Amla: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions
Health Benefits, Side Effects, Uses, Dosage, Interactions of Amla herb

Amla (Emblica officinalis)

Amla, powszechnie znana jako indyjski agrest, jest bogatym w składniki odżywcze owocem, który jest najbogatszym naturalnym źródłem witaminy C.(HR/1)

Amla to owoc, który wspomaga trawienie i zmniejsza kwasowość. Jest również korzystny dla diabetyków, ponieważ pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi. Pomaga zapobiegać starzeniu się, siwieniu włosów, zwiększa odporność. Amla jest według Ajurwedy jednym z najlepszych toników Rasayanic, pomaga rozjaśnić cerę, oczyścić krew i poprawić widzenie. Amlę można spożywać na wiele różnych sposobów. Może być spożywany na surowo lub w postaci soku, murabby, chutney i słodyczy”.

Amla jest również znana jako :- Emblica officinalis, agrest indyjski, Amalaka, Amrtaphala, Dhatriphala, Amlakhi, Aonla, Ambala, Nellikayi, Nellikka, Anvala, Anala, Aula, Nelli, Usirika, Amli, Amlaj

Amla jest pozyskiwana z :- Zakład

Zastosowania i zalety Amla:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, zastosowania i zalety Amli (Emblica officinalis) są wymienione poniżej(HR/2)

 • Niestrawność : Amla pomaga w leczeniu niestrawności, wzmacniając Pachak Agni (ogień trawienny). Ze względu na swoją charakterystykę Rechana (umiarkowany środek przeczyszczający), pomaga również w wydalaniu stolca.
 • Otyłość : Właściwości Deepan Amli (przystawka) i Pachan (trawienność) pomagają zmniejszyć wagę poprzez zwiększenie metabolizmu.
 • Wysoki cholesterol : Amla może być korzystna w obniżaniu poziomu cholesterolu. Podstawowym białkiem biorącym udział w metabolizmie lipidów i cholesterolu jest PPAR-. Amla promuje produkcję PPAR-, który obniża poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu VLDL i trójglicerydów w organizmie.
  Amla zwiększa poziom Pachak Agni w organizmie, co wspomaga metabolizm i obniża poziom cholesterolu (ogień trawienny).
 • Czerwonka : Właściwość Amli Kashaya (ściągająca) pomaga w leczeniu krwawej biegunki (czerwonki). Pomaga w opanowaniu krwawienia i rozluźnieniu mięśni gładkich przewodu pokarmowego.
 • Zapalenie kości i stawów : Utrzymując poduszkę chrzęstną między stawami, amla może pomóc zmniejszyć dyskomfort i zwiększyć ruchomość w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
  Choroba zwyrodnieniowa stawów jest znana w Ajurwedzie jako Sandhivata i jest spowodowana przez zaostrzoną Vata, która powoduje ból i obrzęk stawów. Amla ma działanie równoważące Vata, zmniejszające dyskomfort i poprawiające mobilność.
 • Ból stawu : Ze względu na pogorszenie Vata, Amla pomaga w łagodzeniu dyskomfortu i obrzęku stawów. Amla ma działanie równoważące Vata, zmniejszające dyskomfort i poprawiające mobilność.
 • Zapalenie trzustki : Ponieważ nie ma terapii ostrego zapalenia trzustki, Amla działa ochronnie, zwalczając wolne rodniki i zmniejszając ilość mediatorów stanu zapalnego.
 • Nowotwór : Wykazano, że witamina C w Amli stymuluje aktywność komórek NK, powodując, że komórki nowotworowe stają się toksyczne i rozpadają się. Amla hamuje również enzymy topoizomerazę i fosfatazę tyrozynową cdc25, które hamują do pewnego stopnia wzrost i namnażanie komórek rakowych.
 • Cukrzyca (typ 1 i typ 2) : Amla pomaga osobom z cukrzycą w poprawie metabolizmu glukozy, obniżeniu poziomu glukozy we krwi na czczo i po posiłku. Amla pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycy poprzez zwalczanie wolnych rodników, redukcję mediatorów stanu zapalnego i poprawę funkcji naczyń krwionośnych.
  Właściwości Amli Kashaya (ściągające) i Rasayana (odmładzające) pomagają kontrolować poziom cukru we krwi poprzez regulację metabolizmu węglowodanów.
 • Biegunka : Biegunka z bólami i skurczami brzucha jest spowodowana nadmiernym skurczem mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Amla działa przeciwskurczowo i pomaga w rozluźnieniu mięśni gładkich brzucha.
  Właściwości Amli Kashaya (ściągające) i Sita (chłodne) pomagają radzić sobie z biegunką poprzez zmniejszenie skurczu mięśni gładkich przewodu pokarmowego.
 • Zaburzenia oka : Amla może pomóc w łzawieniu (generowaniu łez), zaczerwienieniu, pieczeniu i swędzeniu oczu, a także w poprawie widzenia. Taniny zawarte w Amli pomagają w leczeniu zaćmy cukrzycowej i zapobieganiu utracie wzroku poprzez obniżenie ciśnienia płynu w oku. Amla jest naturalnym tonikiem pod oczy ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Video Tutorial

