapha nie mają równowagi, a także gdy Pitta jest zagrożona. Ze względu na swoje właściwości równoważące Vata i Kapha, Bael może pomóc w pokrzywce. Wskazówki: Weź 1-2 łyżeczki soku Bael lub zgodnie z zaleceniami lekarza. b. Połącz z wodą różaną lub olejem kokosowym i nałóż na dotknięty obszar. b. Jeśli chcesz pozbyć się pokrzywki, zostaw ją na 4-5 godzin.
 • Łupież : Łupież, według Ajurwedy, to choroba skóry głowy charakteryzująca się występowaniem łusek suchej skóry. Dzieje się tak, ponieważ Vata jest zaostrzona. Bael ma właściwości przeciwłupieżowe i pomaga zrównoważyć doshę Vata. Weźmy na przykład proszek do peelingu Bael. b. Regularnie masuj olejem kokosowym. c. Aby uzyskać najlepsze efekty, rób to przez co najmniej 1-2 miesiące.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Bael:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, należy zachować poniższe środki ostrożności podczas przyjmowania Bael (Aegle marmelos)(HR/3)

 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Bael:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania Bael (Aegle marmelos)(HR/4)

  • Pacjenci z cukrzycą : Bael ma potencjał do obniżania poziomu cukru we krwi. W rezultacie podczas przyjmowania Bael z innymi lekami przeciwcukrzycowymi zazwyczaj zaleca się monitorowanie poziomu cukru we krwi.

  Jak zażywać Bael:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Bael (Aegle marmelos) można uwzględnić w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Sok Bael (Sharbat) : Weź pół do jednej filiżanki Bael Sharbat. Wymieszać z wodą i wypić po lekkim posiłku jeden lub dwa razy dziennie. Pij to, aby wyeliminować biegunkę lub czerwonkę.
  • Bael Churna : Weź jedną czwartą do pół łyżeczki Bael Churna. Wymieszać z wodą, a także spożywać po obiedzie i kolacji.
  • Herbata Bael : Weź jedną do dwóch łyżeczek upieczonej miazgi Bael. Dodaj do niego gorącą wodę. Mieszaj przez jedną do dwóch minut.
  • Bael squash : Weź trzy do czterech łyżeczek miąższu Bael w szklance. Wlej do niego trochę zimnej wody. Mieszaj przez dwie do trzech minut. Odcedź, a także dodaj wodę. Wypij to, aby ochłodzić brzuszek.
  • Kapsuła Baela : Weź jedną do dwóch kapsułek Bael. Połykać z wodą najlepiej po naczyniach.
  • Tabletki Baela : Weź jedną do dwóch tabletek Bael. Połykać popijając wodą najlepiej po posiłkach.
  • Bael Murabba : Weź dwie do trzech łyżeczek Bael murabba. Miej go idealnie w porannym posiłku, aby uzyskać znacznie lepsze trawienie.
  • Cukierki Bael : Możesz wziąć słodycze Bael zgodnie z własnymi upodobaniami i wymaganiami.
  • Sok Bael : Weź jedną do dwóch łyżeczek soku Bael. Wymieszaj z olejem kokosowym lub wodą wspinaczkową. Nałóż na uszkodzony obszar, a także pozostaw na cztery do pięciu godzin. Umyj obficie wodą z kranu.
  • Peeling z miazgi Bael : Weź jedną do dwóch łyżeczek miąższu Bael. Delikatnie masuj twarz i szyję przez cztery do pięciu minut. Umyć dokładnie wodą z kranu.
  • Puder Bael z pakietem do włosów : Weź jedną do dwóch łyżeczek proszku Bael. Dodaj do niego olej kokosowy i wymieszaj. Wmasuj we włosy i pozostaw na cztery do pięciu godzin. Spłucz szamponem do włosów i wodą.

  Ile należy wziąć Bael:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Bael (Aegle marmelos) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Sok Bael : Pół do jednej filiżanki dwa razy dziennie lub według własnego gustu.
  • Bael Churna : Jedna czwarta do pół łyżeczki dwa razy dziennie.
  • Kapsuła Baela : Jedna do dwóch kapsułek dwa razy dziennie.
  • Tabletka Baela : Jedna do dwóch kapsułek dwa razy dziennie.
  • Cukierki Bael : Cztery do pięciu cukierków lub zgodnie z wymaganiami.
  • Proszek Bael : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Bael:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Bael (Aegle marmelos) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Bael:-

  Question. Jak jeść świeże owoce Bael?