Środki ostrożności, które należy podjąć podczas korzystania z Amla:-

Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Amli (Emblica officinalis) należy zachować następujące środki ostrożności(HR/3)

 • Amla może zwiększać ryzyko krwawienia lub siniaków u osób z zaburzeniami krzepnięcia. Dlatego w takich przypadkach Amla należy stosować ostrożnie. Amla może zwiększać ryzyko krwawienia podczas i po operacji. Dlatego wskazane jest zaprzestanie przyjmowania Amli co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
 • Sok Amla należy zawsze przyjmować w zalecanej dawce i czasie trwania pod nadzorem lekarza. Wysoka dawka może powodować wysuszenie skóry. Unikaj Amli w przypadku nadmiernego Ama (toksyczne pozostałości w organizmie z powodu niewłaściwego trawienia). Unikaj Amli w przypadku zaostrzonych problemów Kapha, takich jak kaszel. Unikaj picia soku Amla w nocy ze względu na jego zimną moc i cierpki smak.
 • Specjalne środki ostrożności, które należy podjąć podczas przyjmowania leku Amla:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, poniżej należy zachować szczególne środki ostrożności podczas przyjmowania Amli (Emblica officinalis)(HR/4)

  • Karmienie piersią : Jeśli karmisz piersią, powinnaś unikać stosowania Amli jako leku ze względu na brak dowodów naukowych.
  • Pacjenci z cukrzycą : Wykazano, że Amla obniża poziom glukozy we krwi. Jeśli używasz Amli z lekami przeciwcukrzycowymi, dobrym pomysłem jest częste sprawdzanie poziomu cukru we krwi.
  • Ciąża : Amla nie powinna być stosowana leczniczo w czasie ciąży ze względu na brak dowodów naukowych.
  • Alergia : Aby wykluczyć jakiekolwiek reakcje alergiczne, najpierw przetestuj Amlę na niewielkim obszarze. Osoby uczulone na Amlę lub jej składniki powinny przyjmować ją wyłącznie pod okiem lekarza. Wskazówka: Zewnętrznie zawsze używaj świeżego soku lub pasty Amla, ponieważ dostępne w handlu produkty Amla zawierają konserwanty, które mogą podrażniać skórę.

  Jak przyjmować lek Amla:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Amla (Emblica officinalis) można zastosować w metodach wymienionych poniżej(HR/5)

  • Surowe owoce Amli : Weź dwa do trzech kawałków surowego owocu Amla. Posyp szczyptą soli do smaku. Pij przed posiłkami, aby złagodzić nadkwaśność.
  • Sok Amla : Weź trzy do czterech łyżeczek soku Amla. Dodaj dokładnie taką samą ilość wody i wypij przed jedzeniem raz lub dwa razy dziennie. Unikaj picia wieczorem, zwłaszcza w okresie zimowym, lub weź jedną do dwóch łyżeczek soku z Amli. Wymieszać z wodą wspinaczkową lub słodką. Nałóż go na skórę, a także utrzymuj przez trzydzieści do czterdziestu minut, a także zmyj ciepłą wodą. Używaj go raz dziennie.
  • Amla Churna : Weź jedną czwartą do pół łyżeczki Amla churna. Wymieszać z miodem lub napojem z wodą przed obiadem i kolacją.
  • Kapsułka Amli : Weź jedną lub dwie kapsułki Amla. Połykać popijając wodą dwa razy dziennie przed lub po posiłku.
  • Tabletki Amli : Weź jedną do dwóch tabletek Amla. Połykać popijając wodą dwa razy dziennie przed lub po posiłku.
  • Cukierki Amla : Weź dwa do trzech kawałków cukierków Amla. Zjedz je przed lub po posiłku.
  • Amla Murabba : Umyj dwadzieścia kawałków Amli i nakłuj je widelcem. Na patelni zagotuj 1-2 szklanki wody, dodaj do niej pokrojoną amlę, gotuj przez 10 minut, aż zmięknie. Teraz zrób syrop cukrowy, dodając dwie szklanki cukru do dwóch kubków wrzącej wody i gotuj na małym ogniu, aż konsystencja będzie gęsta. Dodaj ugotowaną Amlę do syropu cukrowego. Niech reprezentuje jedną do dwóch godzin, zanim Amla prawidłowo przyjmie syrop cukrowy. Ten produkt końcowy jest określany jako Amla Murabba. Najlepiej spożywać je przed obiadem lub kolacją.
  • Chutney z Amli : Weź pół kubka Amli Dodaj jeden kubek posiekanej kolendry, a także dwa do czterech kubków do przyjaznych papryczek chili. Dodaj również szczyptę hing (asafoetida), a także sól według własnego gustu. Zjedz ten chutney z Amli z potrawami.
  • Amla-marchew-sok buraczany : Weź od jednego do dwóch sztuk amli, dwie marchewki i jednego buraka. Pokrój je na małe kawałki. Teraz włóż wszystkie składniki do sokowirówki. Odcedź sok sitkiem. Wyciśnij pół cytryny, a także sól według własnego gustu. Pij ten sok po obiedzie dla lepszego trawienia.
  • Pasta Amla : Zagotuj od dwóch do trzech surowych Amli, usuniesz nasiona i zgnieć, aby uzyskać pastę. Do pasty dodaj olej kokosowy. Nałóż go na skórę, a także utrzymuj przez trzydzieści do czterdziestu minut, a także umyj ciepłą wodą. Używaj go codziennie.
  • Olej Amla : Nakładaj olejek na bazie Amli na skórę głowy dwa do trzech razy w tygodniu, aby uzyskać grube i długie włosy. Do codziennego stosowania na ekstremalnie suchą skórę.
  • Amla w proszku : Weź jedną do dwóch łyżeczek proszku Amla. Wymieszać z wodą i również zrobić gładką pastę. Nałóż go na uszkodzone miejsce na trzydzieści do czterdziestu minut, a także przemyj letnią wodą. Używaj go raz dziennie.

  Ile należy zażyć Amli:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, Amla (Emblica officinalis) należy uwzględnić w ilościach wymienionych poniżej(HR/6)

  • Sok Amla : Od trzech do czterech łyżeczek raz lub dwa razy dziennie lub od jednej do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • Amla w proszku : Jedna czwarta do pół łyżeczki dwa razy dziennie lub jedna do dwóch łyżeczek lub zgodnie z wymaganiami.
  • Kapsułka Amli : Jedna do dwóch kapsułek dwa razy dziennie.
  • Tabletki Amli : Jedna do dwóch tabletek dwa razy dziennie.
  • Cukierki Amla : Dwa do trzech cukierków dziennie.
  • Pasta Amla : Pół do jednej łyżeczki lub zgodnie z wymaganiami.
  • Olej Amla : Od dwóch do pięciu kropli lub zgodnie z wymaganiami.