  Answer. 1. Jak spożywać dojrzałe owoce Bael: Usuń skórkę Bael. b. Dokładnie rozgnieść i namoczyć miąższ przez co najmniej dwie godziny przed zjedzeniem. 2. Przygotuj sok Bael na jeden z dwóch sposobów: Przekrój owoce Bael na pół i zgarnij miąższ łyżką. c. Dokładnie zetrzyj i dopraw mlekiem. c. Odcedź sok i wypij.

  Question. Jak smakuje Bael?

  Answer. Bael ma swój własny, wyraźny profil smakowy. Na początku smakuje jak połączenie mango i banana. Po kilku sekundach smak staje się lekko cierpki i orzeźwiający.

  Question. Czy drewno Bael jest jadalne?

  Answer. Drewno Bael nie jest jadalne i nie ma żadnych właściwości leczniczych.

  Question. Czy Bael może zdenerwować żołądek?

  Answer. Czerwonka, biegunka i inne choroby przewodu pokarmowego mogą być leczone niedojrzałymi owocami Bael. Jednak spożywany w dużych ilościach może powodować zaparcia. Dzieje się tak dzięki temu, że jest to grahi (chłonny). Wskazówki: 1. Weź 1-2 łyżeczki niedojrzałej miazgi Bael. 2. Wysuszyć i osłodzić miodem i cukrem. 3. Przyjmuj go raz lub dwa razy dziennie w celu złagodzenia czerwonki i biegunki.

  Question. Czy sok Bael jest zły na astmę?

  Answer. Nie, owoce lub soki Bael mogą pomóc w różnych problemach oddechowych, takich jak przeziębienie, astma i zapalenie oskrzeli. Wynika to z jego zdolności do równoważenia doszy Kapha.

  Question. Czy Bael jest dobry na cukrzycę?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości przeciwcukrzycowe Bael jest skuteczny w leczeniu cukrzycy. Bael pomaga w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Bael zwiększa również wydzielanie insuliny. Bael zmniejsza częstość występowania problemów związanych z cukrzycą dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym.

  Question. Czy Bael jest dobry na wątrobę?

  Answer. Tak, Bael jest korzystny dla wątroby. Obecne są wszystkie działania przeciwutleniające, przeciwzapalne i hepatoprotekcyjne. Liście Bael pomagają chronić wątrobę przed skutkami spożywania alkoholu.

  Question. Czy Bael jest dobry na wrzody?

  Answer. Bael ma właściwości przeciwwrzodowe. Jedną z najczęstszych przyczyn wrzodów żołądka jest stres oksydacyjny. Luwangetyna, cząsteczka znajdująca się w Bael, jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać powstawaniu wrzodów.

  Question. Czy Bael działa jako środek antykoncepcyjny?

  Answer. Tak, Bael jest skuteczną męską antykoncepcją. Według badań na zwierzętach kora Bael obniża poziom testosteronu. Zmniejsza liczbę i ruchliwość plemników poprzez hamowanie produkcji plemników. W rezultacie Bael zapobiega ciąży. Jednak po zaprzestaniu leczenia płodność może zostać przywrócona.

  Question. Czy Bael pomaga radzić sobie z astmą?

  Answer. Bael rzeczywiście ma właściwości przeciwastmatyczne i przeciwhistaminowe. Substancje chemiczne wywołujące alergie powodują skurcze tchawicy. Wiadomo, że te skurcze są zmniejszane przez Bael. Bael pomaga również zminimalizować produkcję flegmy i objawy astmy.

  Question. Jakie korzyści zdrowotne daje owoc Bael dla kobiet w ciąży?

  Answer. czasie ciąży jedzenie owoców Bael może pomóc w uniknięciu wymiotów. Spożywana dwa razy dziennie mieszanka gotowanej wody ryżowej i niedojrzałego miąższu owoców Bael może pomóc w opanowaniu wymiotów podczas ciąży.

  Question. Jakie są zalety liścia Bael?