  Skutki uboczne Amla:-

  Jak wynika z kilku badań naukowych, podczas przyjmowania Amli (Emblica officinalis) należy wziąć pod uwagę poniższe działania niepożądane(HR/7)

  • Nie ma jeszcze wystarczających danych naukowych na temat skutków ubocznych tego zioła.

  Często zadawane pytania związane z Amla:-

  Question. Jakie są inne zastosowania Amli?

  Answer. Szampony i przemysł farbiarski używają amli. Sosy, słodycze, suche frytki, marynaty, galaretki i puder zawierają to wszystko. Tusz wykonany jest z ekstraktu amli, a fajerwerki z drewna.

  Question. Jak przechowywać owoce Amla?

  Answer. Amla to owoc sezonowy, który nie jest dostępny przez cały rok. Dzięki temu można go zamrozić lub wysuszyć i wykorzystać w razie potrzeby.

  Question. Czy Amla jest dobra na serce?

  Answer. Właściwości antyoksydacyjne Amli pomagają w walce z wolnymi rodnikami i hamowaniu utleniania cholesterolu LDL. Zmniejsza to ryzyko zablokowania i zawałów serca poprzez zmniejszenie gromadzenia się płytki nazębnej w tętnicach krwi.

  Amla to owoc zdrowy dla serca. Pomaga w utrzymaniu zdrowego serca poprzez zwiększanie Pachak Agni (ognia trawiennego) i kontrolowanie wysokiego poziomu cholesterolu.

  Question. Czy Amla odgrywa rolę w zarządzaniu zaburzeniami neurologicznymi?

  Answer. Ze względu na działanie antycholinesterazowe, amla może być stosowana w leczeniu demencji, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Amla ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zmniejsza uszkodzenia mózgu i poprawia funkcje poznawcze, zwalczając wolne rodniki i hamując mediatory stanu zapalnego.

  Question. Czy Amla ma właściwości hepatoprotekcyjne?

  Answer. Składniki Amli mają właściwości antyoksydacyjne i zwalczają wolne rodniki, chroniąc komórki wątroby przed uszkodzeniem. Amla pomaga również zapobiegać zapaleniu wątroby poprzez redukcję mediatorów stanu zapalnego i enzymów wątrobowych.

  Amla zwiększa Pachak Agni, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby (ogień trawienny). Cnota Rasayana Amli pomaga również w zapobieganiu degeneracji komórek wątroby. Stymuluje również wątrobę, co pomaga organizmowi usuwać toksyny.

  Question. Czy Amla odgrywa rolę w radzeniu sobie z problemami żołądkowo-jelitowymi?

  Answer. Wzmacniając mucynę, która chroni układ żołądkowo-jelitowy przed atakiem kwasu, niebezpiecznymi mikroorganizmami i urazami fizycznymi, amla pomaga zapobiegać uszkodzeniom błony śluzowej żołądka. Kwas galusowy Amli chroni błonę śluzową żołądka i wspomaga gojenie wrzodów. W rezultacie uważa się, że Amla ma właściwości przeciwwydzielnicze i przeciwwrzodowe, a także działa jako środek gastroprotekcyjny.

  Amla poprawia Pachak Agni, który pomaga złagodzić problemy żołądkowe (ogień trawienny). Ze względu na swoją charakterystykę Rechana (umiarkowany środek przeczyszczający), pomaga również w wydalaniu stolca.

  Question. Czy Amla odgrywa rolę w chorobach kości?

  Answer. Osteoporoza jest spowodowana wzrostem aktywności komórek osteoklastów, które rozpuszczają kość w celu uwolnienia jej zawartości mineralnej. Amla jest znana ze swoich właściwości antyosteoklastycznych i antyresorpcyjnych, które pomagają w regulacji utraty minerałów z kości. Uważa się, że Amla pomaga ludziom z zapaleniem stawów poruszać się swobodniej, chroniąc poduszkę chrząstki między stawami.

  Question. Czy Amlę można jeść na pusty żołądek?

  Answer. Amla jest bezpieczna do spożycia na pusty żołądek. Ma silne działanie przeciwutleniające, jest bogata w witaminę C i błonnik oraz zatrzymuje dużo wilgoci. Pomaga to w detoksykacji wątroby i nerek, a także łagodzi zaparcia.

  Ze względu na zdolność równoważenia Sita (chłodnej) i Pitta (ciepła), Amla może być spożywana na pusty żołądek. Spożywany na pusty żołądek pomaga zmniejszyć kwasowość.

  Question. Czy możemy jeść Amlę na surowo?

  Answer. Tak, Amla może być spożywana na surowo jako cały owoc, wyciskana lub sproszkowana, ponieważ zawiera najwięcej witaminy C i jest całkiem zdrowa.

  Amla to owoc, który można spożywać na surowo. Ponieważ ma smak kaszy (cierpki), możemy doprawić go solą, aby wzmocnić smak.

  Question. Jak mogę jeść Amlę na odchudzanie?

  Answer. Ze względu na wysoką zawartość błonnika i wilgoci, amla może być przyjmowana doustnie w postaci całego owocu, soku lub proszku w celu kontrolowania masy ciała i uniknięcia apetytu. Amla, będąc przeciwutleniaczem, przyspiesza również metabolizm, co ma kluczowe znaczenie dla utraty wagi.

  Otyłość lub przyrost masy ciała to zaburzenie, w którym organizm gromadzi nadmierną ilość tłuszczu lub Ama (toksyczne resztki w organizmie z powodu wadliwego trawienia). Amla zwiększa metabolizm poprzez obniżenie poziomu ama dzięki swoim właściwościom Deepan (przekąska) i Pachan (trawienność). Pomaga to w kontrolowaniu wagi.

  Question. Jak używać agrestu lub amli, aby zapobiec tworzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym?

  Answer. Amla może być spożywana w całości, sok lub sproszkowana i przyjmowana doustnie. Jest bogaty w witaminę C, która pomaga w usuwaniu toksyn i kontroli cholesterolu, które są głównymi przyczynami powstawania kamieni.

  Kamienie woreczka żółciowego są spowodowane brakiem równowagi doszy Pitta. Ze względu na właściwości równoważące Pitta, amla może być przyjmowana jako owoc lub sok, aby zapobiec kamieniom w pęcherzyku żółciowym.

  Question. Czy możemy razem zjeść ashwagandhę, brahmi i amlę?

  Answer. Tak, Ashwagandha, Brahmi i Amla można łączyć, ponieważ wszystkie są ziołami Rasayana (odmładzającymi). Jeśli masz zdrowy układ trawienny, nie ma ryzyka, jeśli weźmiesz wszystkie trzy z tych suplementów razem. Jeśli twoje trawienie jest normalne, połączenie tych trzech może mieć potężny wpływ na twoje ciało.

  Question. Jak Amla jest dobra dla skóry?

  Answer. Amla poprawia elastyczność skóry i wspomaga tworzenie nowych komórek, co pomaga w usuwaniu martwego naskórka. Ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne chroni również skórę i zapobiega uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV. Amlę można zatem znaleźć w produktach przeciwstarzeniowych, przeciwsłonecznych i innych produktach do pielęgnacji skóry.

  Ze względu na swoje właściwości Ropan (uzdrawiające) i Rasayan, amla jest korzystna dla skóry. Ze względu na właściwości uspokajające Pitta może również pomóc w leczeniu trądziku i stanów zapalnych. Właściwości ściągające Amla Kashaya pomagają również regulować nadmiar sebum na skórze.

  Question. Czy Amla pomaga w gojeniu się ran?

  Answer. Sok Amla stosowany miejscowo przyspiesza gojenie się ran i pomaga w zapobieganiu infekcji. Amla pomaga również łagodzić ból poprzez hamowanie produkcji mediatorów stanu zapalnego w organizmie.

  SUMMARY

  Amla to owoc, który wspomaga trawienie i zmniejsza kwasowość. Jest również korzystny dla diabetyków, ponieważ pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi.


Previous articleאיך לעשות יוגה מודרה, היתרונות שלה ואמצעי זהירות
Next articleHow to do Guptasana, Its Benefits & Precautions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here