  Answer. Lecznicze właściwości liścia bael są liczne. Działa jako umiarkowany środek przeczyszczający, rozluźniający stolec i zapobiegający zaparciom. Ze względu na swoje właściwości wykrztuśne pomaga również w leczeniu kaszlu u pacjentów z astmą i zapaleniem oskrzeli. Właściwości przeciwzapalne liści Bael pomagają w leczeniu gorączki, krwawienia z nosa i problemów ze wzrokiem, takich jak zapalenie spojówek i inne infekcje.

  Ze względu na równoważenie Vata-Kapha i właściwości Shothhar (przeciwzapalne), liść bael jest korzystny w stanach takich jak gorączka, dyskomfort i wszelkie inne choroby spowodowane brakiem równowagi doszy Vata-Kapha. Pomaga zrównoważyć te dosze i zmniejszyć objawy bólu i gorączki. Ze względu na właściwości równoważące Vata i Kapha pomaga również w leczeniu objawów astmy, kaszlu i przeziębienia. Jeśli wywar z jej liści zostanie zjedzony z czarnym pieprzem, może pomóc w zaparciach.

  Question. Czy Bael powoduje wysypki?

  Answer. Ze względu na swoje właściwości Ropan (uzdrawiające), Bael nie powoduje wysypek. Jeśli jednak masz nadwrażliwą skórę, przed użyciem Bael powinnaś udać się do lekarza.

  Question. Czy Bael wspomaga gojenie ran?

  Answer. Tak, Bael pomaga w gojeniu się ran. Stosowany miejscowo balsam wspomaga produkcję nowych komórek skóry i przyspiesza gojenie się ran.

  Ponieważ Bael ma właściwości Ropan (leczenie), pomaga w gojeniu się ran. Podany na uszkodzony obszar sprzyja szybkiemu gojeniu.

  Question. Czy można stosować Bael w leczeniu infekcji oczu?

  Answer. Tak, liście Bael mogą pomóc w zapaleniu spojówek i innych problemach z oczami. Odwar z kwiatów Bael może być również stosowany jako balsam do oczu w leczeniu infekcji.

  Question. Czy Bael można stosować w przypadku oparzeń?

  Answer. Tak, proszek owocowy Bael może być używany do leczenia oparzeń na zewnątrz. 1. W misce wymieszaj proszek owocowy Bael i olej musztardowy. 2. Nałóż na spalony obszar.

  Question. Czy można stosować Bael w leczeniu infekcji ucha?

  Answer. Tak, Bael można stosować w leczeniu infekcji ucha. Bael ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Dzięki Bael zmniejsza się podrażnienie uszu i wydzielina ropna.

  Question. Czy Bael odgrywa rolę w leukodermie?

  Answer. Tak, Bael jest przepisywany na leczenie leukodermy. Psoralen w Bael zwiększa odporność skóry na działanie promieni słonecznych i pomaga w utrzymaniu naturalnego kolorytu skóry.

  Po podaniu na uszkodzony obszar Bael pomaga w procesie gojenia. Wynika to z faktu, że ma właściwość Ropan (uzdrawiania).

  Question. Jakie korzyści daje stosowanie liści Bael na włosy?

  Answer. Limonen, który jest używany jako zapach w olejku do włosów, znajduje się w oleju z liści bael. Zmieszany z nasionami kminku i wmasowany w skórę głowy służy również jako tonik do włosów.

  Pogorszenie doszy Kapha może powodować problemy z włosami, takie jak łupież, swędzenie lub tłusta skóra głowy. Ze względu na właściwości równoważące Kapha, Bael może być w stanie pomóc w radzeniu sobie z niektórymi chorobami. Wspomaga usuwanie nadmiaru sebum ze skóry głowy i zapewnia naturalne zdrowie i blask włosów. a. Odmierz 1-2 łyżeczki proszku Bael. b. Dokładnie wymieszaj olej kokosowy. c. Masuj włosy i skórę głowy przez 4-5 godzin przed spłukaniem. c. Spłucz wodą i szamponem.

  SUMMARY

  To także cenne zioło lecznicze o różnorodnych zastosowaniach w medycynie tradycyjnej. Korzeń, liść, pień, owoce i nasiona Bael są skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości.


Previous articleJamun: korzyści zdrowotne, skutki uboczne, zastosowania, dawkowanie, interakcje
Next articleમેથીના બીજ: આરોગ્ય લાભો, આડ અસરો, ઉપયોગો, માત્રા, ક્રિયાપ્રતિક્રિયાઓ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here